Staňte se lovcem pokladů! Poradíme vám, kam vyrazit s detektorem kovu
Hledání pokladů předchází příprava
Detektor kovu se s trochou šikovnosti a trpělivosti naučí během chvíle ovládat i úplný začátečník. Důležitější, než samotný výběr detektoru je mnohdy příprava, která hledání pokladů předchází.
Dobře si vybrat lokalitu, kterou se vydáte prozkoumat, zjistit, jaké staré cesty a především kudy vedly – teprve díky tomu máte reálnou šanci, že se domů nevrátíte s prázdnou. Vaší povinností je také se ujistit, že s detektorem kovu neprohledáváte archeologické naleziště. V takovém okamžiku se už pohybujete na hraně zákona a případný nález máte povinnost ohlásit.
Černovírský léčivý pramen
Dřívější osada na levém břehu Moravy je dnes městskou částí Olomouce a zcela jistě stojí za celodenní výlet. Vydejte se na průzkum Černovírského lesa, kde se nachází slatiniště a unikátní parní vodárna, která je funkční už od roku 1889.
V minulosti zde stála také vojenská střelnice, poblíž které vznikl vojenský hřbitov. Až se sem vypravíte s detektorem kovu, nezapomeňte si donést také prázdnou láhev – v Černovíru totiž vyvěrá pramen léčivé kyselky!
Keltská svatyně bez Keltů
Les Ludéřov se rozkládá mezi dvojicí přírodních parků – Velkého Kosíře a Terezského údolí. Zelená turistická značka vás skrz jeden z parků zavede až k záhadné lokalitě se čtyřúhelníkovými valy nazývané Keltská svatyně, a to i přesto, že se o jejím staří i významu stále pochybuje.
Zdejší úvozová cesta je s největší pravděpodobností pozůstatkem staré kupecké cesty vedoucí z Olomouce, na které v letech 1645–1650 vzniklo opevnění švédských vojsk. Místo je dosud opředeno mnoha tajemstvími a zcela jistě stojí za prozkoumání!
Hostýnské vrchy plné partyzánů
Hostýnské vrchy jsou oblíbeným výletním místem po celý rok – v zimě lidé míří do lyžařských středisek Tesák a Troják, v létě obdivují přírodní i historické památky. Zdejší krajinu stojí za to prozkoumat i s detektorem kovu. Vaším cílem by měla být ves Mikulůvka, která se nachází poblíž slovenských hranic a kdysi tudy vedla část obchodní cesty zvané Jantarová stezka. Během druhé světové války se v místních lesích pohybovaly skupiny partyzánů, o čemž dodnes svědčí partyzánský bunkr ve srázu nad Oznicí.
Chtěli byste i vy zažít vzrušení při honbě za pokladem?
Ideální detektor kovu pro začátečníky je vybavený digitálním LCD displejem, na kterém najdete vyhodnocení případného nálezu v podobě grafů, obrázků nebo čísel. Na nález vás zároveň upozorní pomocí zvuku, jehož tón a výška představuje blízkost a druh kovu.
Pokud už máte české kotliny probádané, můžete zkusit svoje štěstí v Evropě. Ideálním místem pro hledání může být například Anglie či Itálie. V takovém případě je však lepší se předem dohodnout s majitelem pozemku a určitě zvážit cestovní pojištění.
Článek je INZERCE, nejde o odborný text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.
V případě Vašeho zájmu mít na www.priroda.cz svou reklamu nás neváhejte kontaktovat.
autor: