Expedice Seychely 2016 I.: Úvod
Proč právě Seychely?
Seychely jsou z biologického hlediska nesmírně zajímavé, neboť jejich pralesy poskytují domov spoustě endemických druhů rostlin i živočichů. Kromě toho jsou tam úchvatné pláže a časový posun činí pouhé dvě hodiny, což by mělo značně usnadnit aklimatizaci.
Během pobytu na Seychelách nás bude zajímat především údolí Vallée de Mai (ostrov Praslin). Právě tam v hojném počtu roste legendární palma Lodoicea seychelská (Lodoicea maldivica), jejíž ořechy váží kolem 20 kg.
Rádi bychom ale navštívili také Morne Seychellois (ostrov Mahé) a další pozoruhodná místa. Výběr je opravdu velký, nicméně jelikož všichni jsme „suchozemci“ (mořskou biologii překvapivě nestudoval nikdo), snímky korálových útesů nečekejte.
Kolik taková legrace stojí?
Mnohem míň, než si možná myslíte. Seychely si většina lidí samozřejmě spojuje s luxusem, ale stejně tak tam naleznete i hotely, ve kterých zaplatíte za ubytování doslova pár tisíc. Další tisíce se dají ušetřit na letenkách (záleží na volbě letecké společnosti) a stravě. V konečném součtu se bez problémů můžete vejít do 40 tisíc Kč/osoba.
Vzhledem k době cesty (cca 11 hodin + pár hodin na přestup) ale doporučujeme investovat do dražších letenek, resp. pohodlnějších sedadel. My jsme nakonec zvolili společnost Emirates – a jelikož hodně rádi jíme, tak i plnou penzi. :-)
Jak se připravujeme na cestu?
Přípravy jsou podle očekávání značně hektické. Vyřídit pojištění, zajistit kvalitní fototechniku (neoficiální vedoucí expedice disponuje přes deset let starým kompaktem), naplánovat cestu na odletové letiště, sehnat si všechny potřebné informace (například jak je to s vývozem přírodnin, jaké místní alkoholické nápoje rozhodně stojí za ochutnání apod.), to všechno si žádá nějaký čas.
Aby toho nebylo málo, ženskou část výpravy značně znervóznily fotografie tzv. palmových pavouků (Nephila inaurata), jejichž samičky jsou opravdu, ale opravdu velké. Po vygooglování několika snímků na kterých se dotyční pavouci vesele procházejí po rukách, hrudnících… turistů… se také značně snížil počet čekatelek na přibalení do kufru. Na vysvětlenou, většina rozhovorů týkajících se našeho programu na letošní léto probíhá přibližně takto:
Kamarádka/kamarád: „Chystáte se někam?“
My: „Ehm, po sedmi letech ano… do tropů.“
Kamarád/kamarádka: „Kam do tropů???“
My: „No na Seychely, no…“
Kamarád/kamarádka: „Tak to bude zážitek! Nemohli byste mě přibalit do kufru?“
Kde budeme mít základu?
Na La Digue – třetím největším seychelským ostrovem. Nadchnul nás především tím, že na něm téměř vůbec nejezdí auta. Místo nich se používají kola, popřípadě volská spřežení. Kromě toho se tam nachází například rezervace Veuver Reserve, ve které mj. naleznete vzácného lejskovce seychelského (Terpsiphone corvina).
Jedinou vadu na kráse představuje skutečnost, že doprava z letiště na Mahé zabere dalších pár hodin (nápad pronajmout si vrtulník nebo malé letadlo byl vzhledem k ceně – a skutečnosti, že do těchto dopravních prostředků jsme ochotní nastoupit jen tehdy, pokud vážně není jiná možnost – jednoznačně zamítnut).
Co nás dosud zaujalo?
Poznatek, že některé přepychovější hotely na Seychelách nabízejí treky s místním přírodovědcem. Pokud by se podobná možnost naskytla i nám, určitě ji využijeme.
Weby natureseychelles.org a sif.sc, na kterých naleznete různé zajímavé informace.
Možnost ochutnat dušeného kaloně a další exotické pochoutky (minimálně jeden účastník to má v plánu – jestli přežije, jistě se s vámi podělí o své dojmy).
Máte dotazy?
Tato články jsme začali psát především proto, že na českém Internetu naleznete řadu reportáží z různých výprav na Seychely, ale v podstatě žádné nejsou zaměřeny „biologicky“. My bychom se s vámi rádi podělili o zážitky (i různé užitečné tipy) právě z této oblasti. Ostatně, letíme tam primárně kvůli poznávání přírodních krás – nikoliv kvůli relaxování ve čtyřhvězdičkových hotelích.
Pokud vás zajímají nějaké konkrétní věci týkající se seychelské přírody (nebo všeobecně cestování do této nádherné země), neváhejte a ptejte se. E-mailem, prostřednictvím Facebooku… záleží jen na vás. Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v následujících dílech.
autor:
Diskuze k článku „Expedice Seychely 2016 I.: Úvod“