Zemědělci ušetří a mléko bude bezpečnější

autor: Martin Singr
Jak ušetřit miliony a zároveň být ohleduplní ke skotu? Vědci z Výzkumného ústavu zemědělské techniky vylepšili výrobu steliva z kejdy. Vynález, který pomáhá bezpečnosti potravin i konkurenceschopnosti českých zemědělců byl ohodnocen cenou Ministra zemědělství na letošní výstavě Země živitelka.

Díky speciální kompostovací technologii pracující s biologickým teplem se lze zbavit patogenních mikroorganismů v separované kejdě, z níž se vyrábí plastické stelivo pro skot. Stelivo je stejně pohodlné jako sláma, díky nové technologii jsou ale zvířata čistější a nehrozí jim onemocnění ani kontaminace mléka. Vše se zkoušelo v Zemědělském družstvu Krásná Hora nad Vltavou. za tři roky byla zaznamenána úspora 4,7 milionů korun.

K ustájení skotu se využívá podestýlka z pevné části kejdy, sláma nebo gumové matrace. Hygenizace ale byla často proti - ve stelivu se totiž množily mikroorganismy z exkrementů a ty mohly způsobovat nejen onemocnění skotu, ale také kontaminaci mléka a tak být nebezpečné i pro člověka. Cenou za využívání kejdy tak bylo jisté riziko.

Farmy, kde převládá manipulace s kejdou a ne s hlubokou podestýlkou, nyní mohou využívat technologii řízeného kompostovacího procesu. Při něm separovaná pevná část kejdy prochází teplotami mezi 55 °C a 70 °C. Linka pro výrobu plastického steliva se skládá z separačního zařízení, které oddělí tekutou část kejdy, dále využitelnou pro hnojení a překopávače kompostu, třídícího zařízení a zařízení pro monitoring teploty. Celý proces trvá osm až dvanáct týdnů a skýtá možnost ekologického využití kejdy. Množství potřebné pro hnojení je menší než produkce.

Během tří let, po které linku testovali v Krásné Hoře, se čistota povrchu těla zvířat oproti běžným podestýlkám zvýšila až dvakrát, zejména v oblasti vemena a mléko vždy odpovídalo první jakostní třídě. Družstvo, které má 700 dojnic, zvýšilo výnos díky novému typu steliva o 4,7 milionů korun. „Ušetřili jsme hlavně díky lepšímu zdravotnímu stavu zvířat, vysoké kvalitě mléka a snížené pracnosti při manipulaci s plastickým stelivem,“ řekl Jiří Zelenka z družstva. Technologii výroby podestýlky z kejdy začínají využívat i jinde, aktuálně je u zhruba 20 % chovatelů.

Český trh s kravským mlékem novinku jistě uvítá, vždyť jeho produkce je o pětinu vyšší, než kolik činí spotřeba mléka v ČR. Český statistický úřad uvádí, že se v ČR chová 1 353 685 kusů skotu, z toho 373 136 dojných krav.



témata článku:
autor:
datum vydání:
11. září 2012


Diskuze k článku „Zemědělci ušetří a mléko bude bezpečnější“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!