Co přináší 4. číslo EKOfutury?

autor: Redakce Ekofutura
První část, Společenská zodpovědnost, zahajuje svým bilancováním nad Summietem OSN Rio+20 prof. Bedřich Moldan, když se ptá: Je vůbec možné dosáhnout budoucnosti, kterou chceme?. Tematicky po něm následuje představení projektu Rewilding Europe, který má za cíl znovunavrácení divočiny a volné přírody do Evropy. S tím souvisí další článek, který uvádí alarmující výsledky sčítání ptáků v EU – Uhynulo 300 milionů polních ptáků. V krátkém sledu pak informujeme o Globální vizi DotGreen, novém webovém portálu Potraviny na pranýři či publikaci Environmentální výchova v mateřské škole.

Z aktuálních akcí upozorňujeme na právě začínající soutěž Ekologie v objektivu, která poprvé probíhá společně pro Českou i Slovenskou republiku. Dále informujeme o průběhu vyhlašování vítězů 21. ročníku Ceny Futurum a představení vítězných projektů na pracovní snídani BLF: O oceněných projektech podrobněji.

V oddílu Produkty šetrné k přírodě najdete tři články věnované ekoarchitektovi Michaelu Reynoldsovi. Biotektura: Architektura budoucnosti? vysvětluje principy biotektury. Druhý článek – Vizionář svobodné architektury – pojednává o filozofii amerického architekta. Třetím je obsáhlé interview se samotným Reynoldsem, v němž se řeč zdaleka nezastaví pouze u Zemělodi, která zakotvila v Česku. Z novinek napříč spektrem se věnujeme blížícímu se udělovaní cen E.ON Energy Globe Award ČR 2012. Ocenění nejlepších energeticky úspěšných projektů se zapsalo do povědomí lidí jako Rozdávání ekologických Oskarů. Z blížících se akcí se věnujeme také 23. ročníku veletrhu FOR ARCH s tématem Inteligentní domácnost. Následuje téma Energetická [r]evoluce, jejíž scénář pochází z hlav odborníků Greenpeace a navrhuje cestu Jak se obejít bez jádra.

Třetí část Věda a výzkum je tentokrát otevřena tématem ovzduší. Článek prof. Karpenka Zaprášená planeta informuje o tom, že se ročně do atmosféry dostanou miliardy tun prachu. Prof. Petr ve svém článku upozorňuje, že ochrana přírody i našeho zdraví není zadarmo – jde totiž o Čištění odpadních vod od endokrinních disruptorů. U zdraví zůstaneme také v článku prof. Patočky Přírodní antidepresivum v mateří kašičce. Stálá rubrika prof. Petra Živá země přináší zajímavosti z posledních výzkumů živé přírody: Holubi poznají útočníka i v přestrojení, Proč létají v hejnech?, Hlodavec se brání rostlinným jedem, Kytovci truchlí jako my i rozloučení s nejvzácnějším zvířetem světa Sbohem, Osamělý Georgi!. Nechybí stálá rubrika Ing. Tomáše Přibyla Poodhalený vesmír s aktuálním článkem Mokré stopy na Marsu.

Následuje tradiční Kalendář ekoakcií a krátké profily našich top odborníků Autoři EKOfutury.

Na titulní straně časopisu je pasivní dům ekoarchitekta Michaela Reynoldse v Earthship Community v Taosu, Novém Mexiku, USA.



autor:
datum vydání:
4. října 2012


Diskuze k článku „Co přináší 4. číslo EKOfutury?“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!