Cukr – metla lidstva?

autor: Jan Holub
O cukru toho bylo již napsáno i řečeno mnoho, což však v zásadě nevedlo k větší informovanosti – nás lidí - nýbrž spíše k většímu prostoru pro spekulace a dezinterpretace. Na jedné straně tu máme hlasy, které před ním důsledně varují, označujíc ho téměř za bílý jed a na druhé straně zase slyšíme, že cukr je tělu naprosto přirozený, a proto není třeba se ho nějak významně obávat. Jak to tedy je?

Pravdou je, že cukr je tělu skutečně přirozený. Nikoliv však ten rafinovaný (bílý), který je dnes téměř všudypřítomný. To, že jeho množství najdeme v cukrovinkách nebo sladkých perlivých nápojích nikoho nepřekvapí, jelikož cukr tvoří podstatu těchto produktů. Kdo však čte etikety a složení, dobře ví, že dnes najdeme cukr třeba i v takovém baleném chlebu(!). Potřebujeme přijímat tolik cukru?

Pravděpodobně se setkáte s argumentem, že cukr je nejrychlejším zdrojem energie a té je přeci v této době plastové potřeba velmi mnoho. Je však potřeba tolik cukru, abychom ho museli přijímat i v pečivu? Zcela jistě ne, a to sice proto, že vede ke dvěma závažným onemocněním. (To, že se domníváme, že cukr bytostně potřebujeme ve větším množství je spíše otázkou ZVYKU, než skutečné potřeby.)

První je samozřejmě cukrovka. V důsledku nadměrného příjmu cukru musí slinivka břišní vpouštět do krve inzulin, který hodnotu cukru v krvi sráží. Při nadměrném (tedy nepřirozeném) dráždění této sekrece dochází k nedostatku inzulinu, což samozřejmě končí nepříjemnou potřebou dodávat inzulin do těla nitrožilně. Velmi laicky řečeno se vyplatí s inzulinem šetřit resp. držet hladinu cukru v krvi v rozumném množství. To samozřejmě zajistíte svou STRAVOU – vědět, co dávám svému tělu.

Bílý cukr má totiž velmi vysoký glykemický index, což neznamená nic jiného než, že prudce zvyšuje hladinu cukru v krvi. Jakákoliv potravina, která má vysoký glykemický index je dlouhodobě nevhodná – právě kvůli přílišnému zatěžování slinivky břišní a následné inzulinové resistenci, která vede k cukrovce. Mějme také na paměti, že cukry v těle vznikají také morfózou tuků!

Kromě cukrovky tu máme další civilizační chorobu (tak trochu skrytou), ke které bílý, tedy rafinovaný cukr velmi napomáhá. Je jím překyselení – neboli acidóza. Detaily a informace najdete v patřičném článku ZDE. Abyste si mohli být skutečně jisti, že bílý cukr vám opravdu žádným způsobem neprospívá, uzavřeme jeho démonizaci faktem, že rakovinotvorné buňky jsou vyživovány cukrem!

Existuje alternativa?

Samozřejmě, že každá situace má řešení a problém rafinovaného cukru není výjimkou.

Umělá sladidla (Aspartam, Sacharin, Acesulfam-K): Nemůžeme v žádném případě doporučit pro jejich neblahý vliv na lidský organismus a syntetický původ. V případě aspartamu existují závažné studie poukazující na jeho podporu nádorových onemocnění mozku. Třtinový cukr: spíše než skutečnou alternativu představuje ‚menší zlo‘. Glykemický index i energetická hodnota jsou ekvivalentní (stejné). Třtinový cukr jen neprochází poslední rafinací a tak si uchovává některé minerální látky. Pokud jste na cukr zvyklí, je velmi dobré začít tím, že bílý cukr nahradíme alespoň třtinovým (hnědým). Mějte však na paměti, že se vystavujete naprosto totožným zdravotním rizikům. Hnědý cukr není zdravější, ale méně škodlivý! Stevie sladká: sladidlo přírodního původu, vhodné i pro diabetiky, celá řada zdravotně pozitivních účinků, lze si vypěstovat sám. V konečném důsledku zřejmě nejlepší alternativa cukru, pokud nechceme přijít o sladkou chuť, ale zároveň nikterak neškodit svému tělu. Článek ZDE. Med: rovněž velmi vhodná alternativa. Existuje zde však určité riziko – bylo prokázáno, že většina medů z obchodů jsou doslazovány cukrem (viz. složení), ale bohužel obsahovali i nebezpečné pesticidy. Jistotou je tedy med přímo od včelaře!

A jak rozeznat kvalitní med od toho s chemickými aditivy?

Přírodní a tedy kvalitní med poznáte podle toho, že velmi rychle cukernatí a tvrdne, zatímco medy z obchodů vydrží dlouhou dobu v tekutém stavu.

A ještě jeden problém…

V souvislosti s cukrem je nutné se také zmínit o poměrně záludné závislosti na něm. Jsou to především ženy, které často ‚bojují‘ s chutí na sladké. Čokoláda je v těchto souvislostech často připodobňována až k droze, což není úplně zavádějící. Počet lidí závislých na sladkém totiž stále roste – semínko závislosti začne klíčit tehdy, vyhledáváte-li čokoládu či obecně sladké, jako ‚první pomoc‘ při stresu. A pokud ji už musíte mít, sáhněte raději po hořké variantě. Léčba závislosti na cukru je poměrně komplikovaná a vyžadovala by širší prostor. Její podstatou je však zpravidla specifický jídelníček s ohledem na zmíněný glykemický index a také vlákninu, bílkoviny a kvalitní tuky.

Jen tak pro představu

Tabulka demonstrující počet kostek cukru v jednotlivých produktech

Produkt počet kostek cukru
Coca-Cola 1,5L 27
Sklenička džusu 5
Jogurt Activia 4
Tyčinka Snickers 14
Red Bull 7

(zdroj: www.idnes.cz)


Sumarizace – proč se vyhýbat rafinovanému cukru v bodech?

Značné množství přijmeme nevědomky z potravin, o kterých si myslíme, že cukr neobsahují. Čtěte etikety a sami sledujte, kde všude je cukr přítomen.

Diabetes (cukrovka)

Acidóza (překyselení), které samo o sobě vede k mnoha dalším onemocněním, jako nadváha, měknutí kostí, chronická únava, podrážděnost, vyčerpanost atd.

Je skvělou potravou pro rakovinotvorné buňky

Tělo reaguje blaze na všechny přirozené formy potravin, zatímco na ty nepřirozené reaguje zpravidla negativně. Rafinovaná ani průmyslově-zpracovaná potravina není přirozená a tudíž není pro vaše tělo vhodná!

Cukr způsobuje poměrně intenzivní úbytek vápníku. Právě vápník je minerální solí, kterou lidé postrádají nejčastěji, právě v důsledku přílišné konzumace raf. cukru

Cukr může způsobit choulostivou závislost

Zkuste cukr třtinový a následně med či stévii. Sami tak rozpoznáte, co pro vás bude nejoptimálnější náhradou za rafinovaný cukr.



autor:
datum vydání:
26. května 2014


Diskuze k článku „Cukr – metla lidstva?“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!