Jedna země, čtyři rozdílné obrazy

autor: Karel Kapinus
Pohled na divokou Kanadu během všech ročních období.

Jaro – období, které je v Kanadě typické rozpukem života. Ten je zde v porovnání s naším mírným pásem znásobený tamními extrémními klimatickými podmínkami, a tak byste zde mohli vidět například úžasné divadlo milionů tun ledu, valících se 30metrovým vodopádem, smečku hladových vlků, nahánějících v boji o život soby karibu, či rozmrzajícího skokana lesního, který zimu přečkal zamrznutý v ledu.

Dokladem o příchodu jara je také návrat migrujících zvířat – kolibříků, nejmenších ptáků Kanady, kteří se vracejí z Mexika, aby právě zde vytvořili svá hnízda, nebo nádherní bílí pelikáni, kteří se vracejí do své chovné kolonie na Last Mountain Lake v jižním Saskatchewanu. Jaro také přináší nové zážitky pro čerstvě narozená mláďata polární lišky, které se ujímají svých prvních krůčků, nebo pro hrající si mláďata černého medvěda, která se učí lézt na stromy na východním pobřeží.

Dobrodružné a dramatické je pro kanadskou divočinu i léto, které nabízí úžasné scenérie jak na souši, tak i v moři, kde se na lov vydávají orky i modří žraloci. Tvůrci seriálu natočili i hladové lední medvědy, kteří v unikátní sekvenci nahánějí běluhy. Tři tisíce kusů velryb vplouvají do zálivu Hudson, aby zde porodily své mladé v teplých, chráněných vodách. Ale pro medvědy je to jedinečná lovecká příležitost. Pouze několik 500 kilogramů vážících ledních medvědů se naučilo odvážnou loveckou techniku, která nikdy nebyla zachycena na filmu.

Léto je období, kdy si mláďata nejen hrají, ale také se musí učit, Jejich rodiče je provází prvními dny života a učí je zvládat dovednosti nutné pro jejich přežití. V Badlands samička orla skalního riskuje svůj život, aby zachránila své ptáče před ničivou bouří, horské kozy v Columbia Mountains sledují, jak jejich potomci využívají svoji fantazii při kladení nohou na strmých skalách, když dělají svůj první výlet. V létě také můžete zažít jedinečnou sezónní krajinu, pravou kanadskou poušť v jižní Britské Kolumbii nebo bizarní skvrnité jezero, které vzniká odpařením vody ze solného alkalického jezera Spotted Lake. Silně koncentrované minerály po odpaření vody vytvářejí úžasnou mozaiku žlutých, bílých a zelených rybníků.

Podzim je v Kanadě pozoruhodně různorodým obdobím změn - od nebezpečných útesů Newfoundlandu až po divoké a drsné pobřeží Pacifiku. Setkáme se zde s pruhovanými veverkami, které si chystají zásoby na zimu, a u toho se najedí i ptáci jespáci srostloprstí, nebo se podíváme na unikátní záběry rodících samic chřestýšů.

Podzim je také čas velkých migrací, tři čtvrtiny všech kanadských ptačích druhů letí na jih. Na rozsáhlých březích zálivu Fundy se shromažďuje obrovské hejno polopalmovaných pískovců, kteří zde nabírají sílu pro svou náročnou cestu. Čekají na velké přílivové vlny, aby díky vyplavené potravě zahnali svůj hlad. Odpočívající masy pískovců jsou ovšem terčem pro rychlé a silné lovce, sokoli stěhovavé, které při útoku neodradí ani zajímavá obranná strategie pískovců, kteří se z břehu zvedají v kompaktním bloku.

V zimě kanadská divočina zdánlivě spí. Každopádně jde o tvrdý čas, který přežijí jen ti nejsilnější, nejpřipravenější a nejvytrvalejší. Spatřit můžete vlky, lačnící po mase karibu, ale i výše zmíněného rysa, který zpravidla statečně uniká záběrům kamer. Ti co nespí, jsou vystaveni drsnému hledání potravy. Elegantní vydry říční musí lovit pod ledem, polární sobi prohrabávají hluboké vrstvy sněhu, aby pod ním našli kusy suchého lišejníku, lišky červené díky svému vynikajícímu sluchu monitorují běhající myši a hraboše pod sněhem, aby se v pravý čas na ně mohli vrhnout.

Zatímco sníh znesnadňuje život pro některé, jiným poskytuje překvapivou ochranu proti nepříteli, Zmínění hraboši se prohánějí pod sněhem ve vyhrabaných tunelech, aby nejen unikli zimě, ale i pozornosti sovy šedé. Pozor však musí dávat na krátkosrsté lasičky, které se za nimi pouští do jejich tunelů. Jednou z dokonalých strategií, které zvířata vyvinula, aby se vypořádala s náročnými zimními podmínkami, je hibernace. V jehličnatých lesích Quebecu ve velkém brlohu zakrytého sněhem spí medvěd Baribal. Medvědi se do svých brlohů stahují v říjnu a listopadu, předtím naberou až 15 kilogramů váhy navíc, aby v klidu přežili 3-5 měsíců hibernace.

Kanada – fascinující země, v níž najdeme v poměru k její velikosti jenom minimum lidských osad. Většina krajiny je stále divočina, nad níž člověk nevládne. Rozsáhlé lesy, divoká zvířata, ohromné přírodní bohatství. O Kanadě toho bylo řečeno, napsáno a natočeno již hodně, ale nejspíš nikdy ne v takovém uceleném provedení, jako v novém seriálu televizní stanice VIASAT NATURE – Divoká Kanada od 7. března v 19.00 hod.



autor:
datum vydání:
7. března 2018


Diskuze k článku „Jedna země, čtyři rozdílné obrazy“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!