Zoo Praha bude mít pavilon Evropského významu
Na stavbu přispěli i návštěvníci
Na výstavbu komplexu se našly finance v rozpočtu města, vhod přišly i peníze od desítek tisíc návštěvníků, kteří dobrovolně věnovali přes 40 milionů korun. Městu i návštěvníkům ředitel děkuje. Zbývá ještě dokončit prostory pro hrochy a vybudovat venkovní expozice, pak bude největší stavba v historii pražské zoo hotová.
Pavilon budou již za pár dní obývat pražští sloni: samec Mekong a samice Gulab a Shanti. Brzy k nim přibudou také dva sloni ze zahraničí, z Rotterdamu. To nebylo dříve možné, starý pavilon totiž svými parametry neodpovídal současným požadavkům na chov slonů. Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) doporučuje pro samice 200 m2 a pro samce 50 m2 vnitřních prostor. Ve starém Pavilonu velkých savců je k dispozici pouze společné stání samic o ploše 95 m2 a stání samce o rozloze 49 m2. Starý pavilon má i další nedostatky, například je problematické zajišťovat tepelnou pohodu. Podle Bobka je starý pavilon v dezolátním stavu.
Impulzem pro zahájení přípravy výstavby nového pavilonu slonů byla povodeň v létě roku 2002. Vzhledem k obtížné evakuaci bylo jasné, že je třeba, aby tato zvířata „bydlela“ na kopci. Vlastní zahájení stavby pak bylo v září 2010.
Až deset slonů v pavilonu
Pokud se těšíte, že si pohladíte slony, budete nejspíš zklamáni. Do pavilonu bude možné nahlédnout pouze z vyhlídky, ke které povede visutá lávka. Prostorný pavilon je určen pro skupinu až deseti slonů indických včetně dvou dospělých samců a několika mláďat. Sloni zde mají bazén, nechybí ani pískoviště a další zařízení pro potřeby slonů. Podlahy jsou částečně vyhřívané. V mrazech bude teplo zajišťovat i soustava zářičů pod stropem, o vytápění se stará plynová kotelna. Sloni ale budou stejně většinu času venku. Zde budou zejména slonice s mláďaty. Pokud to chov umožní, bude s nimi i samec. Výběh samic, který vytvoří iluzi otevřené krajiny s vodním tokem, bude pro slony jejich přirozeným prostředím. Návštěvníci je uvidí hned z několika vyhlídek. Součástí budou ostrůvky zeleně a velký bazén s mělčinou i hlubší vodou pojatý jako přírodní nádrž. Členitý výběh poskytne slonům příležitost zaměstnat se zajímavými činnostmi.
Po celém obvodu expozice povede Naučná stezka, která představí slony v širším kontextu než pouze jako živočišný druh. Návštěvníci zde najdou informace jak o slonech z pražské zoo, tak i o prostředí, v němž sloni žijí ve své domovině.
Železa jako tři tanky
Na výstavbu nového pavilonu bylo použito 120 tun železa. To je pro představu stejně jako 3 tanky T72. Zbyněk Šíša ze Zoo Praha říká, že se při stavbě myslelo na možné budoucí trendy v chovu zvířat v zoo a proto se použilo tolik železa. Spotřebovalo se také 5 000 tun betonu. Celkové pojetí umožní kontaktní chov i tzv. chráněný kontakt, podle konkrétních jedinců ve skupině.
A co tedy bude se starým pavilonem?
Byl to první pavilon na světě, kde bylo možné sledovat slony nejen klasicky ze země, ale také ze shora. Zbourá se? Mohutné, místy i 60 centimetrů silné železobetonové stěny z kvalitního betonu nebude snadné zrušit, nemluvě o nepořádku, hluku a finanční stránce celého procesu. Vznikne zde expozice Amazonie, kde za pár dní vyprší termín pro odevzdání návrhů do architektonické soutěže.
Obrazy talentované umělkyně
U příležitosti setkání s novináři byly odhaleny také první obrazy umělkyně, která má podle Bobka velkou budoucnost. Dřívější hvězda celovečerního filmu „Poplach v oblacích“, slonice Shanti, namalovala několik obrazů. Bylo to však za asistence chovatelky Veroniky Štruplové, která pomáhala Shanti vést chobot se štětcem. Obrazy se v budoucnu vydraží a výtěžek pomůže – jak jinak – opět zvířatům.
V New Yourku se podobné obrazy slonů draží v přepočtu za stovky tisíc korun.„Shanti jde přirovnat k malému dítěti, pozornost na plátno udrží asi patnáct minut, pak jí to přestane bavit, je nervózní a nejradši by snědla všechnu odměnu, kterou jí za to dávám a odešla by,“ říká chovatelka. Je ale znát, že i za patnáct minut lze vytvořit hodnotná díla.
autor:
Diskuze k článku „Zoo Praha bude mít pavilon Evropského významu“