Zázvor pravý – asijské zlato, které může i škodit, pozor v těhotenství
Závor je v poslední době velmi zkoumanou rostlinou
a je toho ještě mnoho, co nám může odhalit. Obsahuje mnoho sobě vlastních specifických sloučenin, jako například shoagol, bisabolen, borneol, farnesol, gingeron nebo zigiberin, což z něj činí rostlinu nanejvýš specifickou a neprobádanou. Mnohé z těchto látek doposud čekají na své podrobnější prozkoumání.
Ze zázvoru sbíráme jeho oddenek, který sbíráme z dvou a víceletých rostlin, ale někdy se podaří rostlině silný oddenek vytvořit již prvním rokem. K léčení se užívá oddenek syrový, sušený nebo mletý, pro delší trvanlivost je vhodné skladování ve vlhkém písku ve sklepě podobně jako mrkev, zvláště pak přes zimu.
Prozatím víme, že zázvor má velmi silné antibakteriální, antiseptické, protizánětlivé a antibakteriální účinky.
Jako jedna z mála rostlin umí účinně potlačovat bakterii Helicobacter pylori, zodpovědnou především za vytváření žaludečních vředů a zánětu žaludku. Pomáhá potlačovat nevolnost a zvracení (neplatí to však v případě těhotenské nevolnosti), zvyšuje tvorbu trávicích šťáv a neutralizuje kyseliny v zažívacím ústrojí. Ulevuje při plynatosti, zácpě či bolestech žaludku, stimuluje chuť k jídlu. Pomáhá také při staženém žaludku při stresu, zlobě, vzteku či strachu, uleví také od cestovní nevolnosti. Usnadňuje trávení bílkovin, vítaným pomocníkem je také při pálení žáhy, říhání či refluxu (v případě refluxu pouze u dospělých). V neposlední řadě pomáhá chránit sliznici žaludku a jícnu. Efektivně podporuje také tvorbu a vylučování žluči.
Působí též velmi účinně na téměř celé spektrum bakterií a virů. I proto je vyhledávaným prostředkem při angínách, chřipkách, rýmách a nachlazení. Pomáhá při zánětu dutin, usnadňuje dýchání a podporuje vykašlávání, dokonce stimuluje i kýchání.
Zázvor je také výborným prohřívacím a prokrvujícím prostředkem.
Jeho konzumace zbavuje pocitu chladu, jelikož stimuluje tepelné receptory v ústech. Stimuluje také krevní oběh prokrvení celého těla. Podporuje pružnost cév, snižuje krevní tlak a brání ateroskleróze. Je prevencí téměř všech srdečních onemocnění a pomáhá také při vysokém cholesterolu. Prohřívací účinek oceníme také v případě onemocnění ledvin a močových cest. Zázvor totiž zmírňuje otoky, pomáhá s vylučováním všech tekutin (od pocení, kýchání, smrkání až po močení), ulevuje také oslabeným ledvinám a močovému měchýři a dokonce pomáhá i v případě, že se nám na ledvinách objeví cysty. Pomáhá také při onemocněních prostaty.
Prohřívacího účinku využijeme také v případě potíží s klouby a pohybového aparátu. Zázvor skvěle urychluje hojení zlomenin a pohmožděnin, ulevuje také od ztuhlých svalů a kloubů. Skvěle se hodí například na zatuhlé svaly šíje a zad, celkově pak ulevuje od napětí a tlumí bolest vycházející ze svalů. Ulevuje též při artritidě.
Na své si přijdou také milovníci kosmetiky.
Závor umí skvěle prozářit vlasy, především světlé odstíny. Díky zázvoru jsou vlasy zářivější, silnější a zdravější. Zázvor také stimuluje jejich růst a brání jejich vypadávání.
Nemůžeme opomenout ani jeho protinádorový účinek.
Bylo již prokázáno, že zázvor dokáže tlumit aktivitu prostaglandinů, které jsou zodpovědné za většinu zánětlivých procesů a nemalý podíl mají také na nádorovém bujení. Tato oblast však stále zůstává jednou z neprobádaných oblastí kolem působení zázvoru. V případě, že se rozhodnete zázvor užívat jako podpůrný prostředek při vašem onkologickém onemocnění, je vždy nutný dohledat lékaře, jelikož zázvor narušuje působení některých léků.
Pro dámy, i ty těhotné
Zázvor ocení také dámy, jelikož stimuluje a přivolává menstruaci, a pomáhá také ulevovat od bolestí během ní. Má také afrodiziakální účinky (což platí i pro pány), a ulevuje také od potíží s cystami v prsou.
Bohužel, zázvor bývá často doporučován jako prostředek vhodný pro úlevu od těhotenských nevolností. V poslední době se ukazuje, že zázvor pro tento případ vhodným prostředkem není, jelikož silně prokrvuje pánevní oblasti a přivolává děložní stahy, v raném stadiu těhotenství tak může způsobit i potrat.
Pozor na léky
Ani v případě, že užíváte léky, zázvor pro vás pravděpodobně nebude vhodným prostředkem. Snižuje totiž účinnost léků snižujících hladinu cholesterolu, léků na cukrovku nebo proti hemofilii či Acylpyrinu. Silně též ředí krev, a proto se nesmí užívat společně s léky na ředění krve, jelikož násobí jejich účinky. Není vhodný ani pro osoby se zápalem plic, aktivními žaludečními vředy, záněty střev jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida, lidem s cukrovkou, vysokým krevním tlakem, žlučníkovými kameny, zánětem slepého střeva nebo střevním onemocněním. Nelze jej doporučit ani starým oslabeným lidem, stejně tak v případě horečky, horkých stavů nebo návalů horka v klimakteriu. Akutně probíhající záněty jsou spíše relativní kontraindikací, přesto je vhodné zvolit v takovém případě jinou bylinu než zázvor. Nedoporučuje se ani těhotným a kojícím ženám, stejně tak dětem do 12 let. Pozor si také musí dát ženy trpící na silnou menstruaci nebo osoby s krvácivými projevy, jelikož zázvor ředí krev a zesiluje krvácení.
Kousky zázvoru nikdy nepřikládáme na holou kůži,
mohlo by dojít k popálení. Maximální denní dávka při vnitřním užití by pak neměla přesáhnout 4 g. Čaj se louhuje maximálně 10 minut, jinak je obvykle nepoživatelný a příliš ostrý. Zázvor užíváme pouze krátkodobě, maximálně 2 týdny, poté je nutné udělat několik týdnů pauzu. Málokdo také ví, že současné užívání zeleného čaje násobí účinky zázvoru. Ať už se rozhodnete užívat zázvor v kuchyni nebo jako léčivku, přeji vám, ať v něm najdete to pravé zimní prohřívací potěšení nebo zkrátka jen zajímavou cizokrajnou rostlinku.
Zdroje:
Bylinky Revue, 2019-2024. Praha. ISSN 1804-3135
HOLZÄPFELOVÁ, Blanka, Bc., 2022. Rostlinná léčba bez rizik. Nakladatelství Dvojka. ISBN 978-80-908601-0-0
THOMAS, Alena, 2018. Děláme si to doma sami 3: herbář receptů pro domácí lékárnu, kosmetický salón i špajz. V Brně: Jota. Populárně naučná. ISBN 978-80-7565-341-3.
témata článku:
autor:
Diskuze k článku „Zázvor pravý – asijské zlato, které může i škodit, pozor v těhotenství“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
Skořice – kůra nejen do štrúdlu | Ne každý vánoční balicí papír patří do modrého kontejneru | Neodpírejme si kapra |
zobrazit více článků... |