Delfíni cítí elektrické pole
Různé ryby, například žraloci a sumci mohou vnímat elektrický proud
Také některé druhy obojživelníků jsou toho schopny. U savců byla tato schopnost dosud zdokumentována jen u ptakopyska a ježury. Avšak nyní se podařilo německým a americkým výzkumníkům prokázat elektro-smysl u guyanského delfína pocházejícího z Jižní Ameriky. V testu chování reagoval 28-letý sameček delfína ještě i na elektrické pole o velikosti 4,6 mikrovoltu na centimetr. Vědci o tom informovali v odborném magazínu „Proceedings of the Royal Society B“.
Citlivost pozorovaná u tohoto zvířete zaniká podle údajů vědců ale zřetelně dříve než u žraloků a rejnoků. Ti mohou totiž ještě registrovat napětí několika málo nanovoltů. Tento smysl ale vystačí delfínovi, aby vnímal elektrické pole jiných ryb. Pravděpodobně delfíni používají tuto schopnost, aby vypátrali kořist na mořském dně nebo v kalných vodách.
Jako čidlo identifikovali výzkumníci anatomickou strukturu v čenichu živočicha.
Jde o jamky na kníry, v nichž mají mroži a tuleni hmatové a čichové chloupky. Při vyšetřování jednoho guyanského delfína, který zemřel stářím, stanovili vědci, že každá takováto jamka na kníry obsahuje hustou spleť až 3 000 nervových zakončení. (zdroj: 1) Typ těchto jamek a typ nervových vláken se podobají elektrickým senzorům žraloků. Zakryli-li vědci delfínovi vodotěsně během experimentu jamky na kníry, byl blokován také elektro-smysl.
Elektrosmyslem by mohli disponovat i další savci
„Naše výsledky ukazují, že elektroreceptory se mohou vyvinout z hmatového orgánu, který mají téměř všichni savci. To naznačuje, že tento typ elektro-vnímání může být objeven také u jiných savců.“ popisují vědci pod vedením Wolfa Hankeho z univerzity v Rostocku. Pravděpodobně by to bylo u druhů, které žijí ve vodě nebo ve vodě alespoň částečně pobývají.
Mnohé dravé ryby mohou vnímat slabé elektrické pole, které produkuje jejich kořist ve vodě. K tomu využívají takzvanou postranní čáru, která současně slouží také jako hmatový orgán. Musejí-li se tuleni nebo mroži orientovat v bahnité nebo zvířené vodě, činí tak pomocí svých smyslových chloupků v kníru. Delfíni a další ozubení už nevlastní žádné ozubné kníry. Zůstaly jim zachovány jen jamky na kníry, které byly dříve považován za nefunkční pozůstatek. Aktuální studie vědců ukazuje, že tomu tak není.
Zdroj:
1) www.spiegel.de