Kunčický bludný balvan
Historie
Kunčický bludný balvan se nachází v Moravskoslezském kraji poblíž Ostravy. Ve Vratimovské ulici je umístěný na podstavci. Zde mohou návštěvníci obdivovat jeho velkolepost. Zasazen v kultivované krajině se zřetelně liší od tamějších nerostů.
Místo, kde stojí nyní není původním místem nálezu. Kunčický bludný balvan byl objeven náhodou při výkopových pracích v Ostravě-Kunčicích v roce 1954 v hloubce 6,8 metru. Takřka ihned byl přemístěn do Vratimovské ulice, kde byl položen na již připravený podstavec. Je pozůstatkem činnosti pevninského čtvrtohorního ledovce. Jeho původ poznáme podle načervenalé švédské žuly. V době ledové bylo běžné, že se ledovce posouvaly. Bludné balvany, jinak řečeno eratické balvany (z latinského erare- bloudit), jsou velmi významným prvkem pro geology, kteří s jejich pomocí určují jižní hranice zalednění.
Bylo mnoho teorií vysvětlujících „příchod“ bludného balvanu do geologicky zcela odlišné oblasti. Patřily mezi ně např. teorie o potopě světa, vulkanické činnosti nebo činnosti čertů. Teprve v 19. století se objevila ta správná. Ledovce vyskytující se v severních částech severní polokoule se posouvaly. Cestou pobíraly veškerý materiál, který se jim dostal do cesty. Představte si to, jako když válíte sněhovou kouli na postavení šněhuláka. V oné bílé hmotě není jen čistě bílý sníh, ale je tam vše co vám a kouli stálo v cestě, včetně různých kamínků i větších šutrů. Posun ledovců je vlastně ten samý proces, jen je mnohem pomalejší a zmrzlá sněhová koule mnohem objemnější. Takhle ledovec pojal i bludný balvan, který dopravil ze Skandinávie až do Ostravy.
Použití
Bludné balvany v dřívějších dobách sloužily jako kultovní místa pohanům, kteří věřili v jejich magickou moc. Byly významným prvkem pro stavebnictví, kde byly používány jako stavební materiál. Mnozí je používali místo mlýnských kamenů nebo dokonce jako dělové koule.
Technické parametry
Tenhle bludný balvan je od roku 1989 chráněn. Váha je odhadována na cca. 16,5 tuny. Při jeho rozměrech 320x250x155 cm není ho totiž možné zvážit. Jestliže ale víme, z jakého materiálu se převážně skládá, pak není pro vědce tak těžké určit celkem přesně jeho hmotnost.
Bludné balvany mívají od několika decimetrů až po desítky metrů. Menší z nich jsou nazývány jako ledovcové souvky.
Další bludné balvany
Největší eratický balvan, zvaný Triglavův kámen, se nachází v Polsku. Po obvodu má 44 m a na výšku 8 m. Váha je dohadována až na 2 000 tun. U nás je mimo jiné chráně kromě Kunčického bludného balvanu také Liptaňský bludný balvan u Bruntálu. Další je u Opavy, několik dalších se nachází v Ostravě. Posledním nalezeným bludným balvanem je „Starý Švéd“, který byl vyzvednut z Labe v Hamburku v roce 1999.
Zdroj:
111 nej... České republiky
http://encyklopedie.seznam.cz
http://www.kraj-moravskoslezsky.cz