Víte, jaký je rozdíl mezi bavlnou a BIO bavlnou a proč vyžadovat OEKO-TEX® Standard 100?
Jak vzniká bavlna?
I když je bavlna nejčastěji využívaným materiálem k výrobě oblečení všeho druhu, pozadí jejího pěstování je stále častěji označováno za neetické a nešetrné k životnímu prostředí. Bavlna se pěstuje nejčastěji v Indii, Číně a západní Africe, přičemž kromě toho, že vyžaduje velké množství vody a tepla, k práci při pěstování i sklízení jsou využívány i děti. Negativní dopady na životní prostředí má pak na svědomí využívání pesticidů a umělých hnojiv.
Farmáři, kteří se pěstování bavlny věnují, se mohou často dostat do dluhů a velkých existenčních problémů. Dochází tak tomu zejména v místech, která nejsou vhodná k pěstování čehokoliv dalšího. Dalším místem, odkud je bavlna ve velkém vyvážena, jsou Spojené státy. Indická či africká produkce se ale jen těžko dá srovnávat s tou americkou, kde odvádí většinu těžké práce stroje a pěstování bavlny je dotováno vládou. Odpovědnější a férovější podmínky ale existují.
V čem se liší BIO bavlna od té konvenčně pěstované?
Je to právě BIO neboli organická bavlna, za čím mnozí vidí návrat k bezpečnějšímu a udržitelnějšímu způsobu pěstování této plodiny, jež je v konečném důsledku i na dotek jemnější. Organická bavlna roste v kvalitnější půdě, která nesmí být minimálně ve třech předchozích letech nijak zatížena pesticidy. Aby mohla bavlna získat BIO certifikaci, musí být proces pěstování v souladu s normami pro ekologickou produkci. Ten pak zaručuje, že výroba i samotný výsledek nezatěžuje prostředí kolem nás ani naše zdraví.
Tkaniny z biobavlny procházejí nižším stupněm teploty při zpracování, díky čemuž jsou následně trvanlivější a odolnější. Taková bavlna navíc nezpůsobuje alergie. Vyšší náklady na pěstování i výrobu mají za důsledek i vyšší cenu výrobků – investice do kvalitnějšího a zdravotně nezávadného oblečení ale stojí bezesporu za to. I když trh s produkty vyrobenými právě z organické bavlny stále roste, celkový podíl je celosvětově stále menší než 1 %.
Jak sehnat kvalitní produkty z organické bavlny?
Abyste měli jistotu, že jsou vámi zakoupené produkty vyrobeny férově a šetrně vzhledem k vašemu zdraví i životnímu prostředí, nakupujte zboží s certifikací. Ať už jde o dětské oblečení, nebo konfekci pro dospělé, dobrým ukazatelem je označení Global Organic Textile Standard (GOTS) nebo Soil Association. Jedním z nejznámějších označení je Oeko-Tex® Standard 100. Tento certifikát se používá pro textilie a zaručuje nepřítomnost chemických škodlivin.
Článek je INZERCE, nejde o odborný text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.
V případě Vašeho zájmu mít na www.priroda.cz svou reklamu nás neváhejte kontaktovat.
autor: