Výběr digitálního fotoaparátu - základní druhy
Hračky - webkamery a fotomobily
Před nákupem mobilu s fotoaparátem s myšlenkou na pořizování normálních fotografií co nejrozhodněji varuji. Minimální rozlišení snímacího čipu, kvalita optiky objektivu i samotné ovládání Vám umožní snímky, které vypadají hezky maximálně opět jen na displeji mobilu! Na tisk fotky nebo jakékoliv jiné použití zapomeňte. Tyto přístroje jsou vhodné pouze pro pořizování momentek, které nebudete chtít dále archivovat.
Podobná situace je i u nejrůznějších 'webových kamer', které často také nabízejí možnost pracovat jako fotoaparát. Tato zařízení jsou použitelná při videokonferenci přes internet, na focení ale už jen v krajní nouzi. Kvalita snímků bývá o něco lepší než u fotomobilů, ale rozhodně neumožní snímky na které je radost se podívat.
V této souvislosti bych chtěl upozornit i na teleshoping firmy SmartShop v televizi a jejich nabídku 'digitálního fotoaparátu, digitální kamery a webkamery' v jednom pod názvem BreezeCam. Skoro se mi chce říct, že nabízení tohoto 'zařízení' by mělo být trestné jako klamání zákazníků, protože jeho možnosti jsou zcela tragické. Například rozlišení snímku je 'úžasných' 320x240 bodů, což znamená při tisku s průměrnou kvalitou tak z tohoto zázraku budete mít fotografii o velikosti 5,4 x 4 cm, tedy o velikosti větší poštovní známky. Další komentář snad netřeba...
Základní řada - kompaktní digitální fotoaparáty
Zde je již situace jiná, tyto fotoaparáty už mohou plně splnit Vaše požadavky. Velikostí i ovládáním se příliš neliší od běžných kompaktních fotoaparátů na klasický film. Na první pohled je jediným rozdílem rozměrný displej na zadní straně přístroje. Slouží k přehlednému nastavování funkcí, prohlížení vytvořených snímků, ale hlavně ho lze použít i při samotném focení. Na displeji se totiž zobrazuje přesně ten samý obraz, jaký bude na snímku. Pokud u přístrojů této třídy fotíte pomocí klasického hledáčku tak tuto jistotu nemáte, protože hledáček není v ose objektivu.
Výhody kompaktních digitálů
- malé rozměry - lze nosit trvale v kapse
- elegantní vzhled - neurazí ani ve společnosti
- možnost focení přes displej - přesně vidíte co bude na snímku
- integrovaný blesk pro focení za šera
- většinou 3 až 4 násobný optický zoom
- nejvýhodnější cena, slušné přístroje lze pořídit od 5 tisíc
- v případě nouze lze často použít pro napájení kvalitní tužkové baterie
Nevýhody kompaktních digitálů
- pomalejší reakce - většinou trvá 0,5 až 1 sekundu, u starších modelů nebo při špatném světle i několik sekund, než přístroj zaostří a vytvoří snímek. Proto je problematické snímání rychlých akcí (například sport).
- některé přístroje mají jen digitální zoom, který je na rozdíl od optického k ničemu
- většinou nemožnost nasadit na objektiv optické filtry nebo předsádky
- blesk má jen slabý výkon a nelze použít externí blesk
- většinou menší možnost manuálního nastavení (jsou ale výjimky s možností plně manuálního nastavení) - pokud ale nemáte požadavky na 'tvůrčí fotografii' tak to nemusí být na závadu
- optický hledáček je většinou nepříjemně malý
Digitální kompakty jsou vhodné na společenské akce, momentky, zachycení ne příliš dynamických akcí. Prostě na běžné focení. V přírodě lze bez problémů snímat krajinu i detaily, na divokou zvěř se ale projeví nevýhoda malého optického zoomu a pomalého ostření. Přesto pro řadu uživatelů ideální přístroj.
Střední řada - nepravé zrcadlovky - EVF
EVF znamená 'electronical viewfinder', tedy přístroj s elektronickým hledáčkem. Jde o přístroje, které vzniky jako mezistupeň mezi kompakty a klasickými zrcadlovkami. Na rozdíl od kompaktů mají větší rozsah optického přiblížení (některé až dvanáctinásobné), který je u nejnovějších modelů navíc doplněn optickým stabilizátorem obrazu. Díky elektronickému hledáčku vidíte jak na velkém displeji tak i v hledáčku (což je vlastně další menší displey) přesně to, co bude na snímku. Nevýhodou je, že kvalita zobrazení v elektronickém hledáčku je stále horší než u klasického optického hledáčku pravých zrcadlovek a proto se hůře používá manuální ostření.
