Přesuňte se do digitálního světa a zachraňte přírodu
Papír může být minulostí
Skvělým začátkem by mohlo být nahrazení papíru digitální formou. Co přesně to ale znamená?
Pokud se podíváte na v podstatě jakékoliv odvětví, svět se postupně digitalizuje. Jako příklad poslouží třeba i oblast sportovních sázek. Kdysi byly sázky uzavírány zejména v kamenných provozech, s čím bylo spojeno také množství odpadu, zatěžujícího přírodu. Dnes se vše přesouvá na internet a například na webové stránce www.sazkovekancelare.org najdete seznam online operátorů, které můžete na našem trhu využít.
Existuje však opravdu velké množství dalších oblastí, ve kterých lze pomoct přírodě tím, že se budeme snažit přesunout velkou část našich aktivit do digitálního světa.
Základní věcí, kterou můžete udělat, je snaha netisknout a nevyužívat zbytečné papíry, které nepotřebujete. Skvělé je, že díky postupné digitalizaci, která probíhá v podstatě všude po světě, se papír postupně odsouvá na vedlejší kolej. Vezměte si jen takovou e-mailovou komunikaci, která nahradila do velké míry také komunikaci, která probíhala na papíře. Je toho ale mnohem více. Existuje velké množství míst, kde je naší volbou, jestli si vybereme třeba doklad ve fyzické nebo digitální formě. Je potřeba být vnímavý a vyhledávat podobné možnosti.
Dobrým příkladem hodným následování může být trochu překvapivě i státní správa.
Digitální stát
V oblasti digitalizace může být pro téměř všechny státy světa velkým vzorem malá pobaltská země Estonsko. Estonsko si totiž prošlo opravdu rozsáhlou digitalizací státní správy, díky čemu je pro občany mnohem jednodušší vybavit si v podstatě jakékoliv věci v některé ze státních institucí. Kromě toho, že estonský e-government nabízí pohodlí svým občanům, má také jiné, možná ještě důležitější benefity. Je to totiž snad nejekologičtěji fungující státní správa na světě. Jen si představte, kolik papírů se spotřebuje v rámci české státní správy. Stačí, že se vydáte na některý úřad a jste mnohokrát zahlceni kopou papírů, často ani nevíte, k čemu každý z nich vlastně slouží. Estonsko se rozhodlo, že se těchto zbytečných papírů zbaví a dnes většina procesů probíhá v digitální formě.
I u nás nebo třeba na Slovensku se o digitalizaci státní správy hodně mluví a vidíme i nějaké výsledky, no s Estonským modelem to nejde ani zdaleka porovnat. Proto je potřebné, aby i obyvatelé země vyvíjeli na řešení tohoto tématu tlak, protože se jedná o kvalitu života nás všech, kteří na této planetě žijeme.
Není to jen o papíře
Samozřejmě, přesun do digitálního světa nepomůže ušetřit jen papír. Kvůli množství věcí nebudeme cestovat a vybavíme je přes internet. Díky tomu šetříme životní prostředí i jinými způsoby. Nezatěžujeme přírodu zbytečně velkým množstvím škodlivých látek, které produkuje třeba náš automobil.
Možností je hodně, stačí jen chtít
V závěru bychom rádi řekli, že životní prostředí je zde pro každého z nás a všichni bychom tak o něj měli podle svých možností pečovat. Může to být klidně o malých krocích, které podstupujeme v každodenním životě, jako třeba ty, které jsme zmiňovali výše v tomto článku. Důležité je to, aby se každý z nás pokusil přispět svou částí k tomu, abychom dokázali zachovat naši planetu v dobrém stavu i pro příští generace, které přijdou po nás. Pokud se o to všichni budeme snažit, věříme, že se nám to povede.
autor:
Diskuze k článku „Přesuňte se do digitálního světa a zachraňte přírodu“