ZOO Olomouc

autor: Lenka Kadlíková
ZOO se nachází na úpatí Nízkého Jeseníku. Přesněji na Svatém kopečku nedaleko Olomouce. Z centra města je sem výhodné autobusové spojení.


Co můžete v Zoo nalézt

Na poměrně velkém prostranství můžeme vidět spoustu druhů zvířat z různých koutů světa. Zvířata jsou umístěna ve venkovních klecích i moderních pavilonech.

V Olomoucké ZOO se již několik let konají noční prohlídky. Je to jedinečná možnost jak zjistit, co zvířata dělají v noci. Prohlídky pořádá ZOO v období Vánočních svátků a jsou tak příjemnou relaxací v předvánočním shonu.

Raritou je výběh makaků červenolících. Návštěvníci zde mají možnost projít tímto výběhem a vidět tak tyto krásné opičky v přirozeném prostředí. Dalším zajímavým pavilonem, kde můžete přijít do styku se zvířaty, je pavilon netopýrů. Tato v noci aktivní zvířata vám v pavilonu osvíceném noční oblohou a několika málo barevnými světly mohou létat přímo nad vašimi hlavami. Kouzelné je také nové obří akvárium s žraloky a útesovými rybami, které bylo otevřeno v roce 2003. Starší a menší nádrž prochází v současné době rekonstrukcí a budou v ní žít další druhy ryb.

Raritou ZOO je 30m vysoká vyhlídková věž. Prostředky na její výstavbu věnovala Komise pro podporu cestovního ruchu

Pro děti atratkivní je možnost přímého kontaktu s kozami. V otevřeném výběhu mohou děti kozy krmit travou nebo si hrát s kůzlaty, kterých je ve výběhu opravdu hodně. Naproti kozímu výběhu se nachází dětský koutek s krásnou dřevěnou klouzačkou ve tvaru slona.

Vyjímečné úspěchy a ochrana druhů

Za velké úspěchy lze považovat rozmnožení například antilop adaxů, koz šrouborohých nebo kozorožců. Byla zde také odchována mláďata žirafy Rothschildovy. V roce 1999 to byla dokonce dvojčata a jedná se o světovou raritu. Dobře se zde daří množit i šelmám, například tygrům, jaguárům nebo levhartům. Nesmíme však zapomenout ani na ptáky. K chovatelským úspěchům této třídy patří odchov perličky supí, kondorů krocanovitých, hus indických, nandu pampových a jeřábů královských.

Vzdělávání

Vzhledem k tomu, že ZOO Olomouc nedisponuje žádným výukovým pavilonem, konají se veškeré vzdělávací aktivity venku. Velmi zajímavá je prohlídka zoo s výkladem odborníka z řad zaměstnanců ZOO. Návštěvníci také mají možnost celou ZOO projet malým vláčkem, kde jim je také poskytnut výklad, byť reprodukovaný. Pro děti je zde již tradičně připravován program na Den dětí. Ve spolupráci s Domem dětí a mládeže v Olomouci jsou organizovány akce pro veřejnost, při kterých děti pomáhají. Osvědčil se také Příměstský tábor, který ZOO právě ve spolupráci s DDM již několik let připravuje. Odborníci ze ZOO často vyjíždí do škol, táborů, kroužku a podobně, kde pořádají různé přednášky.

Z historie

V padesátých letech existoval v Olomouci malý soukromý zookoutek. Díky zájmu o něj vznikla myšlenka jeho rozšíření na ZOO. Realizací této myšlenky bylo pověřeno Krajské muzeum v Olomouci. RnDr. Vladimír Strnad spolu s kolektivem z odboru přírodních věd navrhl několik variant, kde na Olomoucku ZOO vybudovat. Nakonec zvítězily prostory bývalého panství Kláštera Hradisko, které se nachází kousek za Olomoucí na takzvaném Svatém kopečku. Z podpory mnoha brigádníků, odborníků a firem byla ZOO slavnostně otevřena v roce 1956.

Kontakty

Adresa Darwinova 29, Olomouc 772 00
Web http://zoo.olomouc.com
Email zoo@olomouc.com
Telefon +420-585385348, +420-585385382, +420-585385125


autor:
datum vydání:
8. července 2004


Diskuze k článku „ZOO Olomouc“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!