Jahodník obecný jako bylinka
Způsob sběru
Nemáte-li možnost nasbírat si jahody na vlastní zahrádce, můžete vyrazit na samosběr. Tuto možnost nabízí velké množství pěstitelů. Sice tomu obětujete čas, ale sami si vyberete jahůdky, které jsou červené, neotlučené a bez plísně. Ještě lepší než na pole je vyrazit někam na okraj lesa či paseku. Právě tyto jahody jsou totiž z výživového hlediska mnohem lepší než ty průmyslově či na zahradě pěstované. Většinou se totiž jedná o jiný druh jahodníku než je ten obecný. Chcete sbírat jahody? Na nic nečekejte. Právě se rozbíhá jejich sezóna.
Pokud se jahodníkem chcete léčit, sáhněte i po listech či kořenech. Na sběr listů je však již nejvyšší čas. Ideální je jej sbírat v době počínajícího kvetení, tedy v květnu a začátkem června. Sbíráme je ráno za suchého počasí. Nejlepší jsou mladé světle zelené listy. Pozor ale. Pokud chcete využít léčivé účinky listů jahodníku, poohlédněte se po tom volně rostoucím na okrajích lesa. Ten průmyslově či na zahradách pěstovaný většinou nemá takové účinky díky nízkému či žádnému obsahu účinných látek.
Sušení
Ve stínu či v sušičce na 40oC. Usušené listy jsou světle zelené a mají nahořklou chuť. Nevoní.
Použití
O jahodníku je známo, že působí močopudně, regulují tvorbu žluče, staví průjmy a hojí rány.
Čerstvé, vyzrálé a neslazené jahody pomáhají při cukrovce, překyselení žaludku, chudokrevnosti, revmatizmu, na pročištění krve, proti žlučovým kamenům , ledvinovým kamenům, močovým kamenům.
Slazené jahody s mlékem nebo smetanou jsou dobré na posílení nervů, na posílení srdce a při nedostatku vitamínu C.
Čaj z jahod pijeme při chorobách jater, chorobách ledvin, při revmatizmu, horečnatých onemocněních a na pročištění krve.
Účinné látky
Čerstvý plod jahody obsahuje okolo 9 % sacharidů (fruktózu a glukózu), kyselinu citronovou a jablečnou, pektiny, třísloviny, flavonoidy, vitamíny skupiny B, vitamín C, karoten (provitamin A), silice, aromatické estery, soli fosforu a mikroprvky (železo, měď, chrom a mangan). Listy obsahují třísloviny, vitamín C (do 380 mg%), stopy alkaloidů, glykozid fragarin, flavonoidy aj.
Několik zajímavých receptů
Jahody se poměrně rychle kazí, čerstvé je max na dva dny můžeme uskladnit v ledničce tak, aby byly v jedné vrstvě. Dále se dají zamrazit, nebo je zpracovat do kompotů, džemů a marmelád.
Nálev
Odvar
Posilující čaj
Čaj proti nachlazení, chřipce, angíně
Čaj proti ekzému
Čaj proti zánětu žaludku
Jahodovo-bazalkový ledový čaj
Příprava: 1 KL listové drogy zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 15 minut vyluhovat.
Použití: 3 x denně šálek v léčebné indikaci a jako tonikum, při fermentaci listů můžeme pít i místo běžného čaje dlouhodobě.
Příprava: 2 KL listů přelijeme 1/4 l vody, povaříme 5 minut, necháme 15 minut vyluhovat.
Použití: 3 x denně při průjmu, horečnatých onemocněních, žlučníkových a jaterních potížích, na pročištění krve. Zevně k výplachům a kloktání při zánětech v dutině ústní, sedací koupele při hemeroidech.
Příprava: Lžíci rozmělněné drogy zalijeme šálkem vroucí vody, necháme louhovat 2 hodiny.
Použití: Pijeme 3-4 x denně půl sklenice před jídlem. Má celkově posilující a povzbuzující účinek.
Jiří Cingroš: Sám sobě doktorem
Příprava:
Jahodník list - 25g
Lékořice kořen - 25g
Ostružiník list - 25g
Použití: 3 až 4 šálky denně.
Zdroj: M. Mičánková, J. Lejnar: Léčivé rostliny III
Příprava:
Jahodník list -10g
Tymián nať - 10g
Heřmánek lékařský květ - 10g
Lípa květ - 10g
Levandule květ - 10g
Smetanka kořen s listem - 10g
Použití:
3krát denně šálek čaje po jídle,
Zdroj: M. Mičánková, J. Lejnar: Léčivé rostliny III
Příprava:
Jahodník nať - 30g
Andělika kořen - 30g
Použití:
2 až 3 šálky denně
Zdroj: M. Mičánková, J. Lejnar: Léčivé rostliny III
zelený či černý sypaný čaj
½ kila jahod nakrájených na půlky nebo čtvrtky
voda
lžička cukru
šálek nasekané čerstvé bazalky
led
Přivedeme vodu k varu a přelejeme přes čaj. Vyluhujeme čaj dle předepsané délky, zcedíme.
Teď přijde na řadu bazalkový sirup. V malém hrnci si ohřejeme 200 ml vody a rozpustíme v ní cukr. Sundáme z ohně a nasypeme většinu bazalky (trochu si necháme na ozdobení celého čaje později) a necháme 10 minut odstát. Vložíme jahody do mísy a přelijeme je přeceděným bazalkovým sirupem. Promícháme a necháme asi tak 25 minut ležet stranou, než to zchladne.
Slijeme jahody s bazalkovým sirupem a vyluhovaný čaj spolu do džbánu, promícháme a dáme chladit do lednice. Podáváme s ledem.
Jahodovo tvarohový dezert
Zdroj: www.ceskatelevize.cz/herbar
1x tvaroh, mletý cukr, jahody, piškoty, trochu mléka
Do mísy dáme tvaroh, přidáme mletý cukr nebo med a trochu mléka a prošleháme elektrickým šlehačem. Do sklenice dáme na dno piškoty a jahody, přidáme krém a takhle to střídáme až nahoru. Vrch ozdobíme piškoty a jahodami. Podáváme vychlazené.
autor:
Diskuze k článku „Jahodník obecný jako bylinka“