Hmyzí domeček - proč by neměl chybět na zahradě a jak je vyrobit
00px) 192px, 352px">
2. složitější varianta:
- dřevěné poleno délky do 25 cm
- vrtačku
- vrtáky průměru 0,3 – 0,8 cm
Tip 2: Polínko třeba budete mít doma nebo požádejte někoho z vašich známých, kteří topí v krbu nebo v kamnech dřevem :-) . Najdete mu o něco jiné využití.
Jak na to:
Varianta č. 1:
Tip 3: Místo stříšky můžeme stonky nebo stébla nastrkat buď do ustřižené PET lahve (odstříhneme kus hrdla a zarovnáme tak, aby délka PET lahve s dnem byla kolem 20 cm), nebo tvrdé papírové role od koberců. Pokud někde najdete cihlu s otvory, můžete stonky nastrkat do nich, aby byly chráněné, déle tak vydrží.
Varianta č. 2:
Tip 4: Pokud nemáme polínko kde položit tak, aby bylo chráněno před deštěm a větrem, můžeme jej postavit na řeznou plochu a navrtat otvory ze všech stran. Nahoru pak dáme stříšku.
Do těchto domečků rády létají včelky zednice nebo čalounice, které do dlouhých skulin nejprve nanosí směs pylu a nektaru, na kterou pak nakladou jedno vajíčko a nakonec komůrku uzavřou buď kousky hlíny (zednice otvor tzv. zazdí), nebo sešitými kousky měkkých listů (čalounice otvor „začalouní“). Tak může být za sebou několik komůrek po celé délce (hloubce) skuliny. Mezi každou komůrkou s vajíčkem je opět přepážka z hlíny nebo listu.
Tip 5: Máte-li doma k dispozici nějaký kousek průhledné hadičky do vnitřního průměru 8 mm nebo plastovou zkumavku, tak můžete vyvrtat větší otvor a do něj tuto průhlednou výplň vložit. Pokud si právě tuto komůrku oblíbí nějaká včelka, můžete vývoj larviček z vajíčka až do dospělce pěkně čas od času