Tradiční materiály se vracejí
Tyto dlouhé, úzké proužky se vyrábějí hoblováním měkkých dřev, tedy v českých podmínkách nejčastěji ze smrku a borovice, někdy však také z lípy nebo olše. Výsledkem jsou hobliny dlouhé přibližně 30 – 50 cm a dle typu vlny široké 2-5 mm. Dřevitá vlna je následně sklepána na speciálním stroji, aby se zbavila nečistot.
Hoblinky jsou příjemné na dotyk a krásně voní. Mohou obsahovat zbytkovou vlhkost, která ale vyvětráním brzy vyprchá. Mají pěkný přírodní vzhled a tím se dostáváme k jejich dříve nejobvyklejšímu využití, které ustoupilo do pozadí, nyní se ale z důrazem na estetiku a ekologii opět používá: jako výplň do obalů.
Funkční a dekorativní výplň do obalů
V dnešní době se neustále zboží někam převáží a zasílá, často například z e-shopů. Jenže zabalit ho pouze do krabice často nestačí. Krabice se při přepravě natřásají, auta na silnicích drncají a zásilka může při překládání nebo doručování spadnout na zem. Právě proto se používají výplně do krabic, aby se takovým nehodám předcházelo. Slouží jako polštáře tlumící otřesy a pády, kterým je zboží vystaveno. Jenže spoustu výplňového materiálu znamená i spoustu odpadu. A to může být problém, pokud se požívají plasty. V kontrastu k plastům je dřevitá vlna ekologický materiál, pokud ho nemůžete znovu použít, můžete ho bez obav likvidovat jako směsný odpad. I pokud byste vlnu pohodili někde na poli nebo v lese, jako zcela přírodní produkt se sama během rozloží. Nezapomínejme také na estetiku. Svým přírodním vzhledem se hodí k použití společně s vlnitou lepenkou nebo dřevem. Balení tak snadno získá estetický vzhled.
Vlna jako podestýlka pro zvířata
Chováte svého mazlíčka venku nebo v chlévě? Udělejte mu radost kvalitní podestýlkou. Tušíte správně, opět za pomocí dřevité vlny.
Mnoho zdánlivě vhodných materiálu používaných jako podestýlka nemá ve skutečnosti ty správné vlastnosti. Seno a sláma bývají velmi prašné, což může vyvolávat u zvířat alergickou reakci, textilní materiály (používané např. do psích kotců) snadno navlhnou a neodvádí vlhkost pryč. Naopak dřevitá vlna je bezprašná, perfektně odvádí vlhkost a snadno vysychá. Když je zvíře promoklé, dřevitá vlna ho rychle osuší. Je tak výborným výstelkovým materiálem do psích kotců nebo jako podestýlka pro ustájená zvířata. Psi a kočky dřevitou vlnu zbožňují, instinktivně si v této podestýlce udělají jakési „hnízdo“ které výborně tepelně izoluje.
Vlna v zahradnictví a zemědělství
Protože vlna má dobré izolační vlastnosti a odvádí vlhkost, používá se často také jako podkladový nebo mulčovací materiál pro různé plodiny, např. jahody nebo okurky. Vzhledem k tomu, že rychle vysychá chrání úrodu před nežádoucími mikroorganismy a plísněmi.
Provazce z dřevité vlny
Tradiční a zároveň skvělé funkční úpravou vlny je její splétání do tlustých provazců. To se dodnes provádí prakticky ručně na velkém kolovratu. Používají se pro ochranu těžkých výrobků, například kameniva a ve stavebnictví.
Již stovky let se pak používají tyto provazce namáčené do vosku pro rozdělávání ohně. Původně sloužily například k roztápění kotlů parních strojů a lokomotiv, dnes u všech topidel v domácnostech. Výhodou těchto podpalovačů je vysoká teplota a doba hoření, která umožňuje bezproblémové rozdělání ohně, bez nutnosti dělání třísek či použití chemických podpalovačů. Dodnes jsou velmi rozšířené v Německu a alpských zemích.
Návrat k tradičním materiálům?
V současné době napříč odvětvími sílí trend omezování materiálů, které se špatně recyklují a zamořují životní prostředí špatně rozložitelnými odpadky. Proto probíhá jakási renesance tradičních přírodních materiálů, jako je i dřevitá vlna. V jejím případě se jistě nejedná pouze o módní vlnu, prokázaná funkčnost pro mnoho způsobů použití skloubená s estetickým vzhledem napovídají, že její využívání se bude i nadále rozšiřovat.
Článek je INZERCE, nejde o odborný text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.
V případě Vašeho zájmu mít na www.priroda.cz svou reklamu nás neváhejte kontaktovat.
autor: