Stejné oteplení od konce Doby ledové do začátku industriální éry, jako nyní za posledních 100 let, ukazují data

autor: Lenka Kadlíková
Je veřejně dobře známo, že od konce 19. století stoupla globální teplota o 1,5 stupně Celsia. Možná vás ale překvapí, že na vrcholu doby ledové byla globální teplota jen o 3 stupně nižší než v této předindutriální době. Co to znamená?

Ano, globální teplota ve vrcholící poslední Době ledové byla necelých 8 stupňů Celsia. To je o pouhých zhruba 7 stupňů méně než nyní, kdy se globální teplota pohybuje někde kolem 15 stupňů Celsia. To jen pro představu, co znamená 1,5 stupně v globálním měřítku.

Oteplení o 1 stupeň za tisíc let, po té ustálení

V grafu od projektu Fakta o klimatu vidíte křivku rozdílu globální teploty od předindustriální doby. Začíná na vrcholu doby ledové a končí v současnosti, kdy můžete vidět prudké zvednutí křivky v posledních zhruba 150ti letech.

Poslední doba ledová skončila výrazným oteplením zhruba před deseti tisíci lety. Jedná se podstatě o stejné stejné oteplení jako za posledních 100 let. Tehdy ale toto oteplení trvalo desetkrát tak dlouho. Tedy 1000 let.

Po tomto oteplení je na křivce vidět zpomalení růstu teploty. Ta se ustálila zhruba na 0,7 stupně nad teplotou, která na Zemi byla těsně před nástupem industrializace. Po té trvalo tísíce let než se Země postupně ochladila na hodnoty v předindustriální době. Od té doby, teplota opět vystoupala o 1,5 stupně Celsia, tentokrát ale za pouhých zhruba 150 let.

Varující není teplota jako taková, ale její strmý nárůst,

který přesně koreluje s nástupem industrializace – zvyšováním koncentrace CO2 v atmosféře.

Ano, data o teplotě v takto dávné minulosti lze získat

Využívají se k tomu takzvaná proxy měření. Zejména pak měření relativních koncentrací izotopů kyslíku v hloubkových vrtech po celé Zemi. V postupně se usazujících mořských sedimentech a ledu byly zachycovány i bublinky vzduchu. Poměr izotopů kyslíku v nich je závislý na okolní teplotě v době, kdy se bublinky usadily. Na základě těchto měření se pak rekonstruuje teplota v místech vrtů a pro výpočet globální teploty se stanoví vážený průměr.

Projekt Fakta o klimatu ke zhotovení téhle grafiky využil data z několika studií, které pracovaly s vyššími desítkami míst po celé planetě. Odkazy na ně najdete ve zdrojích na konci tohoto článku.

Využívají se i jiná proxy měření například letokruhy, fosilie, pylová zrna v usazeninách nebo poměr hořčíku a vápníku v mořských sedimentech.

Zdroj: Změna průměrné teploty planety za 22 000 let od autora Fakta o klimatu



témata článku:
autor:
datum vydání:
25. března 2025


Diskuze k článku „Stejné oteplení od konce Doby ledové do začátku industriální éry, jako nyní za posledních 100 let, ukazují data“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!