S ochranou jihočeské přírody pomůžou dupající kačeři, aneb Geocaching ve službách přírody
Jistě jste už slyšeli o vysekávání křovinného náletu na loukách, sečení opuštěných pastvin, nebo hloubení tůněk krumpáčem. Jak s tím ale může pomoci vášeň sběratelů pokladů? „Geocaching by mohl současně ukázat tato zajímavá místa lidem a zároveň téměř zadarmo zajistit narušování formou sešlapu,“ doplňuje Řehounek. Originální nápad využít geocaching v ochraně přírody se zrodil v hlavách středoškoláků, kteří se loni účastnili celostátního kola ekologické olympiády v Jižních Čechách.
Jedním z jejich praktických úkolů totiž bylo navrhnout model nenáročné ochrany přírody ve starém kamenolomu. Využít „kešku“ napadlo tehdy vítězný tým z pražského sdružení Arachné, který soutěžil ve složení Lucie Studená, Jasna Simonová a Klára Daňková. Soutěžní komisi nápad studentů zaujal, už proto že kombinuje ono poznávání přírody s její ochranou.
„Nebyl jsem určitě jediný, koho ta myšlenka zaujala,“ říká Řehounek. „Proto jsme se rozhodli vyzkoušet to v praxi. Ukážeme tak lidem zajímavá místa, která by třeba jinak minuli bez povšimnutí, a zároveň svým dupáním budou chránit přírodu. To je dobrá kombinace, ne?“
Aby se ochránci přírody nepouštěli do takového experimentu „na divoko“, poradili se nejprve s entomologem Oldřichem Nedvědem z Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích. Rozhodně se jim to vyplatilo, protože doc. Nedvěd je současně vášnivým „kačerem“.
Calla následně připravila pro letošní rok jednu „kešku“ v pískovně Lžín na Soběslavsku a také geocachingovou minisérii pěti „kešek“ s názvem Borovanské pískovny, jejíž součástí jsou Pískovna u Žemličky, jílovická Pískovna Na zastávce a Pískovna Třebeč. Okolí „kešek“ bude letos sledovat také pracovní skupina Ekologie obnovy při katedře botaniky PřF JU, aby vyhodnotila dopad sešlapu na přítomná rostlinná společenstva.
Zdroj: TZ 17.6 2015 Geocaching ve službách ochrany přírody (Calla)
autor:
Diskuze k článku „S ochranou jihočeské přírody pomůžou dupající kačeři, aneb Geocaching ve službách přírody“