Seriál Planeta země na Viasat Nature

autor: Věnka Drábková
Naše planeta je plná zázraků, nádherných tajných míst a extrémů od pólu k pólu. Na taková místa diváky zavede světoznámý přírodovědec David Attenborough v unikátním dokumentárním seriálu z dílny BBC - Planeta země. Pro zachycení všech detailů naší přírody byly vymyšleny nové filmařské postupy, kterým je v každém díle věnována desetiminutová speciální část. Jedenáctidílný seriál, který získal 34 cen, v čele se 4 cenami Emmy, se mohou diváci sledovat na televizní stanici Viasat Nature každou neděli ve 20:00 od 2. září do 11. listopadu.

Život na naší planetě ovlivňuje Slunce a střídání ročních období. Když je jaro v Arktidě a medvědice se svými mláďaty opouští své doupě, tak na opačném konci planety přichází zima a tučňáky císařské čekají čtyři měsíce tmy. Nejen za nimi, ale i za medvědem grizzly ve Skalických horách nebo jeřáby panenskými přelétajícími Himaláje se vydá v prvním a druhém díle štáb BBC.

Do sladkovodního světa nahlédnou diváci ve třetí epizodě. Mohou se těšit na nejmohutnější řeky světa nebo záběry nejvyšších a nejširších vodopádů. Čeká na ně také výprava za hejnem letících hus sněžných, potápějícími se opicemi nebo za největšími obojživelníky na světě – dvoumetrovými velemloky.

Následně se David Attenborough vydá tam, kam se odvážilo jen velmi málo lidí. Do jeskyně vlaštovek Sótano de las Golondrinas v Mexiku. Jedná se o vertikální šachtu hlubokou 400 metrů, o které ví velmi málo lidí. Stejně tak tomu je v případě jelení jeskyně na Borneu, jež je denním útočištěm pro pět milionů netopýrů. Před lidskými zraky jsou rovněž ukryty pozoruhodné útvary v jeskyni Villa Luz nebo na překrásné šestimetrové krystaly z jeskyně Lechuguilla.

V pátém díle seriálu Planeta země se vydáte do mongolské pouště Gobi, kde potkáte divoké velbloudy dvouhrbé, kteří jedí sníh místo vody, nebo do pouště Atacama v Chile za lamami guanaco přežívající díky rose z bodlin kaktusů. Na Sahaře zažijete písečnou bouři nebo se podíváte na pouštní řeky, které tečou jediný den, a na duny a skalnaté srázy pouště Namib. Uvidíte také slony na téměř beznadějné cestě za potravou a pouštní lvy hledající v divočině stáda přímorožců. Zjistíte, jaké je tajemství přežití v poušti.

Z pouští se přesuneme do zamrzlých světů Arktidy a Antarktidy za sezónními extrémy - postupy a ústupy ledu, jež představují velké ohrožení života tamních živočichů. Po zamrznutí moře Antarktida zdvojnásobí svou velikost a všechna zvířata prchají - kromě tučňáka císařského. Na druhém pólu planety na Arktidě se ve stejnou dobu rozpouští led pod nohama ledním medvědům.

Velké pláně - rozlehlé, otevřené planiny naší planety, právě do těchto krajin se vydá filmový štáb v sedmé epizodě. Kamery zachytí největší divoká stáda na světě - dva miliony gazel v mongolských stepích, tři miliony karibu v Severní Americe a jeden a půl milionu pakoní ve Východní Africe.

Následně tým BBC v čele s Davidem Attenboroughem namíří do tropických deštných pralesů, které pokrývají pouhá tři procenta povrchu naší planety. Ty jsou domovem pro neuvěřitelných 50 procent druhů živočichů na světě a patří mezi nejrozmanitější prostředí vůbec, kde žijí létající žáby nebo cizopasné houby Cordyceps, které žerou své oběti zaživa.

Následně se budou moci diváci televizní stanice Viasat Nature vydat s keporkakem a jeho mládětem na cestu vodami bohatými na potravu a odhalí společně moře plná kontrastů a překvapení - od tropických rájů, kde se čerstvě narozené mládě poprvé nadechne, až po bouřlivá, ledově studená polární moře.

V předposledním díle věnovaném lesům mírného pásma zavítá filmový štáb do tajgy - tichého světa zakrslých jehličnanů krčících se ve sněhu a ledu, kde mají domov samotáři, jako je rosomák nebo rys. Oproti tomu listnaté lesy Severní Ameriky a Evropy překypují životem, kde jednou za sedmnáct let dochází k podivuhodnému úkazu, když ze země vystoupí nymfy cikád sedmnáctiletých při největším zrození hmyzu na světě. V Kalifornii diváci uvidí za nejvyššími stromy světa – přes sto metrů vysoké sekvojovce obrovské, a mohou se těšit na Generála Shermana, sekvojovce desetkrát většího než plejtvák obrovský, který je největším živým organismem.

Jedenáctidílný dokumentární seriál vyvrcholí záběry z hlubin oceánu. Štáb se vydává za 30-ti tunovým žralokem obrovským a speciální závěsná kamera odhalí i rychlé delfíní skoky. David Attenborough se vydá do propasti, kde žije hlubokomořská chobotnice, ukáže divákům barevnou show vampýrovky hlubinné a v hloubce 2000 metrů navštíví úhoře, kraby a obrovské stejnonožce. To vše a mnohem více čeká na všechny, kdo budou sledovat seriál Planeta země každou neděli do 2. září do 11. listopadu na Viasat Nature.

Fotogalerie k článku - klikněte pro zobrazení detailu - klikněte pro zobrazení detailu - klikněte pro zobrazení detailu - klikněte pro zobrazení detailu - klikněte pro zobrazení detailu - klikněte pro zobrazení detailu


autor:
datum vydání:
3. září 2012


Diskuze k článku „Seriál Planeta země na Viasat Nature“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!