Vlna - materiál mnoha využití
Dříve vypadala ovčí vlna jinak než ta dnešní
Původně měla ovčí srst dva velmi odlišné druhy vláken. Jeden typ vláken, tzv. Podsada. Byl velmi jemný a krátký a chránil zvíře před zimou. Druhý typ byl hrubší a delší a chránil zvíře před deštěm a větrem. Šlechtěním se docílilo větší jemnosti a zlepšení užitných vlastností vlny.
Stříhání ovcím neškodí
Mnoho lidí si myslí, že stříhání je pro zvířata poškozující. Není tomu tak. Vlna ovcím roste neustále a kdyby se nestříhala, byla by pro zvířata neúnosnou zátěží.
V produkci i kvalitě ovčí vlny vede Austrálie a Nový Zéland
Původní ovce pocházejí ze Španělska, kde také byla vyšlechtěna ovce merinová, která je pokládána za plemeno s nejlepší vlnou. Ze začátku se její vývoz velmi tvrdě trestal. Nakonec se však rozšířily po dalších Evropských zemí. Na konci 18 století se dostaly do Austrálie a na Nový Zéland, kde je pro ně ideální podnebí a místní farmáři se tak mohou chlubit nejen vysokými výnosy vlny, ale také její vysokou kvalitou.
Vlna pohltí a odpaří mnohem více vlhkosti než bavlna
Další unikátní vlastností, krom termoizolace, kterou se může vlna chlubit je její schopnost pojmout a odpařit několikanásobně více vlhkosti než klasická bavlna, proto se ta nejjemnější vlna začala hojně využívat i pro výrobu funkčního prádla. Tuto vlastnost však velmi dobře využijeme i u lůžkovin, a to především v létě, kdy nám vlna pomůže vytvořit pro naše tělo komfortní prostředí a mi se neprobudíme tolik zpocení. Této vlastnosti hojně využívali a využívají kultury žijící na poušti. Ve vlně uchovávali ranní rosu, kterou pak z vlny ždímali.
Z jedné ovce stříhané 1-2 ročně se dá získat 4-5 Kg surového rouna
Vlna se dnes stříhá pomocí speciálního přístroje, kterým zkušený farmář ostříhá jednu ovci za cca tři minuty. Takto získaná vlna se pak musí vyprat, aby se zbavila, tuku, potu a nečistot. Velmi významným produktem při zpracování vlny je lanolin, který se často používá v kosmetice.
Dva způsoby zpracování mykání a česání
Praní není poslední činnost, která se s vlnou dělá. Aby z ní mohla vzniknout kvalitní příze, upravuje se dvěma způsoby. Prvním je mykání. V dnešní době stroje vlnu pomocí strun promění v tenký jednolitý plát, který dále rozdělí na tenké proužky, ze kterých nakonec vznikne nit. Česáním, druhou variantou úpravy vlny se oddělí kratší vlákna od delších. Kratší vlákna se mykají, z dlouhých se pak vyrábí nit, zvaná česaná příze. Kvalitnější nit je česaná, má delší vlákna, která jsou uspořádaná, příze není tak těžká a látka není tak hrubá. Mykaná příze využívá zejména na hrubší svrchní oděv a na výrobu vlněných koberců.
Čtyři jakostní skupiny ovčí vlny
Jak jsem se již zmínila, nejkvalitnější je vlna merinová, která vyniká zejména svoji jemností. Kompromisem může být vlna kříženecká, která pochází z ovcí křížených s merinovými. Tuto vlnu poznáte pod názvem Comeback. Velmi pěkně vypadající je anglická vlna, která je lesklá a zvlněná. Posledním typem je vlna nížinná, která velmi různorodá.
Ovce nejsou jediná zvířata, která se pro vlnu pěstují
Když pomineme kožešinová zvířata typu norek využívaná na výrobu luxusních kožichů...., hojně se využívá srst velbloudí, která je jemnější a hřejivější než ta ovčí, podobně jako ovčí vlna se využívá na výrobu oblečení a lůžkovin. Trošku speciální je vlna pocházející z kašmírské a angorské kozy. Vlna z kašmíru a mohéru (látka z angorské vlny) se využívá na výrobu především velmi jemných šátků a svetříků.
Proč tedy používat vlněné výrobky?
Především pro vynikající termoizolační vlastnosti a schopnost pohlcovat a odpařovat vlhkost. Pro obsah lanolinu, který má krom využití v kosmetice i řadu dalších významných vlastností, může ulevit bolesti, revmatickým obtížím, ale může pomocí i naší psychice, protože má uklidňující účinky. Lanolín též zabraňuje množení roztočů v lůžkovinách.
Woolmark - značka kvality
Podobně jak se tomu u potravin a dalších výrobků, i vlněné zboží má svoji pvotřídní značku kvality. Pokud si tedy chcete koupit kvalitní vlněné výrobky, měli by mít značku Woolmark, která zaručuje kvalitní vlnu a řemeslné zpracování výrobku.
Vlna jako stavební materiál
V dnešní době produkce vlny klesá zejména díky velké konkurenci, kterou bezesporu jsou umělá vlákna. Začíná se však blískat na lepší časy. Vlnu totiž začínají objevovat i stavařské firmy, které ji začínají s úspěchem využívat jako izolaci.
Užitečné odkazy:
www.zenskaruka.cz - prodej vlněných lůžkovin
Vlněné funkční prádlo
Zdroje informaci:
www.vlnashop.cz
wikipedie
autor:
Diskuze k článku „Vlna - materiál mnoha využití“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
Jmelí bílé – záleží na úhlu pohledu | Není svíčka jako svíčka | Zázvor pravý – asijské zlato, které může i škodit, pozor v těhotenství |
zobrazit více článků... |