Dřevo, stále častější alternativa topení k drahému plynu a špinavému uhlí
Nevládky ale kritizují část zákona, kde se píše, že pokud velký znečišťovatel používá "nejlepší možné technologie", je od poplatků osvobozen. To se totiž vztahuje třeba na ostravský Arcelor Mittal nebo na uhelnou elektrárnu Prunéřov. Kdo ale spaluje uhlí, má i se špičkovou technologií vyšší emise než ten, kdo spaluje plyn s průměrnými opatřeními.
Od roku 2014 zmizí z trhu kotle první a druhé emisní třídy, které nyní představují asi tři čtvrtiny prodávaných zařízení v ČR. Starší kotle budou muset být vyměněny nebo dovybaveny automatickým podavačem paliva nebo zvláštním automatickým hořákem. Novela zavádí také povinné kontroly kotlů na tuhá paliva každé dva roky.
Emise z komínů jsou zejména na venkově problém, kdo by neznal tzv. "Ostravskou raketu". „Pálení nekvalitního uhlí v domácnostech každou zimu poškozuje zdraví statisíců lidí. Každoroční smog bude pokračovat, dokud mají rodiny na výběr pouze ze dvou možností: špinavé uhlí, nebo drahý plyn," říká Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA.
"Vláda proto musí také pomoci se zateplováním a výměnou uhelných kotlů za čisté zdroje – pouze tak lze vzduch na venkově či v malých městech výrazně vyčistit," radí Kotecký. Jestli všichni plní povinnosti se bude také hlídat. Od roku 2016 se počítá s kontrolami kotlů přímo v domácnostech.
Čím topit?
Naštěstí přichází novinky, které jsou moderní a ekologické. Ty nejmodernější třeba ani nepotřebují k provozu elektřinu. Jsou spolehlivé, levné a splňují parametry nového zákona (emisní třída 3), ač fungují na pevná paliva.
V současné době mají nově postavené domy většinou více zdrojů tepla, které se doplňují. Proto se opět začíná prosazovat uhlí a dřevo v oblastech, kde se během zimní sezóny topí plynem. "Dřevo je obnovitelné a ekologické palivo, které moderní kotle s řídící jednotkou dovedou velmi efektivně využívat," uvádí český výrobce kotlů Dakon v tiskové zprávě.
Kdo chce topit dřevem a zároveň nemá čas nebo energii na chystání polínek, může sáhnout po dřevěných peletách. Tyto malé lisované válečky splňují požadavky na ekologický zdroj tepla a cenově jsou srovnatelné s uhlím. Chce to jen moderní kotel spalující biomasu a prodejce, který dodává kvalitní pelety. Výrobní kapacity v ČR ale jsou a tak stačí objednat si dovoz a nechat si pelety nafoukat z cisterny rovnou do sklepa nebo zvolit odběr v pytlích a palivo si uskladnit třeba u krbu, kde pak bude vyrábět "zelené" teplo.
Další možností jsou pohodlné a s maximální eliminací emisí v místě bydlení - topení plynem a elektřinou je ale také finančně nejnáročnější a hodí se tak zejména na podzim a na jaře pro "přitápění", po tuhé zimě by byly účty dost vysoké, nicméně i takové domácnosti lze nalézt.
autor:
Diskuze k článku „Dřevo, stále častější alternativa topení k drahému plynu a špinavému uhlí“