Zima klepe na dveře. Jak ochránit své domácí mazlíčky před chladem?

autor: redakce Příroda.cz
Venku sněží a Vy jste doma zachumlaní v dece. V ruce máte hrnek s horkým čajem, v televizi běží pohádky. To je klasická představa, kterou si většina z nás vybaví při slově „zima“. Když jdete ven, obléknete si péřovku, na hlavu nasadíte čepici a obujete sněhule. Ale co Vaši domácí mazlíčci? Ti mají sice kožíšek, ale zvířecí organismus také velmi ostře vnímá přechod z tepla do zimy.


Akvária a terária u okna

Asi nejčastěji bývají opomíjená akvária a terária. Ve vytopené místnosti je většinou kolem 23°C. Venku mrzne. Akvárko či terárko máte postavené u okna a najednou se rozhodnete vyvětrat. U okna se prudce změní teplota.To má nepříznivý vliv na akvárium i terárium. Takovou změnu teploty nemají terarijní zvířata a ryby v lásce a mohou velmi snadno onemocnět. Proto se snažte větrat jen krátce jiným oknem, nebo se alespoň pokuste zajistit tepelnou izolaci v době větrání.

Ani hlodavci nemají velké změny teplot v lásce

Podobně jsou na tom také drobní hlodavci umístění v kleci pod okny. Tam bývá ve většině případů také topení, které je za běžných okolností ohřívá. Může tedy dojít k tomu, že na zvíře proudí teplý vzduch od topení a ve stejnou chvíli studený vzduch od okna. „Proto je dobré klec v zimním období umístit jinam, nebo přes ni po dobu větrání například přehodit deku,“ říká produktová specialistka e-shopu SUPERZOO.cz, Tereza Hájková. Ta vám ochotně poradí s vyběrem klece pro hlodavce a zodpoví vaše dotazy ohledně „zazimování“ hlodavců. Nebojte se zeptat také ve vaší prodejně.


Ptáci, fretky a hlodavci žijící venku

V případě ptactva, fretek či hlodavců na balkonech a terasách platí, že jedinci žijící venku celoročně by měli nižší teploty zvládnout bez problémů. Je ovšem třeba jim zajistit zateplené ubytování v podobě boudy či budky. V každém případě si nejprve zjistěte, zda máte druh zvířete, který zimní teploty venku zvládá a za jakých okolností je již třeba najít jiné ubytování.

S otužováním zvířete a zvykáním na venkovní odchov začněte nejlépe na jaře, aby si jeho organismus zvykal postupně na nižší teploty. Určitě neberte jako samozřejmost, že pokud si pořídíte například andulku na podzim, můžete ji automaticky nechat venku přes zimu. Nejprve je nutné si zjistit, na jaké podmínky byla až doposud zvyklá, a poté začít s postupným přizpůsobováním.

Štěňatům a psům nemusí jejich kožich stačit

Pokud si pořídíte malé štěně těsně před zimou, vyvstává otázka, jak na jeho venčení. V každém případě by mělo mít za sebou alespoň třetí očkování. To platí v každém ročním období. Poté je třeba se zaměřit na to, jaké plemeno jste si pořídili. Velká plemena rostou rychleji,bývají mohutnější a tak snadno neprochladnou. Štěně můžete vybavit také psím oblečkem na zimu, ze kterého sice v některých případech rychle vyroste, zato jej bude hřát. Procházky zkraťte, aby štěně neprochladlo. Určitě ale není třeba se obávat zdravého pohybu i v chladnějším počasí. Pro spoustu štěňat je sníh novinkou lákající ke hře a prozkoumání. Při koupání štěňat v zimním období buďte nanejvýš opatrní. Psa koupejte až když je to opravdu nutné a vždy zajistěte, aby v žádném případě neprochladl a nevycházel mokrý ven. Většina psů si dobře zvyká i na fénování.

Psi žijící na zahradě v boudě, nebo v kotci jsou také často opomíjeni. Pokud klesnou teploty v noci hodně hluboko, zajistěte psovi dobré zateplení jeho boudy, do které nebude sněžit a pršet. Nezapomínejte také na zdroj čerstvé vody, která velmi snadno zmrzne a pes se pak k vodě nedostane. Vhodné jsou do takového počasí především betonové misky.


Jak zvládají zimu kočky?

Kočky jsou v tomto ohledu velmi přizpůsobivé. Pokud ovšem máte ryze domácí kočku, která je celoročně v bytě, snáší prudké změny teplot stejně jako například psi. Venkovní kočky si většinou najdou teplé místečko, kde by se mohly schovat. Můžete jí však také pořídit zateplenou menší boudu podobně jako u psa. Pouze je dobré zvýšit krmnou dávku, nebo přikrmovat mokrým krmením, aby mohly nabrat dostatečné tukové zásoby pro přeměnu na teplo a energii.



témata článku:
autor:
datum vydání:
24. listopadu 2016


Diskuze k článku „Zima klepe na dveře. Jak ochránit své domácí mazlíčky před chladem?“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!