Plitvická jezera
Zvu vás tedy na krátké povídání o Plitvických jezerech: Tato překrásná přírodní scenérie leží v nadmořské výšce 500 - 640 m v Národním parku. Rozloha Národního parku je 29482 ha, z toho 22000 ha tvoří lesy, 217 ha jezera a potoky, zbytek jsou louky a pole. Je to soustava 16 jezer, které jsou mezi sebou propojeny vodopády a kaskádami. Soustava se dělí na dvě části: na dolní, kde leží 4 jezera (Milanovac, Gavanovac, Kaludjerovac, Novakovića Brod) a na horní kde leží 12 jezer (Prošćansko jezero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Vir, Veliki Jovinovac, Mali Jovinovac, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Veliki Burget, Kozjak).
Soustava jezer leží ve vápencové proláklině, která vznikla asi před osmi tisíci lety a neustále se mění. Ke vzniku teras přispívá unikátní bakterie, která žije v mechu a trávě na terasách.
Dolní jezera vznikla zřícením stropů podzemních jeskyní a jejich naplněním vodou. Lidé si myslí, že jezera naplňuje říčka Plitvice, po kterých jsou jezera pojmenována, ale to není pravda. Říčka spadá vysokým vodopádem zboku do kaňonu pod nejníže položeným jezerem a také asi posledním. Jezerní soustava vznikla v řečišti řek Bijela Rijeka a Crna Rijeka. Teprve pod jezery se spojují s říčkou Plitvice a vytvářejí řeku Korana.
Okolo jezer se nachází bohatý lesní porost s velmi vzácnou květenou. Bohužel k těmto lokalitám se běžný návštěvník nemůže dostat. V lesích kolem jezer žijí velké šelmy jako medvěd, vlk, rys, ale i vysoká a černá zvěř. V jezerech je hojný výskyt ryb a raků, ale jejich rybolov je zakázán stejně jako koupání v průzračných vodách jezer.
Teplota jezer v létě je kolem 24°C, v zimě ale jezera zamrzají. Celý národní park je od roku 1979 na seznamu světového přírodního bohatství UNESCO.
Tak co, nadchla jsem vás aspoň drobek? Jestli jo tak nemeškejte, objednejte si zájezd k moři a cestou se u tohoto přírodního dědictví stavte.
autor:
Diskuze k článku „Plitvická jezera“