Slámové toalety a tekuté zlato
„Nezbavujte se cenných tekutin jen jejich zbytečným rozprašováním na k tomuto účelu neurčených místech!“ zaznívá podivná výzva ze studia Faltazi. „Využijte raději naše recyklační zařízení.“ To se prakticky sestává z velkého balíku slámy, do jehož nitra ústí čtyři protilehlé záchodové mušle. Moč, bohatá na dusík, prý pak udělá za 6-12 měsíců z balíku slámy učiněný poklad – velmi kvalitní kompost.
„V současné době se většina hudebních festivalů snaží propagovat jako šetrné k životnímu prostředí,“ říká Victor Massip, designér z Faltazi. „Návštěvníci za nasbíranou tašku prázdných kelímků dostanou pivo zdarma, aby se zlepšila kultura prostředí, snížilo množství odpadků, povalujících se na zemi. Ale to je jen jeden z přístupů. Šetřit spotřebovávanou vodu a pohonné hmoty, na odvážení a vyvážení přenosných toalet, je další zajímavou variantou.“
„V případě „suchých“ přenosných záchodů tu však stále máme značnou spotřebu chemikálií,“ doplňuje Massip. „L´Uritonnoir tohle dokáže zčásti elegantně vyřešit. Co víc, louky a travnatá prostranství, na kterých se festivaly pod šitým nebem odehrávají, jsou často po pár dnech v dost bídném stavu. Naše řešení nabízí na oplátku správcům takového místa kvalitní zdroj kompostu na ozdravění travnatých ploch, a také k dalšímu využití.“
„Není to klasická recyklace,“ upozorňuje zahradnice Rosemary Hooper. „Hovoříme tu vlastně o „up-cycle“, kdy se ze surovin s nižší hodnotou stávají věci ve své podstatě cennější.“ I když to celé trochu „zavání“, provoz sám je prý velmi nenáročný a ekologický. Kromě mušlí, vyrobených z nejrůznějších materiálů, totiž nevyžaduje žádné zvláštní zaopatření. A samy mušle mohou být pochopitelně opakovaně využívány, o čemž se prý již přesvědčili sami pořadatelé festivalů.
Účastníci francouzského heavy-metalového koncertu Hellfest rozhodně nepatří mezi ty upejpavé, ale se slámovými toaletami rozhodně problém neměli. Spíše naopak, návštěva slámových WC kostek se stala velmi populární, zvláště díky přiložené cedulce, která informovala jednotlivé uživatele o tom, že výsledného kompostu bude použito na chmelnicích, a tedy vlastně pro výrobu dalšího piva. Skutečně uzavřený koloběh konzumace.
Nemalou popularitu si získávají tyto WC slámové kostky i u zahrádkářů, kteří se touto cestou předzásobí na další sezónu vynikajícím kompostem. Dusíkaté látky prý výtečně aktivizují rozkladné procesy uvnitř slámové kostky. Prostě tekuté zlato.
Zdroje:
L'Uritonnoir: the straw bale urinal that makes compost from 'liquid gold'
Uritonnoir: Straw Bale Urinal Turns Festival Goers' Pee into Compost
autor:
Diskuze k článku „Slámové toalety a tekuté zlato“