Milešovka

autor: Mgr. Jana Hájková
Milešovka hraje v České republice také prim. Nejedná se sice o horu nejvyšší. Není ani z geologického hlediska nijak významná. Proč se o ní tedy vlastně zmiňovat. A přece, i ona má své nej. Milešovka je totiž naše největrnější hora.


Poloha

Bohuslav Balbín ji v 17. století nazval „Královnou Prostředních hor“. Jedná se totiž o nejvyšší horu v Českém středohoří. Představte si, že ještě v 18. století byla tahle zelená kráska považována za nejvyšší horu české republiky. Územně spadá do Ústeckého kraje. Leží západním směrem od Lovosic. Přírodovědec a cestovatel Alexander Humboldt, který v roce 1830 doprovázel pruského krále Friedricha Wilhelma III. jako teplického lázeňského hosta, právě ji označil za „3. nejkrásnější výhled na světě“. Milešovka byla roku 1805 poctěna i návštěvou takové kapacity, jakou byl ve své době Johann Wolfgang von Goethe.

Milešovka

Milešovka je nejvyšší horou Českého středohoří. Celá má tvar znělcového kužele. Na úpatí se nachází hlavně čedičové podloží. Od roku 1951 je toto území chráněné a dnes jej považujeme za přírodní rezervaci o rozloze 51,28 hektaru.

Už z dálky se nám jeví jako zelený kopec. To je dáno hlavně bukovými lesy. Na jižních svazích pak najdeme převážně duby, jasany a lípy. Nedílnou součástí jinak strmých a kamenitých strání jsou duby a břízy. V podrostu mohou kromě běžných rostlin návštěvníci nalézt také medvědici lékařskou.

A teď k důležitému ukazateli, který dělá Milešovku Milešovkou. Je jím vítr. Ten dosahuje průměrně 28 kilometrů za hodinu v přepočtu na celý rok. To není až tak hrozné, že? Ale odhodláte se na Milešovku vydat i pokud Vám řeknu, že je zde častý výskyt větrů, které dosahují až sta kilometrů v hodině? Určitě se nenechte odradit. Možná se trefíte do jednoho z pěti dnů, které jsou bezvětrné. Průměrný směr větrů můžeme pozorovat ve vrcholových smrčinách s větvemi stavěnými do tvaru vlajky.

Milešovka je také známá tím, že doslova přitahuje bouřky. Za rok zde natrefí místní obyvatelé na průměrně 30 bouřkových dní. Přibližná doba výskytu bouřkových přeháněk je 77,2 hodiny. V roce 1904 byla na Milešovce vystavěna meteorologická stanice, která právě řečené hodnoty pomáhá zaznamenávat.

K dalším významným rokům na Milešovce určitě patří rok 1825, kdy zde byla postavena zemljanková útulna, která byla dost dlouhou dobu udržována v chodu. Od roku 1850 se můžeme na už tak daleký výhled podívat z vyhlídkové věže. A roku 1905 se zde člověk rozhodl vystavět devatenáctimetrovou rozhlednu s chatou. Na vrchol Milešovky vede nákladní lanovka.

Zdroj:
111 nej... České republiky
http://encyklopedie.seznam.cz

Chaty a chalupy k pronájmu



autor:
datum vydání:
17. ledna 2008


Diskuze k článku „Milešovka“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!