Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) jako bylinka

autor: Iveta Mikešová
Třezalka tečkovaná je jednou z léčivých rostlin, která se používala již ve starověku a svoji popularitu si udržela do dnešní doby.

Je to vytrvalá rostlina 30 – 100cm vysoká, s přímými nahoře větvenými lodyhami. Vejčité listy jsou lysé, prosvítavě tečkované – proto nese jméno perforatum. Sytě žluté pětičlenné květy jsou uspořádané do vrcholičnatých květenství. Kvete od června do srpna. Hlavní obsahové látky - esenciální olej, taniny, flavonoidy a hypericin.

Způsob sběru

Třezalkovou nať odstříháváme zahradnickými nůžkami nebo odřezáváme ostrým nožem. V hustém porostu můžeme použít srp. Protože nať nemá obsahovat rezavé květy a plody, sbíráme třezalku v době, kdy je rozkvetlá asi polovina květů. Seřezáváme ji v místě , kde začíná být olistěná, tj. asi 15cm nad zemí. Nať by neměla přesáhnout 40cm.


Sušení

Nať sušíme, podle množství, buď ve svazečcích zavěšených na stinném a vzdušném místě, nebo rozloženou v načechrané vrstvě do 10cm. Sušení na slunci se nedoporučuje, neboť nať mění barvu a zároveň ztrácí obsah silic. Během sušení otáčíme. Třezalka patří mezi dobře se sušící byliny jen je třeba hlídat suchost nejen stonku a listů, ale i květů. Často se stává, že se nať s praskotem láme, ale květy, mezi kterými bývají i poupata, jsou ještě mokré. Dobře usušená nať musí být olistěná, mít svěže zelenou barvu a žlutý květ.

Použití

Tato známá bylina léčí mírné až střední deprese, neurózy a různé nervové poruchy. Při léčbě těžších depresí, kdy jsou podávána antidepresiva, je zakázáno třezalku užívat v jakékoliv formě. Je také známo, že ten, kdo užívá třezalku, neměl by chodit na přímé slunce, neboť zvyšuje citlivost kůže na sluneční svit.

Díky výrazným antiseptickým účinkům zmírňuje zánětlivé reakce, regeneruje poškozenou kůži a urychluje hojení popálenin.

Je prokázáno, že tlumí bolest hlavy a mírní migrénu, dále zlepšuje trávení, zmírňuje překyselení žaludku, podporuje tvorbu žluči a její vylučování.

Třezalka pomáhá i při těžkých chřipkách, kdy je srdce ohroženo aritmiemi, nebo po mozkových mrtvicích - masážemi třezalkovým olejem. Masáže pomáhají i v začátcích obrn různého původu.

Patří také mezi rostliny, jimiž se barví látky a vlna. Používají se kvetoucí vrcholky rostliny, které vaříme v horké vodě společně s látkou. Výsledná barva bývá žlutá až světle zelená.

Několik zajímavých receptů pro Vás:

Třezalkový med
4 hrsti čerstvých vršků rostliny opláchneme, zalijeme ½ l vody a necháme do druhého dne odležet. Přidáme šťávu ze 2 pomerančů,1 citrónu a svaříme s 1 kg cukru. Po 10min odstavíme a necháme vychladnout. Postup opakujeme několikrát za sebou, dokud med nezhoustne. Ještě horký jej plníme do malých skleniček, po zavíčkování obrátíme dnem vzhůru. Užíváme 1-2 lžičky denně.

Třezalkový olej na popáleniny
100g sušené natě třezalky zalijeme 25 ml olivového oleje. Nádobu dáme na sluníčko na 25 -30dní (průběžně protřepávejte). Následně sceďte a nalijte do malých uzavíratelných lahviček a skladujte v chladu a temnu.

Třezalkové víno na žaludek
50g sušené natě třezalky dáme do 1l bílého vína a necháme 14 dnů macerovat. Poté přefiltrujeme a uskladníme v láhvi v chladu a temnu. Užívá se 2x denně – jedna likérka před obědem a večeří.

Třezalkový čaj s heřmánkem na bolavý žaludek
1lžičku třezalky a 1 lžičku heřmánku zalijeme vařící vodou a necháme 5 minut odstát. Poté scedíme a ještě teplý pijeme 3x denně před jídlem.

Třezalkový čaj se šalvějí na zánět mandlí
Smícháme 50g třezalky s 50g šalvěje. Do hrnečku dáme 1 vrchovatou lžičku směsi, spaříme horkou vodou, krátce vylouhujeme a scedíme. Pijeme vlažný po douškách, 2-3x denně. Pokud dávku směsi zdvojnásobíme, získáme vynikající kloktadlo.

Článek o třezalce v našem lexikonu



autor:
datum vydání:
16. srpna 2010


Diskuze k článku „Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) jako bylinka“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!