Jak pomoci rorýsům, netopýrům, vrabcům i jiřičkám na vlastním domě, balkoně nebo parapetu
popis">Rorýs v umělé budce
Naprostá většina rorýsů u nás (více než 95 %) žije na lidských stavbách ve spárách mezi panely a ve výklencích starých budov. Jsou věrni svému hnízdišti, a proto jsou extrémně citliví na jeho ztrátu. Budky pro rorýse musí být umístěny dostatečně vysoko, nejméně 4 m nad nejbližší překážkou (střechy, garáže, balkony, koruny stromů, keře apod.) Rorýsi dají přednost budkám umístěným na severní, SZ nebo SV straně budov a také místům s menší hlukovou zátěží, bez přímého nočního osvětlení (typicky vnitrobloky u větší zástavby, štíty rodinných domků obrácené do zahrady), popř. v závětří.
Při splnění výše uvedených doporučení můžeme dřevocementovou budku pro rorýse umístit na fasádu domu nebo do zateplení. Pokud bydlíme třeba v panelovém domě a nechceme se dohadovat s majitelem nebo družstevníky je možné tyto budky snadno nainstalovat i na balkon nebo i na okenní parapet. K rychlejšímu nalákání rorýsů můžeme použít audio nahrávku s hlasy rorýsů. Mít své „vlastní“ rorýse za tu trochu námahy jistě stojí.
Netopýři jsou živočichové s převážně noční aktivitou, ale některé druhy vyletují z úkrytů ještě před soumrakem. Za tmy se orientují pomocí tzv. echolokace. Všechny druhy netopýrů vyskytující se v České republice jsou hmyzožravé. Mimochodem, strach z toho, že se vám netopýr zamotá do vlasů, je nesmyslnou pověrou…
Některé druhy Netopýrů jsou extrémně ohrožení při necitlivém zateplování nebo rekonstrukcích budov, protože využívají po mnoho let opakovaně stejné úkryty. Při jejich náhlé ztrátě je pro ně velmi obtížné až nemožné najít si rychle odpovídající náhradu. Pokud se netopýří budky používají jako náhradní úkryty, měly by se instalovat pokud možno na místo původního úkrytu nebo do jeho bezprostřední blízkosti. Když budky slouží k vytvoření zcela nového úkrytu, je třeba při jejich instalaci dodržet následující pravidla: Měly by být instalovány minimálně 3 m vysoko, některé druhy netopýrů preferují výšku 5–6 m. Vhodná je orientace budek na JV až JZ stěny budovy. Před vchodem do budky musí být volný letový prostor. Vhodné je rovněž umístit na stěnu domu více budek najednou.
I zde je možné použít budky, které se umísťují na fasády nebo takové, které jsou vhodné i do izolace při zateplování. Právě při zateplování je instalace netopýřích budek velmi vítaná. Některé takto instalované budky dokonce umožňují využívat netopýrům i nadále původní škvíry mezi panely. Z venku jsou tyto vestavěné budky téměř neviditelné a nesnižují kvalitu zateplení.
Pokud není jiná možnost, je možné využít i budky, které lze pouze pověsit na nejbližší vyšší strom.
Diskuze k článku „Jak pomoci rorýsům, netopýrům, vrabcům i jiřičkám na vlastním domě, balkoně nebo parapetu“
1) Babička: „Nemáš prosím nějaké suché pečivo pro zvířátka?“ Já:… (76 850 přečtení)