Víte, jak moc riskujete, když se rozhodnete navštívit australskou přírodu?

autor: Karel Kapinus
Na nejmenším kontinentu naší planety žije paradoxně nejvíc druhů jedovatých živočichů. Austrálie je díky své rozmanité a v mnohých částech člověkem stále nedotknuté přírodě, domovem nespočetného množství zvířat. Asi vás automaticky napadnout klokani či roztomilé koaly. Není však tajemstvím, že Austrálie je též plná tvorů, kde je třeba dávat při střetnutí s nimi velký pozor.


Pozor na jedovaté medúzy!

Nádherné australské pobřeží, na kterém se nachází více jak sedm tisíc pláží, láka ročně tisíce turistův a nadšenců vodních sportů. Teplou vodu při pobřeží milují také medúzy, a to hlavně během letních měsíců. Přibližování medúz k pobřeží se sice snaží zabránit místní pobřežní stráž natáhnutím ochranných sítí, ale dokonalá ochrana to není.

V mělkých vodách na severním pobřeží, plave nejjedovatější živočich naší planety - medúza Čtyřhranka Fleckerova (Chironex fleckeri). Unikátní tvor má na čtyřhranné hlavě šest očí, které vidí do všech stran. Jej jedovaté ramena sahají až do délky třech metrů. Je mléčné, průsvitné barvy, díky čemuž je těžko zpozorovatelná. Její jed je srovnatelný s jedy těch nejjedovatějších hadů. Chapadly by dokázala za pár sekund usmrtit desítky lidí.

Ochranné sítě vás ovšem neochrání před miniaturní medúzou s názvem Irukandja (Carukia barnesi).  Dosahuje velkosti pouze jeden až tři centimetry a její tenká chapadla sahají do délky téměř jednoho metru. Naštěstí se tato medúza zdržuje spíše v hlubokých vodách než na mělčině, ale náhodnému zatoulání do mělkých vod nelze zabránit. Jed této malé medúzy je stokrát silnější než jed kobry. Příznaky popálení se dostavují po zhruba třech minutách a jsou jimi nesnesitelné bolesti hlavy, břicha a bušení srdce. Při těchto příznacích je třeba urychleně navštívit nemocnici.

Australské pobřeží je pravidelně monitorované a v případě příchodu medúz bývají některé pláže z bezpečnostních důvodů uzavřené. Částečné vás před popálením může ochránit vhodný oděv.

Co dělat když už dojede ke kontaktu s medúzou?

1) Odstraňte části těla medúzy z kůže, pokud se na ní zachytily
2) Na ránu nalejte vinný ocet, který je k dispozici na všech plážích Austrálie
3) Zavolejte tísňovou linku a v případě potřeby začněte s resuscitací

Pozor je třeba v oceáne dávat také na skvěle zamaskovanou nejjedovatější rybu světa přezdívanou jako kamenná ryba (Synanceia) nebo nejjedovatější chobotnici (Hapalochlaena), které se ale určitě nedotýkejte.

V australských pobřežních vodách žije rovněž žralok bílý (Carcharodon carcharias), který je díky dohodovému pronásledování ze strany rybářů na pokraji vyhynutí. Přiblížení žraloků k pobřeží se opět snaží bránit sítě a také kroužící helikoptéry, které monitorují podezřelé objekty v blízkosti frekventovaných pláží. Útoky žraloka bílého na člověka jsou tak velmi ojedinělé.

Oblasti, kde do moří ústí řeky, okupují krokodýli. Kromě sladkovodních krokodýlů tu žije i krokodál mořský (Crocodylus porosus) – největší plaz planety. Nezdržuje se ale jen u břehu, plavat dokáže až do vzdáleností několik stovek metrů. Dorůstá do délky pěti metrů a na kořist dokáže zaútočit s nevídanou rychlostí. Nepohrdne ani lidským masem, takže oblastem, které výskyt krokodýlů označují, se raději vyhýbejte.

Na souši představují největší nebezpečí jedovatí hadi

V Austrálii žije 21 druhů z 25 nejjedovatějších hadů světa.

Číslem jedna na pomyslném žebříčku je taipan velký (Oxyuranus scutellatus), který dorůstá do délky dvou metrů. Vyskytuje se na celém kontinentu, převážné však v odlehlejších pouštních oblastech. Úmrtnost po jeho uštknutí je téměř stoprocentní. Množstvím jedu, která má v sobě by isrmitls přehledem více jak sto lidí. Taipan naštěstí není hadem, který by útočil bez příčiny, útočí tak většinou v případě svého ohrožení. Nebezpeční bývají hadi na jaře, kdy je můžete překvapit v době jejich spánku.

Nebezpečné je také střetnutí s druhým nejjedovatějším hadem pakobrou východní (Pseudonaja textilis), žijící převážně na východním pobřeží nebo s pakobrou páskovanou (Notechis scutatus), které jsou mnohem útočnější.


Jak se vyhnout střetnutí s hadem?

1) Předně buďte obezřetní a sledujte prostředí okolo sebe, nešlapte a nesahejte do míst. kam dobře nevidíte.
2) Choďte pomalu a dupejte nebo vydávejte hluk, křičte, abyste hady vyplašili
3) V přírodě se pohybujete v pevných botách, vhodné jsou i ochranné návleky po kolena
4) Před obutím zkontrolujte vnitřek boty
5) Stromy nepřekračujte, raději je obejděte

Kromě hadů představuji na souši nebezpečí jedovatí pavouci a škorpióni.

Vice o všech nebezpečných tvorech Austrálie se dozvíte v novém dokumentárním seriálu s názvem Nebezpeční Australané od pondělí 7. května v  19:00 na televizní stanici Viasat Nature.



autor:
datum vydání:
5. května 2018


Diskuze k článku „Víte, jak moc riskujete, když se rozhodnete navštívit australskou přírodu?“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!