Trh s vytříděným odpadem v krizi
V České republice utěšeně roste procento vytříděného odpadu a to u všech základních typů odpadu jako je papír, sklo, plast. Těšit nás může to, že jsme se dostali na jedno z předních míst v Evropě. V třídění plastů dokonce, dle evropského statistivkého úřadu, držíme primát. Méně potěšující je ale už to, že o vytříděný odpad v tuto chvíli není takový zájem.
O tříděný odpad není zájem
Ještě do loňského podzimu to byl velmi dobrý byznis, ale v důsledku celosvětové finanční krize o tuto druhotnou surovinu přestal být zájem, podle asociace hospodářských firem, především v Číně, která je největším odběratelem. Dalším důvodem je krach skláren a dalších zpracovatelských závodů nejen v Čechách. U papíru je to i obecně nižší spotřeba díky poklesu tržeb. Odpadářské firmy teď nevědí co s vytříděným odpadem a přichází tak o zisky. Dokoce již zkrachovala první odpadářská firma Mostecká společnost Kamaplast.
Obce za odvoz zaplatí více
A jak to kompenzují? Nejprve je nutné říci, že v české republice funguje systém, díky kterému obce dostanou za vytříděný odpad od obalového průmyslu určitou částku, kterou pak většinou investují do poplatku za odvoz odpadu, nejen toho tříděného. Vzhledem k tomu, že odpadové firmy přicházejí o zisky za prodej této druhotné suroviny, kompenzují to zvýšením poplatku pro obce. V návaznosti na to Ministerstvo životního prostředí připravuje novelu zákona, kterým zvýší maximální částku, kterou může obec požadovat za odvoz komunálního odpadu. Tyto peníze pak obce použijí na zvýšené poplatky za svoz odpadu.
Skončí vytříděné suroviny na skládkách ve spalovnách?
Na toto upozorňují některá ekologická združení v čele s Hnutím duha, která podle Ekolistu prosazuje do zákona o odpadech zvýšení poplatků za skládkování a zavedení poplatků za spalování. Podle Duhy se totiž teď při takto nízkých výkupních cenách může odpadářům vyplatit surovinu odvést na skládku nebo spálit než ji dovést k recyklaci.
Řešení firmy Unipap
Právě spalováním vyřešila problém s odbytem zbytků lepenky a vlnitého papíru firma Unipap - výrobce papírového obalového materiálu. Z těchto zbytků bude lisovat pelety a brikety a tímto pak ekologicky vytápět své provozy. Právě toto řešení ve svém prohlášení prosazuje i Česká asociace odpadového hospodářství.
Ano, u papíru lze uvařovat o takových to řešeních i ve větším měřítku, ale co s ostatním vytříděným odpadem? Plasty, sklem, kovy...?
Snížená sazba DPH na výrobky z recyklovaných surovin - řešení Mžp a EU
Tento návrh by se měl v EU řešit ještě v době Českého předsednictví, tak doufejme, že se ČR zasadí o to, aby toto prošlo a pomohla tak nejen odpadovému průmyslu ale i našim peněženkám. Toto řešení sice pomůže v budoucnu, ale s papírem, který je snadno a ekologicky využitelný ve spalovnách, který se díky tomu, že zůstane přes zimu na sněhu a dešti stane nevyužitelným a bude se muset skládkovat? Nebylo by přeci jen lepší ho spálit když o něj není zájem? Jak říká Petr Měchura z ČAOH? Žádají to i Sdružení měst a obcí i odpadové firmy.
Zvýšení plateb za tříděný odpad ze strany obalového průmyslu a kvalitnější dotřiďování
"Čím je surovina lépe roztříděná tím je o ní větší zájem.", říká mluvčí Eko-komu která je zodpovědná za systém recyklace a třídění odpadu v české republice. Šárka Nováková dále dodává, že firma navýšila odměny obcím za vytříděný odpad.
Podrobněji:
Ekolist - Krize zasáhla trh s vytříděným odpadem
Ekolist - O papírový odpad není zájem, firma Unipap s ním bude topit
Enviweb.cz - Prohlášení České asociace odpadového hospodářství
Enviweb.cz - Čína přestala odebírat odpad ze západních zemí
Idnes - Češi třídí a recyklují plasty nejlépe v Evropě
Arnika - Prohlášení Asociace českého papírenského průmyslu
Odvoz odpadu
autor:
Diskuze k článku „Trh s vytříděným odpadem v krizi“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
Jmelí bílé – záleží na úhlu pohledu | Není svíčka jako svíčka | Zázvor pravý – asijské zlato, které může i škodit, pozor v těhotenství |
zobrazit více článků... |