Vliv oceánu na klima

autor: Ing. Dagmar Honsová
Oceán řídí klima a počasí na celé Zemi. Někde je jeho vliv větší, jinde naopak jen minimální, ale pro velkou většinu území obydleného člověkem je klima výsledkem právě působení oceánu, platí to pro celou Evropu, východ Ameriky, Japonsko atd.

Oceán je především zdrojem a akumulátorem tepla. Velké množství vody v teplém období absorbuje teplo z atmosféry a naopak v chladném období atmosféru ohřívá. Je to dáno faktem, že voda má mnohem větší takzvanou tepelnou kapacitu než vzduch. Tato vlastnost definuje, právě kolik tepla je potřeba na ohřátí daného materiálu, nebo naopak, kolik ho materiál může předat svému okolí.

Oceán ale teplo nejen přijímá a vydává, ale také na velké vzdálenosti transportuje. Systém mořských proudů cirkulující dokola celé planety na povrchu i u dna oceánu, bývá někdy označován jako oceánský výměník a vědci se shodují na tom, že právě on je hlavní řídící silou klimatu naší planety. Částí tohoto výměníku je i známý Golfský proud, který přináší teplé vody z rovníkové oblasti u břehů Ameriky až na sever Evropy a přináší sem výrazně teplejší počasí v zimě a také hodně srážek (a proto léta zde většinou bývají deštivá a méně teplá).

Také počasí u nás je významně ovlivněno Atlantským oceánem. Vlhký oceánský vzduch pravidelně postupuje nad pevninu a střídání teplých a studených front je právě projevem příchodu vzduchu z oceánu. Nebýt Atlantiku, bylo by klima u nás mnohem sušší a v létě teplejší a v zimě naopak ještě studenější - tedy jako je tomu více na východ, kde vládne takzvané kontinentální klima.

Oceán nám zabezpečuje poměrně příznivé klimatické podmínky bez velkých teplotních extrémů, které jsou naopak typické pro vnitrozemské, kontinentální oblasti. Zároveň však přináší i méně příznivé projevy počasí ve formě hurikánů v tropických oblastech a intenzivních letních dešťů v Evropě. Vzpomeneme-li si na povodně z let 1997 a 2002 - jejich příčinou byly tlakové níže, které přinesly vlhký oceánský vzduch až k nám. Naopak letošní první květnová dekáda byla ve znamení vlivu mohutné oblasti vysokého tlaku vzduchu od severovýchodu, tedy pod kontinentálním vlivem. Proto se u nás srážky vyskytovaly pouze místy a vypadávaly výhradně z kupovité oblačnosti, která vznikala výparem ze zemského povrchu.

Buďme však rádi, že oceán máme, bez oceánského výměníku a jeho vlivu na počasí by Země zřejmě již dávno byla zmrzlou, nebo naopak rozpálenou planetou bez života.



témata článku:
autor:
datum vydání:
16. května 2006


Diskuze k článku „Vliv oceánu na klima“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!