Jaro ožívá, aneb sledujte přílet ptáků a dejte o tom vědět
Jaro ožívá spojuje děti nejen z Evropy, ale i střední Asie a Afriky, která je zimovištěm našich ptáků. Zapojují se rovněž jejich učitelé i celé rodiny. Tito všichni zasílají na stránky www.springalive.net svá první pozorování pěti snadno rozeznatelných ptačích druhů: vlaštovky obecné, čápa bílého, kukačky obecné, rorýse obecného a vlhy pestré. Zde pak z těchto pozorování vzniká aktuální mapa neuvěřitelné každoroční cesty stěhovavých ptáků. Děti v Africe naopak od září sledují návrat těchto pěti druhů ptáků z jejich hnízdišť v Evropě a v Asii.
Každé jaro se na mapě jako první objeví několik roztroušených oranžových skvrn. To jsou první pozorování v zemích jižní Evropy. Jak během několika dalších měsíců záznamy přibývají, barvy tmavnou a rozšiřují se. Nakonec všechny země, ve kterých se tyto druhy běžně rozmnožují a kde se hodně dětí zapojilo do projektu Jaro ožívá, získají barvu tmavě červenou.
Vytváření mapy postupu jara je jednou z hlavních aktivit. Jaro ožívá ovšem zahrnuje mnohem více činností ve volné přírodě i pod střechou, které zapojují děti, školy a širokou komunitu do ochrany stěhovavých ptáků a vedou je k podpoře národních partnerů BirdLife. Součástí programu jsou i speciální stránky pro učitele, kde si učitelé po předchozí bezplatné registraci mohou stáhnout výukové materiály a další speciální pomůcky pro výuku.
Jaro ožívá je organizováno společností OTOP, Polským partnerem BirdLife Internatinal. V České republice je organizátorem Česká společnost ornitologická. Přírodovědné skupiny, učitelé a další, kteří by se chtěli dozvědět více o projektu Jaro ožívá, mohou kontaktovat Gabrielu Dobruskou na dobruska@birdlife.cz.
autor:
Diskuze k článku „Jaro ožívá, aneb sledujte přílet ptáků a dejte o tom vědět“