Výlet z Hory svatého Šebestiána Bezručovým údolím do Chomutova

autor: Karel Boháček
Výlet krásnou přírodou s několika technickými památkami. Hora sv.Šebestiána ,Bezručovo údolí,malý a velký Medvědí vodopád, zaniklá železnice,tok Chomutovky, 1, 2 a 3 mlýn.

Nejlepší je tento výlet začít v obci Hora sv.Šebestiána. Sem se dostaneme nejlépe malým autobusem z Chomutova. Z náměstí na kterém dříve stával velký kostel /byl zbourán/ se dostaneme po značené červené trase na kraj obce.

Starý železniční most

Odtamtud postupně klesáme po silničce do údolí nad kterým se kdysi klenul ocelový železniční most na kamenných opěrách. Krajní opěry si můžeme prohlédnout dodnes. Prostřední opěra neodolala odstřelu v 80.letech. Ovšem musel se odstřelovat hned dvakrát. Tak kvalitní to byla stavba. Z pravé opěry je docela pěkný výhled, ale dejte pozor na případné uvolněné kvádry. Náspy rychle zarůstají stromy a nápad využít této tratě pro cyklostezku z Křímova až do Reitzenheimu bere za své. Zájemcům doporučuji www.zeleznice.vanovi.net, kde jsou velmi zajímavá fota a reportáže z této trati.

Podél Chomutovky
Opustíme červené značení vlevo vedoucí nahoru a vydáme se po toku říčky Chomutovky , která zde peřejkami přeskakuje kameny. Vlevo mineme studánku s přístřeškem s obrázkem Panny Marie.

Malý Medvědí vodopád
Uchu lahodící zvuk padající vody nás upozorní na Malý medvědí vodopád. Cesta se kroutí lesem a poté se objevuje Medvědí skála na kterou se lze dostat po cestě vedoucí vzhůru vpravo po můstku přes potok. Po levé straně se objevují hroty skal.

Hájenka Tišina
Vykukuje už i hájenka Tišina s posezením. Sama hájenka je neobydlená a snad v rekonstrukci. Vlevo za objektem hájenky je jen málo znatelná pěšina vedoucí podél potoka. My se po ní vydáme vzhůru.

Velký Medvědí vodopád s obtížným přístupem
Cca po 500 metrech dojdeme k vlastnímu Velkému medvědímu vodopádu. Pozorný turista zde rozpozná zbytky schodů, zábradlí a základu pod lávku , která vedla kdysi nad vodopádem. Přístup co nejblíže vodopádu je velmi obtížný a případné focení dá zabrat. Osobně doporučuji mít sebou alespoň 20m lana a vyšplhat na sráz nad vodopádem a nebo přejít cca 20m pod vodopádem na druhou stranu a prodrat jehličnatým lesíkem.Vodopád je vlastně tvořen velkým tobogánem /škoda,že není trochu širší pro naše pozadí,skluzavka by to byla pěkná/. Pokud budete na druhé - pravé straně tak doporučuji vylézt na skalní masiv s pěknou vyhlídkou.

Pod skalou je malý potok. Při sestupu dolů narazíte opět na silničku do Bezručova údolí. Lze pokračovat i proti potoku Medvědího vodopádu a dojít na silnici vedoucí červeným značením k Starému rybníku a poté na osadu Zákoutí, kde staví autobus .

Bezručovo údolí

Pokud sejdeme nazpět k hájence budeme pokračovat Bezručovým údolím směrem do Chomutova. Bezručovo údolí vzniklo působením řeky Chomutovky a bylo vyhlášeno přírodním parkem. Po trase uvidíme ústí Dietrovy štoly s kaskádami. Štola byla postavena roku 1899 – 1904 a má délku 1200 m a sloužila k odvodnění Nového a Starého rybníka, k pročištění Chomutovky od rašelinných vod. Mineme vpravo pár starých mostků, které vedly do dnes zaniklých obcí Menhartice a Stráže /obě vesnice měly po 40 domech a zanikly z důvodů stavby Křímovské přehrady/.

Cesta vede už jen převážně bukovým krásným lesem. Dojdeme k zadržovací nádrži velké vody s umělým vodopádem – jezem. Silnice vede zajímavým skalním zářezem na kterém v zimě visí rampouchové stěny. Poté dojdeme na 3.mlýn. V minulosti to bývala do 70 let velká výletní restaurace ,dnes zbylo jen pár trosek, mostek a lampy.

Zde vtékají do Chomutovky, Kamenička a Křímovský potok. Na obou tocích je postavena přehrada. Křímovská přehrada je z roku 1958 a Kamenička z roku 1904.Tuto přehradu doporučuji navštívit pro její romantickou krásu - cca 20 min.chůze do vrchu. Zvláště na podzim je velmi fotogenická. Také zde dno přehrady skrývá menší osadu. Na břehu je pomníček. Z Kameničky vede krásná romantická cesta vzhůru okolo potoka a množství skalek. Později lze narazit i na vstup do Dietrovy štoly s rybníčkem a starým mostkem. Z 3 mlýna se můžeme vydat buď po silnici či po cyklostezce. Obě cesty nás zavedou postupně k 2 a 1 mlýnu. Ve všech objektech je možnost občerstvení a ubytování.

Od 2 mlýna lze využít i lesní cesty podél Chomutovky, kterou osobně doporučuji – má co říct,je záživnější. Vede lesem okolo skalek i částečně po lávkách. Je jen škoda ,že budováním asfaltové cyklostezky tato pěkná lesní cesta zaniká a zarůstá. To samé se děje i z Chomutovkou. Kdysi krásné meandry byly narovnány a koryto uměle upraveno ocelovými koši s kameny. V dolní části staleté kameny vybrány a nahrazeny štípaným kamenem. Po levé straně za záchytnou nádrží lze vidět bývalý hamr. Naproti rybník se skalnatým svahem tzv.Hřebíkáč. /Údolí přetínají dva mosty ,jeden z nich je vodní akvadukt - technická památka.

Chomutov
Tímto se dostáváme do samotné části města Chomutova .Za zmínku stojí ještě kostel Sv.Barbory z 14 stol.,který uvidíme na kopci za můstkem přes Chomutovku a hned vedle něj starý mlýn /z jehož části je renovován hotel Český dům/. Je to svým způsobem technická památka pro jedinečné řešení přívodu vody z Chomutovky /dnes bohužel v dost špatném stavu/.

Upozornění: přístup na vodopád je opravdu obtížný a proto pozornost věnujte dětem a starším lidem.

Doprava
Doprava tam i nazpět je velmi sporadická, nutno znát podrobně spoje - odjezdy autobusů či vlaků. V létě je praktikován cyklobus – trasa je velmi vděčná, jede se jen dolů a proto ji zvládnou i děti. Vlak jede z Chomutova jen do Křímova – lze sejít z Křímova do Bezručova údolí a trasu absolvovat opačně s odjezdem domů z Hory.sv.Šebestiána.

Nástup na trasu: náměstí v obci Hora sv.Šebestiána, nebo železniční zastávka Křimov
náročnost: nenáročná
Lokalita: 50° 30’ 37.00’’ 13° 18’ 52.00’’
doprava: Vlakem do zastávky Křimov, Autobusem z Chomutova do Hory Sv.Šebestiána

Fotografie:
www.zeleznice.vanovi.net
Jan Krásenský - www.naturfoto.cz



autor:
datum vydání:
5. dubna 2009


Diskuze k článku „Výlet z Hory svatého Šebestiána Bezručovým údolím do Chomutova“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!