Halucinogenní med je tak cenný, že kvůli němu desítky lidí riskují život

autor: Jiří Černý
Obyčejný med není právě levný, ale není to nic ve srovnání s tím, kolik stojí halucinogenní med produkovaný včelami skalními (Apis dorsata laboriosa).

Včela skalní (jíž někteří odborníci nepovažují za samostatný druh) se vyskytuje pouze v Himálaji a dostat se k jejímu hnízdu není ani trochu jednoduché.

Lidé, kteří se o to pokoušejí, musejí šplhat po provazových žebřících na útesy vysoké i přes 90 metrů. K odvrácení pozornosti včel – kterým se jejich přítomnost samozřejmě dvakrát nezamlouvá – používají tyče s hořící trávou.

Včely skalní v průběhu roku vytvářejí různé druhy medu. Na jaře jde o tzv. „šílený“ (nebo také červený) med, který obsahuje určité toxiny. K tomu, abyste se dostali do rauše, podle cestovatele Davida Caprary úplně stačí dvě čajové lžičky.

„Měl jsem pocit, jako by se mé tělo ochlazovalo. Začalo to v hlavě a pak pokračovalo dolů přes můj trup. Hluboký, ledově horký pocit se usadil v mém žaludku a trval několik hodin,“ popsal Caprara pro magazín Vice.

Nepálci malé dávky tohoto medu používají jako antiseptikum, lék proti kašli nebo pro tišení bolesti. Za jeden kilogram na černém trhu zaplatíte přibližně 130-175 USD.

O životě lovců halucinogenního medu byl nedávno natočen pozoruhodný dokument The Last Honey Hunter, který bude vydán příští rok. Ale pozor – z dosud zveřejněných záběrů je jasné, že nepůjde o nic pro slabé povahy (a už vůbec ne pro jedince trpící závratěmi).

Zdroj: ScienceAlert, Fotografie: Bernard DUPONT from FRANCE, CC BY-SA 2.0



témata článku:
autor:
datum vydání:
30. srpna 2017


Diskuze k článku „Halucinogenní med je tak cenný, že kvůli němu desítky lidí riskují život“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!