Vybavení lékárničky na cesty
Co tedy nosit v lékárničce?
Základ lékárničky
Desinfekce
je dobré si vyzkoušet několik druhů a vybrat si ten nejlepší, protože různé druhy mají i jiné užitečné vlastnosti:
peroxid vodíku - kromě desinfekce se dá použít i na důkladné vyčištění zašpiněné rány a zamezit tak jejímu zanícení a s tím spojeným zdravotním komplikacím.
jodistol - desinfekce obsahující jod - malá, skladná, účinná, tvoří ochranný film který pomáhá hojení a chrání ránu před vnějšími vlivy.
septonex - má dlouhou trvanlivost, dodává se v praktických lahvičkách s rozprašovačem usnadňující nanášení.
propolisová tinktura - jedná se o roztok propolisu v ethanolu, dobře
desinfikuje také vytváří ochranný film a navíc propolis pomáhá díky svým vlastnostem
urychlit hojení rány.
Existují i jiné, např. takové které nepálí, takže je na každém jakou si vybere.
Prostředky na zakrytí rány
Náplast - je lepší si koupit klasickou, papírové sice nešpiní, lépe se s nimi manipuluje, ale jsou mnohem náchylnější na vnější vlivy (namočení apod.) Na určitá zranění se hodí spíše polštářková, ale někdy si vystačíme i s klasickou bez polštářku.
Obvaz - postačující jsou dva válečky ve sterilním obalu. Vždy se podívejte, zda nemají prošlou lhůtu použitelnosti, pokud ano, není to už sterilní obvaz ale pouze klasický obvaz.
Sterilní rukavice - stačí jeden pár rukavic, asi je nevyužijete na své ošetření, ale v případě pomoci neznámému člověku s krvácejícím poraněním je dobré je použít aby jste ochránily sebe před případnými krví přenosnými chorobami.
Kousek vaty nebo gázové polštářky: hodí se k odsávání, otření rány.
Léky
lék na horečku a bolení hlavy - je jich velké množství. Mezi nejpoužívanější a nejznámější patří bezpochyby paralen, acylpyrin, panadol, ibalgin apod.
na průjem - živočišné uhlí, Endiaron, Smecta. aj.
Případně přibalte projímadlo či léky na alergie. Hlavně nezapoměňte na léky které pravidelně užíváte jako nouzovou zásobu, když ty ostatní
ztratíte, nebo doberete.
Nůžky a pinzeta
Nůžky se na ustřižení obvazu, kusu oblečení je-li to nutné, abychom se dostali k ráně,
nebo potřebujeme-li zastavit krvácení, či udělat šátek na podpěru poraněné ruky. Pinzetu
užijeme určti na tahaní klíšťat, či nečistot z rány.
Ve velké lékárničce navíc
Obvazy
Stahovací obvaz - je potřeba při výronech, naraženinách, nebo pro zpevnění
namožených kloubů apod.
Další dva smotky běžného obvazu - pro větší zranění.
Obvaz na popáleniny - jedná se o obdélníky z řídce tkané gázy sterilně balené, které se přikládají na popáleniny. Chrání spálenou kůži před dalším poškozením. Tyto obvazy se špatně shání a tak v případě nouze stačí 1-2 vrstvy sterilního obvazu, tak aby kůže byla krytá ale mohla i dýchat.
Škrtidlo - pro poranění cév apod.
Další pomůcky
Trojcípý šátek - k fixaci poraněné ruky. Pacientovi bude vyhovovat určitě lépe než vaše popřekládané tričko, bez kterého Vám může být zima a můžete nepřijemně nastydnout. A podpírat si zraněnou ruku tou zdravou taky není dobré, protože by vás zachvilku začla bolet i ta druhá.
Další sterilní rukavice - pro případného pomocníka
Resuscitační rouška - dnes se dělají i velmi skladné a doporučuje se je používat pro umělé dýchání zvláště u cizích osob.
Zásyp na rány - jde o zásyp na drobné krvácející poranění, pomáhá zastavit krvácení (Traumacel, Dermatol).
Spínací špendlík - několik, pro různé přichycení obvazů, apod.
Blok a tužka - občas je třeba učinit záznam typu od kdy je zaškrceno, kdy se událost stala apod.. Tužka je nejlepší obyčejná s gumou na konci. Píše vždy, a je spolehlivá.
Tento seznam věcí do lékárničky je pro většinu případů zcela dostačující, pokud se jednotlivé věci naučíte dobře používat. Samozřejmě je na každém co si kdo do lékárničky zařadí ale pamatujte že ty nejnepravděpodobnější zranění jsou ty nejčastější a vybavení by se mělo přizpůsobovat předpokládané aktivitě. Přeji Vám všem, aby jste lékárničku nemusely často používat, nejlépe vůbec.
autor:
Diskuze k článku „Vybavení lékárničky na cesty“