Dovolená? Krásná příroda a čistý vzduch, to je Bělorusko

autor: Martin Singr
Léto pomalu končí a vy si uvědomujete, že jste letos nebyli nikde v zahraničí? Pokud chcete zažít dovolenou trochu jinak, než se válet u moře, je nejvyšší čas si vyrazit na východ, a to do Běloruska. Tato země nabízí krásnou přírodu a ta určitě stojí za trochu delší cestu než třeba do Chorvatska…

Každý člověk žijící v České republice má vlivem médií trochu zkreslený obraz o této zemi. Skutečnost je jiná a tak důvodů, proč vyjet do Běloruské republiky, je více. První z nich je, jak už bylo uvedeno výše, jiný způsob trávení dovolené, než v jižních zemích. Druhý důvod je poznat ve skutečnosti politickou situaci a třeba i názor místních lidí na prezidenta a třetí důvod, objevit krajinu, která je dosti jiná než tady u nás, v Čechách.

Formality před cestou

Předtím, než vyjedeme, musíme si obstarat několik věci – platný cestovní doklad, jedno průkazové foto a vízum, o které můžeme požádat v Praze na velvyslanectví. To se nachází v Troji, ul. Sádky 626 a dá se tam dojet třeba autobusem MHD (zastávka Čechova škola) od metra Nádraží Holešovice. Na velvyslanectví se domluvíte rusky, anglicky, ale i česky, takže se nemusíte obávat jazykové bariéry.

Formuláře pro jistotu vyzvedneme až na úřadě, neboť ty na internetu se nemusí shodovat a budeme je muset přepisovat. Vízum celkem stoji 60 Euro (vyřízení do týdne, expres je o 25 Euro dražší), vše se platí v bance. To je výhoda, protože nemusíme měnit peníze a dá se platit v českých korunách. Dále je pro vstup do Běloruska potřeba uvést ve formuláři zvací osobu (tedy někoho známého, koho se chystáme navštívit), anebo hotel.

Co se týče pojišťění, to se zařizuje nejlépe na hranicích, pojištění uzavřené na území České republiky by se v Bělorusku nemuselo uznat, proto není třeba řešit ho předem. Když máme všechny tyto věci zařízené, můžeme se vydat na cestu. Mezi nejlepší hraniční přechody patří Terespol, na této hranici se výjimečně setkáte s problémovými Poláky, co se týče běloruské strany, tam je to vždy v pohodě. Pohonné hmoty v Bělorusku jsou levnější, než v Čechách, jen se tu nesmíte nechat zaskočit trochu jiným systémem tankování, tady musíte zaplatit předem.

Lesy, kam se podíváte

Poté, co vjedete na území Běloruska, pocítíte rozdíl, a to hlavně v členitosti krajiny. Kam se podíváte, všude rovina. Cesty jsou tam rovné, klidně pojedete 200 km a nebudete nikam odbočovat. Podél silnic je většinou les, který působí na člověka velice uklidňujícím dojmem. Tedy žádná pole s řepkou jako v ČR. Lesy jsou čisté, převážně tam najdeme jehličnaté stromy a to borovici, někdy se mezi nimi zamíchá i listnáč, např. Bříza.

Za teplého počasí najdeme spoustu příležitostí, kde se zchladit. V Bělorusku snad ani neexistuji koupaliště jako taková, ale dá se koupat takřka v každém potůčku, řece, jezírku nebo jezeře. Nikdo nemusí mít obavy, že když vyleze, tak se bude muset umývat ředidlem. Voda v těchto vodních plochách je průzračná, v některých je dokonce vidět až na dno.

Ještě po příjezdu do města v Bělorusku, kde budeme bydlet, se musíme zaregistrovat. Je to samozřejmě za poplatek, a tato administrativní povinnost pomáhá k tomu, aby policisté věděli, kam nás mají vrátit, pokud se ztratíme. Říká se, že se registrace bude rušit, ale ještě k tomu nedošlo.

V městech „setřeli prach“

Ať už zavítáme do kteréhokoli města, uvidíme, že je v nich pořádek. Málo kde jsou vidět rozházené odpadky, zametači od rána uklízí ulice. Nedá se říct, že v ČR je nepořádek, ale v Bělorusku má člověk ve městech pocit, jako kdyby všude setřeli prach. V každém městě je taky co navštívit. Jelikož Bělorusko bylo hodně postiženo 2. světovou válkou, najdeme tu pomníky padlým ve válce. Též se můžeme setkat s pomníky obětem Černobylu.

Ti, kteří se zajímají o 2. světovou válku a chtějí se o ní dozvědět co nejvíc, by měli navštívit Chatyň (Хатынь), kde naleznou spousta jmen, půdu z vesnic, které kvůli válce zanikly, spoustu zvonů, památeční střechu z domu, ve kterém upálili Němci běloruský lid a sochu dědy s vnukem, který zázrakem zachránil dítě z hořícího domu.

