Outdoor 2 - Výběr správného vybavení pro turistiku a sport

autor: Lenka Kadlíková
Výběr toho správného vybavení je velmi důležitý. Určitě jste už někdy zažili situaci, kdy na horách bylo nádherné počasí a vy jste vyšli jen tak v šortkách, tričku a sportovních sandálech. Najednou se však schovalo sluníčko za mraky, rozfoukal vítr a ke všemu ještě začalo pršet. Vy jste přišli z výletu otrávení, zmrzlí a promočení na kost :-(

Možná si myslíte, že tenhle článek bude pouhým nabádáním k tomu, abyste nosili vždy na výlet sebou rezervní oblečení. Ale zdaleka nebude jen o tom. Bude to hlavně o výběru toho správného vybavení pro různé aktivity.

Lehká procházka

Určitě uznáte, že není nutné například na pouhou vycházku do lesa s pejskem brát tu nejlepší membránovou bundu s čtyřiceti metrovým vodním sloupcem a 20 tisícovou prodyšností. Jdeme přece jen na chvíli za dům do lesíka. Pro tento účel postačí obyčejná naimpregnovaná větrovka s kapucí, kdyby náhodou pršelo. A boty? Pokud není terén nějak moc kamenitý určitě postačí klasické tenisky s dobrou podrážkou.

Krátký výlet

Pokud s pejskem, nebo i sami vyrážíte už někam dál neopomněla bych do lehkého batůžku se sváčou přibalit nějakou tu větrovku a šusťáky. Podle terénu bych volila buď nízké nebo vyšší boty určené na trekking. Co se týče letních trekových bot, je dobré při nákupu dbát několik zásad. V celokožené trekové botě bez membrány se Vám bude zcela určitě v létě i na horách potit noha. Ať vám prodavač vykládá co chce, prostě je to tak. Podle mých zkušeností je na letní turistiku díky své nižší prodyšnosti tato obuv opravdu nevhodná. Trochu pomůžou termo ponožky, ale ani ty nedokáží to co membrána. Pokud nechcete investovat do membrány, je ideální volit kombinaci kůže, případně semiše (semiš je upravená kůže) a textilu plus termo ponožky. Bezmembránové boty i bez zátěru, kombinované s textilem mají ale jednu nevýhodu. Rychleji promoknou. Lze tomu však předejít kvalitní impregnací. O těch ale někdy příště. Jestliže si kupujete celoroční boty, volila bych celokožené s membránou. Textil vám při delší chůzi ve sněhu snadno promokne. Naopak v kožené botě se vám bude v létě potit noha. To jsme si už řekli.

Vzhůru na hory

Pokud pejska necháte doma babičce a vydáte se někam do Krkonoš či jiných ne tak na terén náročných míst, určitě si do batohu přibalte dostatek pití a pro každého jednu teplejší vrstvu oblečení (nějaké ty kalhoty a mikinu, nejlépe fleece - dobře hřeje a přitom dokáže odvést pot). Nahoře to totiž někdy pěně fouká. Nezapomeňte ani na nepromokavou bundu. Přeci jen, nemáte to domů tak blízko, aby jste nestihli pořádně promoknout a nastydnout. Zde už určitě užijete voděodolný zátěr. Myslím že hory typu Krkonoš nejsou fyzicky tak náročné, abyste při vašem občasném výšlapu využily vysoké prodyšnosti u membrán.

Při nákupu bundy osobně dávám v dnešní době přednost tzv. bundě tři v jednom. Jedná se bundy, které mají odepínací vnitřní vložku. Buď fleece, nylon, či polyester. Její výhoda spočívá právě v možnosti odejmutí této zateplovací vložky. Bundu pak můžu nosit celý rok. Stejně tak užiju samostatně i vložku. Mám tedy tři bundy. Zimní s vepnutou vložkou, fleecovou mikinu či slabší bundičku a nepromokavou kvalitní větrovku.

Na horskou turistiku bych doporučila určitě vyšší boty, které dobře chrání kotník a jsou dostatečně nepromokavé. Buď membránové, či zátěrové nebo alespoň řádně naimpregnované. Určitě nechcete skončit jako někteří turisté, většinou z jiných zemí, kteří vyrazí na Sněžku div né v lodičkách a pak na hotelu brečí, v nejlepším případě jen nad bolavými puchýři na nohách nebo odřeným kotníkem.

Několikadenní pochoďák

Chystáte-li se na několika denní túru, začněte uvažovat o zavazadle, které ponesete na zádech. Je důležité, aby batoh měl dobře tvarovaná záda, případně s možností nastavení podle výšky postavy. Další velmi dobrá věc je systém, který zaručí že se Vám pod batohem nebudou tolik potit záda. Velmi dobrý se mi zdá systém, kde se batoh samotný vůbec nedotýká zad. Je to řešeno tak, že na zadní straně batohu je umístěna speciální pružná mřížka, která se tvaruje přesně podle zad a zaručuje cirkulaci vzduchu mezi zády a batohem. Šikovné jsou různé popruhy a kapsičky na připnutí karimatky, pití a další pro vás potřebné věci. U těchto batohů je také důležité, aby měl možnost zapnutí kolem pasu.

Mnohem méně se nadřete, pokud si pořídíte teleskopické hůlky. Odlehčíte tak nejen svým zádům, ale především kloubům na nohách. Pokud by váš výlet měl být do míst s obtížnějším terénem, považuji je za nezbytnost.

Při takovémto výletě bych už uvažovala o nějakém termo prádle. Pozor ale jaké prádlo kupujete! Každá firma totiž vyrábí několik druhů. Na jarní a letní turistiku vám postačí prádlo, které nehřeje, ale velmi dobře odvádí pot.

Pokud bude chladněji, tak bych si na sebe oblékla fleecovou mikinu. V případě větru nebo deště ještě slabou membránovou či alespoň zátěrovou bundu. Na několika denní trek se vám investice do membrány již určitě vyplatí.

Na několika denní tůru bych v žádném případě nedoporučovala fungl nové, neprošlápnuté boty. Nejprve si v nich vyrazte na nějaký kratší výlet (na ten si však vezměte pro jistotu s sebou i vaše staré osvědčené boty). Určitě nechte doma sandále i se sebekvalitnější podrážkou. Obujte si pořádné vyšší trekové boty. Jinak o nich platí to samé, co o botách na jednodenní výlet.

Teď už je to na Vás, zda zainvestujete do materiálů pro Vás nevyužitelných nebo za ušetřené peníze podniknete jeden výlet navíc. V příštím čísle Vás zasvětím do tajů čísel a zkratek kterými výrobci popisují vlastnosti materiálů.



autor:
datum vydání:
5. března 2004


Diskuze k článku „Outdoor 2 - Výběr správného vybavení pro turistiku a sport“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!