Ochrana ptačí budky a krmítka před kočkami a jinými predátory
A kočky, jak známo, jsou nejen velmi zdatnými lovci malých ptáčat, ale dokážou dobře chytit i dospělé ptáky na krmítku nebo při krmení mláďat v budce. Mnoho majitelů koček tak řeší problém, jak „přemluvit“ svojí kočku, aby ptáky nelovila. To je však téměř nemožné, a proto nezbývá nic jiného než ptáky chránit.
Zapomeňme na bidélko
Základní ochranou je to, že ptačí budka by v žádném případně neměla mít bidélko. To tam jednou namaloval pan Lada, aby mu na něm ptáček hezky seděl. Od té doby se kupující bidélka dožadují, byť má význam pouze pro kočky, které jej používají pro zachycení na budce a při lovení ptáčat z dutiny. Jsem toho svědkem téměř denně v našem obchodě.
Jenže ani v budce bez bidélka nejsou ptáčata v bezpečí, protože klasické dřevěné budky jsou téměř vždy přidělány na kmen stromu, po kterém kočky k budce hravě vylezou. Doporučení omotat kmen pod budkou drátem a do něj nasunout smrkové větve tak, aby se rozšiřovaly směrem dolů, moc nefunguje. Jehličí brzy uschne, opadá a než si vzpomeneme větve nahradit čerstvými, bývá většinou již pozdě a budka je prázdná.
Viděl jsem i dřevěnou budku s hlubším vletovým otvorem, ale byly to jen domácí pokusy, v obchodě takové budky nekoupíte.
Jak tedy z toho
Dá se tedy nějak řešit situace, kdy vám váš milovaný Mourek nebo Micka přinese domů čerstvě ulovenou sýkorku nebo rehka? Naštěstí ano a poměrně jednoduše.
Lze si pořídit Ochranu budek a krmítek proti kočkám. Tento systém se dá dobře použít na ochranu krmítka i běžné budky na stromě. Kolem kmenu snadno z jednotlivých drátěných dílů navlékneme zábranu, která brání kočkám vylézt nad ní. Každý díl řetězu je na koncích chráněn plastovým chráničem, takže nehrozí ani poranění kočky, pokud by se snažila ochranu překonat. Možno využít na stromy jakéhokoliv obvodu. Ochrana drží na stromě sama, protože kmen se obvykle dolů rozšiřuje. Případně jde ještě uchytit drátem. Doporučuje se umístit ve výšce minimálně 2 m, aby nemohlo dojít k poranění osob.
Další možností ochrany je zakoupení některé ze speciálních budek Schwegler. Ty jsou vyráběny a vyvíjeny v Německu, ve spolupráci s ornitology, již téměř 50 let. Na jejich výrobu je použita unikátní směs dřevěných pilin, cementu a dalších přírodních pojiv. Ta zajišťuje extrémní trvanlivost (minimální životnost se udává 25 let), ale umožňuje, na rozdíl od dřevěných budek, i zaoblené tvary budek, které více vyhovují ptákům při hnízdění. Budka s ochranou proti predátorům 2GR má speciálně tvarovanou přední část, která znemožňuje kočkám i kunám dosáhnutí do hnízda. Rovněž systém uchycení je originální, neboť budku lze i jednoduše zavěsit na větev (ale i na kmen), což opět znesnadňuje kočkám i kunám v přístupu k budce. Oválný vletový otvor zajišťuje dostatek světla uvnitř, takže ptáci nemusí stavět příliš vysoké hnízdo, na které by drobné šelmy mohly dosáhnout.
Pokud návštěva koček a dalších predátorů hrozí na vaší zahradě jen zřídka, je možné ze sortimentu Schwegler pořídit Budku 2M s velmi šikmým sklonem střechy, která se opět zavěšuje na větev dále od kmenu. Toto řešení také velmi znesnadňuje predátorům ulovení ptačích rodičů i ptáčat. I tato budka je vyrobena z dřevocementu.
Kromě extrémní životnosti neničí tyto budky klováním děr strakapoudi, kteří se rádi dobývají dovnitř při hnízdění ptáčat. Budky mají také velmi dobré izolační vlastnosti. V klasických dřevěných budkách, z tenkých prkýnek, umístěných na slunci, ptáčata v letních výhních velmi trpí. Obě budky mají průměr vletového otvoru 3,2 cm, takže jsou ideální pro všechny druhy sýkorek, rehky zahradní, krutihlavy, brhlíky i vrabce. Díky speciálnímu tvaru stropu budky ji mimo období hnízdění ptáků někdy využívají i netopýři.
Ochrana ptáků v polo-budkách
Ještě větší problémem bývá ochrana těch ptačích druhů, které preferují hnízdění v tzv. polo-budkách. Ty klasické jsou, díky velkým vletovým otvorům, pro kočky i kuny dokonalou pozvánkou k obědu. Řešením se zdá být budka Schwegler 2 HW. Ta je nejen velmi hluboká, ale ještě je uvnitř přepážka, která zajišťuje hnízdění ptáků až u zadní stěny. I tato budka se snadno věší i čistí a lze jí zavěsit na větve i stěny.
Zdá se, že spolupráce výrobce s ornitology přináší ovoce. Budky sice vypadají trochu jinak než ty ladovské, ale my budky přeci nevěšíme na památku pana Lady, ale proto, aby z nich vylétlo co nejvíce zdravých ptáčat. Mám kočky rád (jako ostatně všechna zvířata), ale přesto doufám, že si budou muset najít v budoucnu na zahradách jinou zálibu než lovit ptáky. Myší, hrabošů i rejsků je všude více než dost, takže hlady určitě neumřou. Ono totiž s ptačím zpěvem je tak nějak člověku veseleji.
autor:
Diskuze k článku „Ochrana ptačí budky a krmítka před kočkami a jinými predátory“