Outdoor 11 - ohřívače a teplo
Pasivní ohřátí
Do této skupiny patří všechny možné přikrývky, deky, oblečení apod.. S oblečením je to všelijaké. Některé moderní materiály jsou sice úžasně teplé, ale když se namočí tak svoji tepelně izolační schopnost rychle ztrácí. Naopak jsou materiály, které i úplně mokré hřejí. K těm patří třeba acryl anebo také klasická vlna. V této skupině bych ale chtěl vyzdvihnout hliníkové záchranné folie. Seženete je skoro ve všech sportech, lověnách, armyshopech, ale také v některých lékařských potřebách. Po koupi dostanete malý slisovaný balíček obsahující velmi tenkou folii z hliníku, někdy i různě obarvenou o velikosti asi 3x2 metry - tedy dostatečnou pro pořádné zabalení. Tato folie odráží lidským tělem vyzařované IR paprsky zpět a brání jejich úniku. Velice dobře se s tím dá zahřát a v batohu nebo kapse nezabere skoro žádný prostor. Malou nevýhodou je, že se díky své tenkosti snadno trhá. Nedá se s ní tedy snadno chodit a navíc ji po použití už nikdy nezabalíte do původní velikosti.
Aktivní zdroje tepla
Uhlíkové ohřívače: jedná se o malou plechovou krabičku, která má uvnitř ohnivzdorné lůžko. Do něj se vkládá zapálená uhlíková tyčinka. Ta by měla hořet po dobu asi 2 hodin. Z osobní zkušenosti ale moc nedoporučuji. Uhlík velice často uhasíná a i při hoření je jeho tepelný projev velmi nevýrazný. Moc se od něj neohřejete a přitom je provoz celkem drahý.
Benzínové ohřívače
Opět to vypadá jako malá plechová krabička, v horní části s děrovaným víčkem. Provoz je na technický benzín, ale funguje skoro na vše co hoří. Benzín se nalije do určených míst a zapálí se hořáček. Jedná se o docela silný zdroj tepla, ale má nevýhodu, že po zapálení již nejde uhasit. Doba hoření je asi 10 hodin. Osobně jsem benzínový ohřívač nevlastnil a názory mých známých se na něj různí. Jedni si ho pochvalují a jiní tvrdí že v místě uložení byl žár až nepříjemný a o kousek dál již jeho vliv nebyl žádný. Je tedy na Vás jestli jej odzkoušíte a případě se s námi podělíte o své zkušenosti v debatě.
Gelové ohřívače
Různě velký polštářek naplněný jakýmsi gelem, uvnitř kterého je plíšek velikosti mince. K aktivaci dochází po stlačení plíšku, kdy gel začíná rychle krystalizovat. Při tomto procesu se polštářek ohřeje a pak postupně chladne. Doba chladnutí záleží na velikosti polštářku a na okolní teplotě. Tento sáček má výhodu poskytováním optimální teploty, navíc ho lze použít opakovaně. Jednoduše se po použití vloží asi na 10 min do vroucí vody a je opět připraven k použití. Osobně mohu jen doporučit. Jak cena cca 100 Kč, takže jeho užitná hodnota je příznivá.
Chemické ohřívače
Jedná se o papírový pytlík naplněný sypkou směsí různých chemikálií, který je zabalen neprodyšně v plastovém sáčku. Pro použití stačí pytlík vyjmout z plastového obalu a směs promnout. Poté by se měla spustit reakce, která nám dá teplo až 6 hodin. Chemický ohřívač je dobré řešení na delší dobu. Po použití je ale sáček znehodnocen a nezbývá než jej vyhodit a koupit si nový.
Existují i jiné způsoby jak se zahřát, a tak jako vždy tento článek nevystihuje veškeré způsoby. Což ostatně ani nelze, ale nabízí jen přehled těch nejzajímavějších, nejběžnějších a hlavně takových, které se dají uplatnit vždycky. A pamatujte: ŠTĚSTÍ PŘEJE PŘIPRAVENÝM!
autor:
Diskuze k článku „Outdoor 11 - ohřívače a teplo“