Cesty přírodou ve zdraví
Hmyzí kousance
Každý táborník jistě dřív nebo později najde na svém těle nějaký ten kousanec (například od samičky komára). Většinou se jedná o neškodné, ale svědící pupínky. Největší nebezpečí těchto kousanců je v tom, že kousance svědí a svádí ke škrábání. Když se intenzivně škrábou, mohou se zanítit a způsobit komplikace. Co s tím: v případě, že opravdu nemůžeme vydržet neškrábat se, tak je dobré mít v lékárničce nějakou dobrou zklidňující mastičku např. Fenistil gel. Tyto masti bývají dobré k použití i na podráždění kůže např. od kopřiv, které není také dvakrát příjemné.
Klíšťata
Velký problém zvláště v listnatých oblastech. Tento drobný parazit může způsobit vážné zdravotní problémy. Jsou totiž přenašeči boreliozy a encefalitidy. Co s tím: předně je dobré se nechat očkovat - malý problém je v tom, že očkování nechrání proti všem druhům těchto nemocí. Dále je dobré používat kvalitní repelent (třeba Difusil). Když už najdeme zakouslé klíště, tak je třeba se ho co nejdříve zbavit. Nejprve něčím zamáznout. Dobré je použít něco i s desinfekčním prostředkem (např. zakápnout jodistolem, máznout propolisovou mastí, apod.) toto má za úkol usmrtit klíště v pokožce, aby šlo lépe vyndat. Poté je třeba ho buď vytočit, anebo dnes doporučovanější postup, vyviklat (poznámka redakce: ideální jsou k tomu účelu speciální kleštičky, které běžně zakoupíte například v chovatelských potřebách). Oproti vytočení máme menší pravděpodobnost že se nám podaří utrhnout hlavičku. Po odstranění klíštěte je pak třeba nějaký čas sledovat jak se chová kůže okolo místa kde bylo klíště. V případě že pozorujeme změny (třeba přetrvávající zarudnutí) je nejlepší navštívit lékaře.
Puchýře
Zná je skoro každý, dá se k nim přijít velice snadno: nové boty, chvilku shrnutá ponožka, náhle zvýšený tlak na nohy apod. Co s tím? Ještě než se puchýř udělá cítíme na noze pálení kůže v místě, kde se puchýř tvoří. V té chvíli je nejlepší vzít širokou náplast bez polštářku a přelepit postižené místo. Tím se zabrání většímu tření a máme ještě šanci, že se puchýř vůbec neudělá. Když už se udělá, tak máme na výběr: buď ho propíchnout a nebo nechat být. Obojí má své výhody a nevýhody. Tělní tekutina, která se v puchýři shromažďuje, má za úkol chránit postižené místo před dalším poškozením. Udržuje také sterilní prostředí, aby se mohla v klidu tvořit nová pokožka. Druhý přístup - propíchnout má svůj význam, když se vytvoří větší puchýř a my potřebujeme jít ještě velký kus cesty a puchýř nám na noze vadí. Když se propíchne tak sice můžeme pokračovat relativně bez potíží, ale poté se déle hojí. Při propichování se mi nejvíce osvědčil způsob, kdy se do jehly navlékne kousek desinfikované nitě, puchýř se prošije a následně se nechá část nitě na každé straně přečnívat, aby jako knot odváděla vznikající tekutinu. Jedná se o jakýsi druh drenáže. Když se již rozhodnete puchýř probodnout, je dobré zachovat aspoň minimální hygienické zásady: místo otřít desinfekcí, stejně tak i veškeré pomůcky které použijete. Po celé akci je dobré zakrýt puchýř (již propíchlý a vymáčknutý) náplastí, ovšem tentokrát s polštářkem, který se umístí na postižené místo.
Průjmy a zácpy
Není to zas tak rozšířený problém, ale někteří lidé mívají problém s přechodem na jinou stravu, zvláště takovou jakou si vaří lidé v lesích. Velký podíl konzervovaných a dehydratovaných potravin může vyvolat tyto potíže. Tělo si sice za chvíli zvykne, ale do té doby je třeba použít nějakých léků a zvýšit příjem tekutin (hlavně u průjmu). Na průjem jsou dobré Endiaron, Smecta, živočišné uhlí; na zácpy je třeba si pořídit nějaké účinné projímadlo poradí vám v každé lékárně.
Úpal a úžeh
Tady poradím hlavně prvenci: nevystavovat se na dlouhou dobu přímému slunci, používat ochranné pomůcky, pokrývky hlavy a dostatečně pít.
Nachlazení a prostydnutí
Bývá na sebe často navázáno. I v létě se stane, že teploty klesnou a my nastydneme jako na podzim. Prostydnutí: stává se například po celodenním pochodu na dešti. Na to doporučím horký čaj, suché věci a klid. Na akutní zimu je dobré mít také třeba kapesní ohřívač, který nám ihned poskytne aktivní teplo. Na zabránění úniku tepla je dobré použít třeba deku, celtu, spacák, nebo záchranou folii.
V tomto článku jsem se snažil sepsat prozatím ty nejběžnější zdravotní problémy, které nás mohou při letních aktivitách potkat. Postupně budu dopisovat další problémy, tak abyste zde našli informace o co největším množství zdravotních problémů, které Váas mohou na cestě potkat a abyste, alespoň rámcově, věděli co dělat.
Rád uvítám další návrhy co do tohoto seriálu zařadit. Také bych rád zmínil, že nejsem lékař a veškeré věci co jsem zde psal jsou v praxi dlouhodobě osvědčeny, což ale neznamená že jsou to ty jediné správné. Výrobky které jsem zmínil nejsou reklamou, ale mými zkušenostmi osvědčené jako velmi dobré.
autor:
Diskuze k článku „Cesty přírodou ve zdraví“