Minuta týdně pro životní prostředí - Teplo, teplíčko
autor: Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim
Úniky tepla z našich bytů či kanceláří se skládají z úniků neprůhlednými konstrukcemi (stěny, podlahy, stropy), úniky výplněmi otvorů (okna, dveře) a úniky větráním. Větráním ztratíme v běžném objektu nejvíce – asi 35 až 50% (okny a dveřmi až 25%, obvodovými zdmi až 20%, střechou až 15% a podlahou
Zejména v zimě větráme pouze krátkým a intenzivním průvanem, aby se vyměnil vzduch, ale nevystydly konstrukce. V době nepřítomnosti není potřeba větrat vůbec, jakmile přijdeme do místnosti z venku, řídíme se dvěma indikátory. Jednak čichem – pokud něco vydává nepříjemný zápach (nábytek, nový koberec atd.), musíme okamžitě vyvětrat, druhým indikátorem je vlhkoměr – relativní vlhkost vzduchu by se měla pohybovat mezi 45 a 60%, což je vhodné ze zdravotního i pocitového hlediska.
Během zimy ve velkých mrazech je zapotřebí větrání výrazně omezit – únik tepla může prozradit právě relativní vlhkost klesající pod 40 %, což se běžně stává v netěsných místnostech. Větrání by pak mělo probíhat pouze nárazově krátkým průvanem přes den v době vyšších teplot vzduchu. V ostatních obdobích roku je možné větrat stále pootevřením nějakého okénka a zároveň komínového průduchu (většina bytů má alespoň jeden umístěný v kuchyni nad vařičem). Tyto otvory však musíme být schopni za mrazu ještě více přivřít nebo úplně utěsnit.
Tipy a nápady jak šetřit životní prostředí - Minuta týdně pro životní prostředí, nejen pro Vás čtenáře našeho serveru, připravuje Podblanické ekocentrum Vlašim ve spolupráci se sítí ekologických poraden Step.
autor:
16. října 2007
Diskuze k článku „Minuta týdně pro životní prostředí - Teplo, teplíčko“
Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!