Světlík lékařský-Euphrasia officinalis jako bylinka
Způsob sběru
Pokud sbíráme kvetoucí nať ručně, musíme z ní odstraňovat dřevnaté části a kořínky, které se snadno vytrhávají i s natí.. Výhodnější je nať stříhat nebo odřezávat ostrým nožem. Protože světlík patří mezi jednoleté rostliny, ponecháváme vždy několik rostlin na vysemenění. Pokud bychom vysbírali celou lokalitu, už jej na stejném místě v dalším roce nenajdeme. Doba sběru – od července do září.
Sušení
Světlík sušíme ve svazečcích zavěšených v průvanu nebo rozprostřený v načechrané vrstvě do 10cm, na stinném a vzdušném místě. Pokud použijeme teplo umělé, nesmí teplota překročit 35°C. Světlíková nať se suší poměrně dobře, není náchylná k zapaření. Sesychací poměr – 5:1.
Použití
Díky obsahovým látkám se používá při léčbě nejrůznějších očních zánětů jako je zánět spojivek, očního víčka, rohovky nebo při ječném zrnu. Dobré výsledky byly zaznamenány i při onemocnění světloplachostí. Obklady působí proti únavě očí a to i preventivně. Při zánětu hltanu a dutiny ústní je možné nálev použít k výplachům úst i jako kloktadla. Zevně se přikládají obklady na hnisavé kožní problémy
Droga lehce snižuje krevní tlak a příznivě ovlivňuje trávení a bolest žaludku. Čaj ze světlíku tlumí suchý kašel při bronchitidě.
Několik zajímavých receptů pro Vás:
Oční nálev
40g suché drogy přelijeme 1l vařící vody a necháme vychladnout. Přecedíme přes jemné plátno. Do nálevu ze světlíku namočíme kousek čisté látky nebo gázy a necháme stékat od spánku k nosu. V případě obkladů použijeme kosmetické tampony a přiložíme na oči. Necháme působit 10 -15min. Někdy se užívá v kombinaci s chrpou a měsíčkem.
Stejně připravený nálev můžeme použít jako kloktadlo nebo při rýmě k výplachům nosu.
Světlíkový čaj na unavené oči
1 lžičku řezané světlíkové natě přelijeme 200ml vařící vody a necháme 15 min louhovat. Pijeme vlažný po doušcích 3x denně.
Nálev na nateklé, unavené nebo slzící oči
Smícháme nať světlíku se stejným množstvím heřmánku a vrchovatou lžičku směsi zalijeme 2dcl vařící vody. Po vychladnutí používáme jako obklad. Tyto obklady pomáhají i při ječném zrnu.
Světlíková inhalace
4 polévkové lžíce světlíku vaříme 5 -10 minut v 0,3 l vody. Přehodíme přes sebe osušku a inhalujeme 5 až 10 min. 2x denně. Inhalace pomáhají při zánětu čelních dutin.
Mletý světlík
autor:
Diskuze k článku „Světlík lékařský-Euphrasia officinalis jako bylinka“