Kostival lékařský (Symphytum officinale) jako bylinka
Dříve se k léčbě používal hlavně kořen, dnes již víme, že i listy a květy mají léčebné účinky.
Hlavní obsahové látky: alantoin, rostlinný sliz, glykosidy, alkaloidy, taniny
Způsob sběru
Kostivalový kořen sklízíme úzkým rýčem nebo rycími vidlemi. Většinou vyrýváme celou rostlinu i s natí, kterou dodatečně odstraníme. Odříznutý kořen oklepeme od země a ukládáme jej do košů či přepravek. kořeny je třeba opláchnout, ale nikdy je dlouho nemáčíme, jen rychle očistíme kartáčkem. Silné kořeny podélně rozřezáváme, lépe prosychají.
Sušení
Očištěné a rozřezané kořeny necháme okapat a zavadnout na stinném a dobře větratelném místě. Většinou je dosušujeme teplem umělým okolo 40°C. Během sušení obracíme. Dobře usušený kořen poznáte tak, že při ohnutí praskne.
Účinky:
Kostival je možné podávat v nejrůznějších podobách vnitřně i zevně, čehož se využívá i v homeopatii.
Výborně hojí rány a zlomeniny díky alantoinu, který působí na okostici a tkáň, která spojuje úlomky kostí. Stimuluje činnost vaziva a tak se používá v případě pomalu se hojících ran, bércových vředů, popálenin. Díky vysokému obsahu slizu zklidňuje zanícenou kůži, sliznici a žaludeční vředy. Má stahující účinky, kterých se využívá při zánětech dásní, sliznice ústní dutiny a zánětu hltanu. Kostivalové masti jsou výborným prostředkem proti proleženinám. Čerstvé listy je možné použít jako obklad na zanícená a bolestivá místa.
Pokud si chceme uchovat kořen čerstvý, uskladníme jej v písku podobně jako křen.
Několik zajímavých receptů pro Vás
Kostivalový prášek
Usušený kořen rozemeleme na prášek a užíváme 2x denně na špičku nože při žaludečních vředech a zlomeninách.
Kostivalový odvar
Nařezaný kořen dáme do studené vody a přivedeme k varu. Po 10-15minutách odstavíme a scedíme. Můžeme pít jako čaj, nebo do odvaru namáčíme obvazy, které přikládáme na postižená místa.
Kostivalová mast
Ve vodní lázni rozpustíme 250g vepřového, nesoleného sádla a přidáme 40 – 50g jemně namletého kostivalového kořene kostivalu. Na mírném ohni vaříme 10 minut, poté odstavíme a si po 10 minutách přecedíme přes jemné sítko nebo gázu. Po vychladnutí uchováváme v chladnu a temnu.
Kostivalový obklad na podlitiny
2 díly nastrouhaného kořene smícháme s 1 dílem nastrouhaných syrových brambor, vše smícháme a přiložíme na postižené místo, ovážeme a necháme alespoň 20 minut působit.
autor:
Diskuze k článku „Kostival lékařský (Symphytum officinale) jako bylinka“