V Bělorusku stojí za návštěvu města, jako jsou hlavní město Minsk, Gomeľ, Brest, Vitěbsk, Mogiljov, Grodno, Mozyr, a další. V každém městě najdete něco zvláštního, což asi nemá cenu popisovat podrobně, je lepší vše vidět na vlastní oči.

V této zemi se určitě také setkáme s místními reáliemi, těm se tam nevyhneme. Typickým rysem pro tuto zemi, je např. prodávání kvasu (nealkoholický nápoj vyrobený z tvrdého tmavého chleba) v cisternách na ulici. Je vynikající, jen ne každé město ho umí uvařit správně. Louskání slunečnic je pro běloruský lid (a nejen pro ně) neodmyslitelnou záležitostí. Když se do toho pustí, tak je člověk těžko zastaví.

Když se seznámíme s touto zemí, tak určitě dojdeme k názoru, že není tak zaostalá, jak to vykládají sdělovací prostředky u nás. V některých oblastech bychom se mohli i přiučit. Lidi si tu většinou žiji spokojeným a klidným životem. Bělorusko je pěkná země, kde se taky dá zažit něco nezapomenutelného a krásného. Takže určitě je to země, která stojí za to, abychom ji navštívili.

Kam v Bělorusku za chráněnou přírodou?

Na území Běloruska se nachází celá řada přírodních rezervací, Berezinský biosferová rezervace ve vzdálenosti 120 km od Minsku, Národní parky „Braslavská jezera“, „Naročanskij“, „Pripjatskij“ a mezi největší rezervace patří Bělověžský prales.

Hned na hranicích s Polskem (340 km jihozápadně od Minsku) můžete navštívit Bělověžský prales (Беловежская пуща), který se nachází na teritoriích Polska i Běloruska. Prales na polské straně má rozlohu 10 502 ha, na straně běloruské tato rozloha je podstatně větší a to 152 962 ha. Vzdálenost hranic ze severu na jih je 64km, ze západu na východ se pohybuje od 20 do 50km. Jeho rozloha je vskutku obrovská. Pro lepší orientaci a pohyb v pralese bylo území rozděleno na 4 zóny – podobně jako u nás mají zóny za cíl také rozlišit stupeň ochrany území.

V Bělověžském pralese se nachází kolem 59 druhů savců. Mezi nejzajímavější z nich určitě patří zubr. Jedná se o čistokrevné jedince, samec má délku 255 - 305 cm, jeho výška v oblasti hrudi se pohybuje mezi 170 až 195 cm a váha činí 600 - 850 kg (někdy může dosáhnout jedné tuny). Samice zubra je o trochu menší a jejich váha se pohybuje v rozmezí 400 - 600 kg. Zubr dospívá v 7 - 8 roce života a dožívá se celkem cca 25 let. Březost u samic zubra trvá přibližně 264 dní, obvykle samice porodí jedno telátko zubra za 2 - 3 roky. Na celém světě je kolem 3155 kusů zubrů z toho 350 kusů na území Bělověžského pralesu. Další zvířata, která se nacházejí na území pralesa jsou jelen, srnka, los a divoké prase.

Na území pralesa se můžeme setkat také s vlkem, rysem, liškou, vydrou a bobrem. Počet druhů zvířat je opravdu rozmanité, a proto opravdu stojí za to, abychom tento prales navštívili a vše uviděli na vlastní oči. V dnešní době je turismus velice rozšířený a proto ani Bělověžský prales nezklame, může vám poskytnout ubytování – pokoj pro jednu osobu můžete mít zhruba za 800 Kč. Ceny exkurzí jsou závisle na tom, jakým způsobem chcete exkurzi realizovat, např. autobusem za 100 Kč, nebo na kole (s volbou různých tras) za cca 50 Kč. Ceny jsou jistě lákavé a zážitek k nezaplacení.

Co se týče vodstva Běloruska, je zde jak už bylo popsáno výše hodně jezer, některé zdroje nazývají Bělorusko územím jezer. Jejich celkový počet je neskutečných 10 000. Mezi nejznámější patří Dlouhé, Vjača, Lipno, Krivoje, Naroč.

Podíváme se podrobněji na jezero Naroč (Нарочь). To patří mezi největší jezera na území Běloruska. Nachází se v minské oblasti. Plocha jezera je 80 km2, největší hloubka 24 metrů. Zde máte možnost si zapůjčit šlapadla, a projet se po tak nádherném jezeře. Voda je tu tak čistá, že máte šanci uvidět, co za záhady skrývá toto úžasné jezero. Dokonce můžete vidět, jak tu a tam proplouvá ryba. Na břehu jezera se nachází lázeňská obec Naroč, kde máte možnost se ubytovat za přijatelné ceny. Je to jedno z hlavních center turismu a odpočinku.



autor:
datum vydání:
28. srpna 2013


Diskuze k článku „Dovolená? Krásná příroda a čistý vzduch, to je Bělorusko“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!