Umíte v interiéru pracovat se světlem?
Většina českých interiérů nemá kvalitní osvětlovací schéma, neboť se osvětlení řeší jako poslední věc. A to je chyba.
Přirozené versus umělé
Charakter přirozeného světla je poměrně nestálý. Mění se v průběhu dne, podle ročních období a závisí také na geografické poloze.
V místnostech orientovaných na různé světové strany bude ve stejnou denní a roční dobu vypadat různě. Sázkou na jistotu v tomto ohledu je správně zvolené světlo umělé.
Jaké umělé světlo?
Při výběru konkrétních světelných zdrojů nás v první řadě bude zajímat jejich teplota. Ta je stěžejní.
Řídíme se buď kelviny, nebo číslem určujícím podání barev Ra (index podání barev na škále 0 až 100 říká, jak věrně zdroj zobrazuje barvy v porovnání se světlem slunečním.
Centrální, náladové a bodové
Hlavní typy osvětlení interiéru jsou: centrální světlo, náladové osvětlení a bodové světlo. K rychlému a intenzívnímu osvětlení celé místnosti slouží světlo centrální, intimní atmosféru navodí osvětlení náladové a k osvětlení konkrétní částí místnosti slouží osvětlení bodové.
Zdroje světla podle druhu
Důležitý je také správně zvolený druh světelného zdroje. Na výběr máme LED svítidla, úsporné žárovky, zářivky a halogenová světla. Pro úsporné svícení jsou správnou volbou úsporné LED žárovky.
Vynikají dlouhou životností i nízkou spotřebou elektřiny. Nevadí jim přitom časté rozsvěcení ani dlouhé svícení. K tomu generují méně tepla než halogeny.
LED pásky, trubice a panely
V kategorii LED svítidel navíc najdeme osvětlení centrální, bodová i náladová. Intimní náladu v místnosti například navodí LED pásky. K bodovému osvětlení (například) kuchyňské linky le pak použít LED zářivkové trubice. Vynikajícím podhledovým svítidlem určitě jsou LED panely.
Článek je INZERCE, nejde o odborný text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.
V případě Vašeho zájmu mít na www.priroda.cz svou reklamu nás neváhejte kontaktovat.
autor: