Produkujete hodně platových folií či kartónů jako odpad? Prodejte je

autor: Gabriela Šedivcová
Kdosi velice moudrý v minulosti řekl, že po době železné přijde doba plastová. Nutno dodat, že se nemýlil. I dobou odpadkovou bychom dnešní svět mohli nazvat. Ze všech žijících organismů na Zemi jsou právě lidé největšími producenty odpadů. Připomeňme si tedy, jak dopad lidské civilizace alespoň v tomto ohledu zmírnit. Nezapomeňte: „Opakování je matka moudrosti.“


Plast

Do žlutých kontejnerů patří plast, to není žádná novinka. Nejvíce se využívají PET lahve, protože jsou slušnou surovinou pro výrobu moderního sportovního oblečení. Z 50 PET lahví máte fleecovou bundu, z 15 funkční triko či fotbalový dres. Dále jsou součástí zimních bund, spacáků, interérů aut i zátěžových koberců. Z fólií, tašek a sáčků se stávají opět další tašky a sáčky. Pokud produkujete plastové nebo strečové fólie ve větším množství, neváhejte pořídit lis. O slisované balíky je zájem a platí se až 6 000 Kč za tunu. Stačí se obrátit na Sběrné suroviny či některou z odpadářských firem. Pan Google Vám jich najde pod heslem „výkup folií“ hromadu. Směsové plasty jsou přeměňovány například na zahradní nábytek, protihlukové stěny u dálnic či zatravňovací dlažbu. Z recyklovaného pěnového polystyrenu máte možná zateplený právě Váš dům.

Papír

Z papíru opět papír, to je nejběžnější forma jeho recyklace. Dále se recyklovaný papír objevuje v tepelných izolacích, jako příměs ve stavebních hmotách, v energetickém průmyslu a dokonce při výrobě bioplynu. Kompostování papíru je taktéž jednou z variant, ale na to je možná papíru škoda. Tak jako plastové fólie je možné kartony lisovat a prodávat. Za tunu kartonových obalů dostanete kolem 3 000 Kč. I zde se obraťte na odpadářské firmy.

Sklo

Sklo má nejjednoduší recyklační proces, který je zaběhnutý desítky let. Díky recyklovanému sklu dochází ve sklárnách k významné úspoře energií a primárních surovin. Až 85 % tříděného skla se může podílet na jedné vsádce. Na rozdíl od plastu a papíru lze sklo recyklovat po neomezenou dobu stále dokola.

Nápojové kartony

Pokud se nápojové kartony rozdrtí, vyperou, usuší a následně pak lisují, jsou slušným materiálem pro výrobu stavebních a izolačních desek. V případě, že nejdou tímto směrem, dochází k jejich rozložení na části, které jsou pak využity zvlášť. Kvalitní papír v papírně, polyetylen a hliník dokonce jako palivo do cementáren.

Bioodpad

Kompostování se stává zaslouženým trendem i v domácnostech bez zahrad. A je to opodstatněné, protože bioodpad tvoří až 40 % směsného odpadu. Je logické navrátit přírodě to, co jsme si vzali. Kdo se o kompost nechce starat, nemusí zoufat! Je tu přece komunitní kompostování. Kromě kompostování slouží bioodpad jako potrava pro bioplynovou stanici. Po vytřídění bioopadu ze směsného odpadu zjistíte, že koš na směsný může být klidně poloviční.

Kov

Kov je vykupován ve sběrných surovinách nebo přímo ve výkupnách, kde za něj dostanete i zaplaceno. Není to žádná závratná suma, ale projetý benzín se tím vrátí a navíc to děláte přeci pro životní prostředí a ne pro peníze. Za 1 kg plechovek dostanete kolem 3 korun. Kov je jeden z dalších, který se za určitých podmínek dá recyklovat neomezeně. Při výrobě oceli lze použít až 100 % recyklované složky! K recyklaci se využívají zejména plechovky, autovraky, elektrozařízení a stavební ocel.

Elektroodpad

Době vyhazování elektroodpadu do směsného kontejneru, jak se dříve stávalo, dávno odzvonilo. V posledních letech máme místa pro sběr elektroodpadu téměř všude, rostou doslova jako houby po dešti. Veškerá vyřazená elektrozařízení obsahují spoustu znovu využitelných součástek a řadí se mezi ně i zářivky. Až 94 % materiálu je využito při správném vytřídění zářivky. „Elektro“ patří do nebezpečného odpadu, proto jeho třídění nepodceňujte.

Tříděním odpadů pomáháte nejen naší planetě, ale snižujete i své náklady. Zjistíte například, že nepotřebujete tak velkou popelnici a už vůbec nepotřebujete tak častý svoz.



autor:
datum vydání:
4. června 2015


Diskuze k článku „Produkujete hodně platových folií či kartónů jako odpad? Prodejte je“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!