Orlické hory a Podorlicko v zimě
Pěticestí
Poměrně významné místo pro turistiku na hřebenu Orlických hor v nadmořské výšce nad tisíc metrů nese název Pěticestí. V zimě se přes tuto křižovatku dá přejet při běžkování, v létě jej lze navštívit při turistice nebo při výletu na kolech. Lze se vydat na Velkou Deštnou a Haničku, nebo na Zdobnici a vrchol Zakletý. Nedaleko u této stezky se v pramenné oblasti potoka Říčky nachází PP rašeliniště Pod Pěticestím. Předmětem ochrany je vegetace na svahovém rašeliništi s prameny a jezírky o rozloze půl hektaru. Další možností je vypravit se na cestu Jiráska na Velkou Deštnou a Mezivrší.
Říčky v Orlických horách
Pokud máte radši sjezdovky než běžky, pravděpodobně vás více zaujme SKIareál Říčky v Orlických horách. Ten se nachází na jihovýchodní straně vrchu Zakletý v nadmořské výšce 740 – 992 metrů nad mořem. Právě díky této výšce, moderní čtyřsedačkové lanovce a sjezdovým tratím se jedná o jedno z nejlepších středisek sjezdového lyžování v republice. Nabízí se i možnost nočního lyžování. Na blízké parkoviště se vejde 350 aut a provozní doba je do Velikonoc.
Prales Bukačka
Národní přírodní rezervace Bukačka je rozlehlá 50,74 ha ve výšce 950 metrů nad mořem a byla zřízena k ochraně původního bukového pralesa. Jedná se o Národní přírodní rezervaci, která je nejvýznamnější maloplošné chráněné území v chráněné krajinné oblasti Orlické hory a rozkládá se severozápadně od Šerlichu. Kromě zakrslého bukového pralesa s příměsí smrku, javoru klenu a jeřábi ptačího tvoří rezervaci i rašelinná louka.
Celkem zde lze nalézt 294 druhů vyšších rostlin, z nichž 23 je chráněných. Dvousetleté buky zde jsou vysoké asi 15 metrů a díky nekvalitnímu dřevu přečkaly těžby v místních lesech během minulého století. Moc vzácných rostlin zde v zimě neuvidíte, ale příroda je okouzlující po celý rok.
Masarykova chata
Skvělou volbou, kde strávit pohodové odpoledne, je třeba Masarykova chata v Deštném v Orlických horách, která je postavena na hřebenu Šerlichu v nadmořské výšce 1019 metrů. Při dobré viditelnosti nabízí výhled do Čech i do Polska. Pro svou polohu je chata oblíbeným cílem turistů, ale i běžkařů a zájemci zde mohou i přespat. Nenároční lyžaři si mohou u chaty zalyžovat na mírném svahu s vlekem.
Velká Deštná
Velká Deštná, nejvyšší vrchol Orlických hor, je vzdálena jen 3 kilometry od Masarykovy chaty. Z vrcholu ve výšce 1115 metrů nad mořem je krásný výhled do kraje. Rozhledna na vrcholu byla zničená při bouřce, ale od roku 1992 zde stojí 8 metrů vysoká dřevěná rozhledna ve tvaru pyramidy nazvaná Štefanova vyhlídka, neboť šlo o dárek od skautů pro hajného a člena Horské služby Štefana Matějku k jeho 60. narozeninám. Ta ale byla v roce 2004 nahrazena novou rozhlednou a tato byla v roce 2010 stržena. Nyní tak rozhledna na vrcholku hory nestojí. Na Velkou Deštnou se dá dostat po červeně značené Jiráskově cestě pěšky nebo na kole, druhá možnost je po zelené značce od osady Luisino údolí.
Hanička
Vojenská pevnost Hanička patří do systému předválečného opevnění budovaného ve třicátých letech minulého století. Jméno dostala podle nedaleké osady. Tvrz Hanička tvoří šest povrchových objektů, které jsou v podzemí propojeny téměř kilometr a půl dlouhými chodbami a sály. V sálech mohla být munice pro boj po dobu několika měsíců v případě obklíčení. Pevnost však byla předána německé armádě, Wehrmachtu, který zde později ostřelováním zkoušel pevnost českého betonu.
Po různých peripetiích s možným využitím objektů byla pevnost v roce 2006 vyhlášena kulturní památkou. Dnes nabízí kromě prostor i muzeum, kde nechybí ani pokrytí bezdrátovou sítí WiFi. V zimních měsících je ale třeba si osmdesátiminutovou prohlídku předem domluvit, pro počet deseti a více osob lze získat speciální termín. Nejezděte ale na poslední chvíli, od záchytného parkoviště na Panenském poli je to do pevnosti ještě půl hodinka chůze.
Babiččino údolí
Pokud vás zrovna hory nelákají, nabízí se třeba Babiččino údolí, chráněné území a národní kulturní památka v údolí Úpy severně od České Skalice poblíž zámku v Ratibořicích v okrese Náchod. Název je odvozen od románu Boženy Němcové, jehož děj se právě zde odehrával. Nejnavštěvovanější je zde Staré bělidlo, domek čp. 7 u Viktorčina splavu. Jako připomínka románu zde stojí sousoší babičky s dětmi a psy. Podobně jako v nedalekém Rychnově nad Kněžnou lze nalézt sousoší dětí z románu Bylo nás pět, který napsal místní rodák Karel Poláček.
Častolovice
Pokud zvolíte cestu do Orlických hor vlakem, relativně důležitým přestupním uzlem jsou Častolovice. A nejen to. Je zde totiž zámek a s ním i zámecký zvěřinec. Původní záměr byl vytvořit zde po vzoru Anglie a Ameriky tzv. " petting farms", kde mají děti možnost prohlédnout si, dotknout se a pohladit si různé druhy domácích i cizokrajných zvířat, které viděli třeba jenom v knížkách nebo na obrázcích.
V současnosti zde můžete s dětmi vidět pštrosici Emu, lamy, Shetladnské poníky, oslíky, Kamerunské ovce a kozy, kozy domácí, nejmenší plemeno ovcí na světě Quessant, Göttingenská prasátka, holuby páviky, perličky, pávy a rozmanité druhy papoušků a bažantů. Zejména bažant královský a sedlatý jsou velkou okrasou zvěřince. Oblíbenými mazlíčky jsou zakrslí králíčci, kteří si volně hopskají po celém areálu. Zámecký zvěřinec je přístupný po celý rok, v zimě jsou ale některá zvířata přesunuta do teplejších podmínek.
Kromě toho je u zámku velká obora, kde žijí lesní zvířata a stačí jen trochu štěstí, abyste zahlédli třeba i bílého jelena. Další obora je v nedalekých Třebechovicích pod Orebem, zde jsou největším „lákadlem“ divoká prasata.
autor:
Diskuze k článku „Orlické hory a Podorlicko v zimě“