S ochranou jihočeské přírody pomůžou dupající kačeři, aneb Geocaching ve službách přírody

autor: Mgr. Radomír Dohnal
Tajemství Geocachingu asi netřeba čtenářům Přírody dopodrobna představovat. Dobrodružství, spojené s pátráním po důmyslně ukrytých pokladech na netradičních místech zlákalo jen v Čechách desetitisíce hledačů, kačerů. Díky originálnímu projektu jihočeského Sdružení pro záchranu prostředí Calla teď ale můžete při hledání pomáhat ohrožené přírodě.

Ochrana přírody, tu českou nevyjímaje, je plná paradoxů. Například, že někdy když chcete ohroženým druhům pomáhat, musíte vlastně malinko jejich okolnímu prostředí škodit. Své o tom ví i Jiří Řehounek z Cally, který má nový ochranářsko-geocachingový projekt na starosti: „Biologové už mají dlouho jasno v tom, že mnoha druhům rostlin, hub i živočichů prospívá určitá míra narušování jejich stanoviště. Jenže právě taková stanoviště často rychle zarůstají a ohrožené organismy z nich bohužel mizejí. Proto je musíme narušovat uměle, což stojí čas a peníze.“

Jistě jste už slyšeli o vysekávání křovinného náletu na loukách, sečení opuštěných pastvin, nebo hloubení tůněk krumpáčem. Jak s tím ale může pomoci vášeň sběratelů pokladů? „Geocaching by mohl současně ukázat tato zajímavá místa lidem a zároveň téměř zadarmo zajistit narušování formou sešlapu,“ doplňuje Řehounek. Originální nápad využít geocaching v ochraně přírody se zrodil v hlavách středoškoláků, kteří se loni účastnili celostátního kola ekologické olympiády v Jižních Čechách.

Jedním z jejich praktických úkolů totiž bylo navrhnout model nenáročné ochrany přírody ve starém kamenolomu. Využít „kešku“ napadlo tehdy vítězný tým z pražského sdružení Arachné, který soutěžil ve složení Lucie Studená, Jasna Simonová a Klára Daňková. Soutěžní komisi nápad studentů zaujal, už proto že kombinuje ono poznávání přírody s její ochranou.

„Nebyl jsem určitě jediný, koho ta myšlenka zaujala,“ říká Řehounek. „Proto jsme se rozhodli vyzkoušet to v praxi. Ukážeme tak lidem zajímavá místa, která by třeba jinak minuli bez povšimnutí, a zároveň svým dupáním budou chránit přírodu. To je dobrá kombinace, ne?“

Aby se ochránci přírody nepouštěli do takového experimentu „na divoko“, poradili se nejprve s entomologem Oldřichem Nedvědem z Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích. Rozhodně se jim to vyplatilo, protože doc. Nedvěd je současně vášnivým „kačerem“.

Calla následně připravila pro letošní rok jednu „kešku“ v pískovně Lžín na Soběslavsku a také geocachingovou minisérii pěti „kešek“ s názvem Borovanské pískovny, jejíž součástí jsou Pískovna u Žemličky, jílovická Pískovna Na zastávce a Pískovna Třebeč. Okolí „kešek“ bude letos sledovat také pracovní skupina Ekologie obnovy při katedře botaniky PřF JU, aby vyhodnotila dopad sešlapu na přítomná rostlinná společenstva.

Zdroj: TZ 17.6 2015 Geocaching ve službách ochrany přírody (Calla)



autor:
datum vydání:
26. června 2015


Diskuze k článku „S ochranou jihočeské přírody pomůžou dupající kačeři, aneb Geocaching ve službách přírody“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!