Kostival lékařský (Symphytum officinale) jako bylinka

autor: Iveta Mikešová
Už dávno lidé znali účinky této rostliny, ale až před několika desetiletími byla v kořenu objevená látka zvaná alantoin, která má výrazné hojivé účinky. Kostival patří mezi rostliny s nejširší možnou aplikací.

Kostival lékařský je statná, chlupatá vytrvalá, až 120cm vysoká rostlina s bohatě větveným černým oddenkem. Listy jsou vejčitě kopinaté, řapíkaté. Trubkovité květy mají zpravidla nachově fialovou barvu, jen výjimečně jsou barvy modré, červené nebo růžovobílé. Kvete od června do července.

Dříve se k léčbě používal hlavně kořen, dnes již víme, že i listy a květy mají léčebné účinky. Hlavní obsahové látky: alantoin, rostlinný sliz, glykosidy, alkaloidy, taniny

Způsob sběru

Kostivalový kořen sklízíme úzkým rýčem nebo rycími vidlemi. Většinou vyrýváme celou rostlinu i s natí, kterou dodatečně odstraníme. Odříznutý kořen oklepeme od země a ukládáme jej do košů či přepravek. kořeny je třeba opláchnout, ale nikdy je dlouho nemáčíme, jen rychle očistíme kartáčkem. Silné kořeny podélně rozřezáváme, lépe prosychají.

Sušení

Očištěné a rozřezané kořeny necháme okapat a zavadnout na stinném a dobře větratelném místě. Většinou je dosušujeme teplem umělým okolo 40°C. Během sušení obracíme. Dobře usušený kořen poznáte tak, že při ohnutí praskne.

Účinky:

Kostival je možné podávat v nejrůznějších podobách vnitřně i zevně, čehož se využívá i v homeopatii. Výborně hojí rány a zlomeniny díky alantoinu, který působí na okostici a tkáň, která spojuje úlomky kostí. Stimuluje činnost vaziva a tak se používá v případě pomalu se hojících ran, bércových vředů, popálenin. Díky vysokému obsahu slizu zklidňuje zanícenou kůži, sliznici a žaludeční vředy. Má stahující účinky, kterých se využívá při zánětech dásní, sliznice ústní dutiny a zánětu hltanu. Kostivalové masti jsou výborným prostředkem proti proleženinám. Čerstvé listy je možné použít jako obklad na zanícená a bolestivá místa. Pokud si chceme uchovat kořen čerstvý, uskladníme jej v písku podobně jako křen.

Několik zajímavých receptů pro Vás

Kostivalový prášek
Usušený kořen rozemeleme na prášek a užíváme 2x denně na špičku nože při žaludečních vředech a zlomeninách.

Kostivalový odvar
Nařezaný kořen dáme do studené vody a přivedeme k varu. Po 10-15minutách odstavíme a scedíme. Můžeme pít jako čaj, nebo do odvaru namáčíme obvazy, které přikládáme na postižená místa.

Kostivalová mast
Ve vodní lázni rozpustíme 250g vepřového, nesoleného sádla a přidáme 40 – 50g jemně namletého kostivalového kořene kostivalu. Na mírném ohni vaříme 10 minut, poté odstavíme a si po 10 minutách přecedíme přes jemné sítko nebo gázu. Po vychladnutí uchováváme v chladnu a temnu.

Kostivalový obklad na podlitiny
2 díly nastrouhaného kořene smícháme s 1 dílem nastrouhaných syrových brambor, vše smícháme a přiložíme na postižené místo, ovážeme a necháme alespoň 20 minut působit.



autor:
datum vydání:
9. září 2010


Diskuze k článku „Kostival lékařský (Symphytum officinale) jako bylinka“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!