Traviči orlů to budou mít těžší

autor: Česká společnost ornitologická
Státní rostlinolékařská správa v návaznosti na rozhodnutí Evropské komise odňala registraci přípravku FURADAN 350 F, který byl zřejmě hlavním nástrojem travičů. Přípravek se k ochraně rostlin nesmí používat od 13. prosince 2008, jeho prodej je zakázán od 13. prosince 2007.

Státní rostlinolékařská správa vydala předmětné rozhodnutí REG 3446-0/ 248.07 již 30. srpna 2007. Česká společnost ornitologická však po dohodě s dalšími ochranářskými organizacemi z celé Evropy o zákazu neinformovala, aby se traviči neměli čas výrobkem předzásobit. Nyní je již možné získat a přechovávat smrtící jed pouze nelegálně.

Přestože jde o jednoznačný úspěch evropské ochrany přírody, jeho praktický dopad nemusí být příliš zřetelný. Zdeněk Vermouzek, vedoucí programu Volná křídla České společnosti ornitologické, k tomu říká: "Ze zákazu máme velkou radost, jeho význam ale nelze přeceňovat. Šlo o tak silný jed, že k otrávení návnady stačí několik kapek roztoku. Staré zásoby budou traviči moci využívat ještě několik let. Navíc zkušenosti z jiných zemí ukazují, že po zákazu jedné látky si traviči snadno najdou náhradu. Hlavní prioritou stále musí zůstat důsledné vyšetřování a potrestání pachatelů – tedy právě to, co se u nás dlouhodobě nedaří(1). Výrazný úbytek otrav po zákazu karbofuranu neočekáváme."

Otrávený orel mořský nalezený začátkem prosince 2008 u Velkého Boru u Horažďovic. Poblíž byl otráven orel i v roce 2006.

Jeho slova dokumentuje databáze zjištěných případů trávení. Otrávení ptáci a zvířata, zejména domácí psi, se objevují s železnou pravidelností. Poslední hlášená otrava orla mořského je ze 3. prosince 2008. Těsně před Vánoci se otrávil pes v tradiční travičské oblasti na Jablonecku. Přitom právě karbofuran je příčinou více než 98% zjištěných otrav(2).

(1) Za úmyslné položení otrávené návnady, což lze klasifikovat jako několik trestných činů, u nás nebyl doposud nikdy nikdo potrestán. Známý je přístup Policejního prezídia ČR, které se snaží problematiku opakovaně zlehčovat.

(2) počítáno z případů, u kterých proběhla laboratorní analýza příčiny otravy.



autor:
datum vydání:
18. ledna 2009


Diskuze k článku „Traviči orlů to budou mít těžší“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!