Výhody EVF
- velký rozsah optického přiblížení a velmi kvalitní objektiv
- často optický stabilizátor obrazu, který dokáže eliminovat chvění vašich rukou
- menší rozměry i váha než zrcadlovka, což je při delších výletech přírodou rozhodně výhoda
- v hledáčku vidíte přesně to, co bude na snímku
- větší možnosti manuálního nastavení (clona, čas, manuální ostření) a snadnější obsluha
- lze využít řadu optických předsádek a filtrů
- levnější než klasické zrcadlovky, přitom poskytují většinu jejich možností
- rychlejší zaostřování než kompakty, lze použít i na dynamické akce
- většinou jde připojit externí blesk
Nevýhody EVF
- elektronický hledáček poskytuje horší obraz horší kvality než klasický optický
- elektronický hledáček má za příčinu větší spotřebu akumulátorů, nelze je v nouzi nahradit klasickými tužkovými bateriemi
- nelze měnit objektivy jako u klasické zrcadlovky
- velké rozměry oproti kompaktům
EVF je pro fotografování přírody vhodné jak na krajiny, tak i divoká zvířata. Poskytuje výborný poměr mezi cenou a možnostmi. Na vzdálená zvířata ale může být díky elektronickému hledáčku problematičtější manuální ostření - ve složitých podmínkách není vždy automatické ostření 100% spolehlivé.
Špičková řada - digitální zrcadlovky D-SLR
Nejkvalitnější, ale také nejdražší digitální fotoaparáty. Díky výměnným objektivům máte k dispozici nepřebernou řadu ohniskových vzdáleností od širokoúhlých až po teleobjektivy. Snímací čipy vysoké kvality dokáží pracovat díky možnosti volby vysoké citlivosti (ekvivalent 1600ISO a více) pracovat v mimořádných světelných podmínkách nebo s extrémně krátkými časy. Pokud to myslíte s fotografováním vážně, nemá cenu uvažovat o jiné variantě...
Výhody D-SLR
- nejkvalitnější technologie
- nejrychlejší ostření i zpracování obrazu
- výměnné objektivy umožňují široké využití fotoaparátu
- možnost objektivů nejkvalitnějších možných parametrů
- nejširší možnosti manuálního nastavení
- rychlé a pohotové ovládání
- dokonalý obraz ve velkém hledáčku
- díky své velikosti i váze se nejlépe a nejstabilněji drží
Nevýhody D-SLR
- nejvyšší cena
- nejvyšší váha a největší rozměry - tento fakt může být ale někdy výhodou
- kvalitní objektivy jsou velmi drahé
- při výměně objektivů může dojít k zaprášení snímacího čipu, který je občas potřeba ručně čistit
- při fotografování nelze použít displej, ale jen klasický hledáček - displej slouží jen pro nastavení funkcí a prohlížení vytvořených snímků
- většinou nemají optický stabilizátor
D-SLR je řešení pro fotografy, kteří nechtějí dělat kompromisy. Výměnné objektivy umožňují snímat prakticky cokoliv v maximální kvalitě - ale za vyšší cenu. Bytelná konstrukce snese při cestování i horší zacházení. Fakt, že přístroj nemusí trvale pracovat s displejem plus manuální ovládání zoomu objektivu poskytuje delší výdrž na jeden akumulátor než ostatní typy přístrojů.
Jaký vybrat?
Už víte jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých modelů a snad jste si už ujasnili co by Vaším požadavkům nejlépe vyhovovalo. Jakou konkrétní značku? Tohle rozhodování již nechám na Vás. Protože co člověk to názor. Neexistuje žádná vyloženě špatná ani nejlepší volba. Každý model od každého výrobce má své plusy i mínusy. Mohu jen poradit vybírat od výrobců, které mají dlouholeté zkušenosti s fototechnikou a raději nevolit modely od klasicky 'počítačových' firem. Pomoci s výběrem Vám mohou pomoci specializované weby, například světově uznávaný Dpreview.com, z českých třeba Digineff nebo Grafika.
autor:
Diskuze k článku „Výběr digitálního fotoaparátu - základní druhy“