Skořice – kůra nejen do štrúdlu

autor: Blanka Holzäpfelová
Každý jistě zná skořici jako voňavou přísadu do štrúdlu, ale i jiných moučníků, včetně vánočního cukroví. Jakmile potemní noc a přiblíží se Vánoce, skořicí se rozvoní nejedna domácnost. Kromě výborného dochucovadla se v ní však skrývá také mnoho léčivých vlastností, a tak se na ni nyní podíváme zblízka.


Skořicovník pravý - cejlonský

je bujný strom (někdy však roste také jako keř) hojně rostoucí v tropických oblastech. Získává se z něj kůra, která se v tenkých vrstvách odřezává, sroluje do ruličky a následně suší. Často je také dostupná podrcená, v takovém případě se však rychleji kazí.

I Skořicovníku existuje více druhů. Ten rostoucí na Cejlonu má jemnější chuť, je světle hnědé barvy a má teplou dřevitou vůni. Je také zdravější a léčivější. Na dotyk a transport je však křehčí, a také v oblasti Cejlonu není pěstována v takovém množství, její dostupnost je tedy horší a cena pochopitelně vyšší. Vyplatí se do ní však investovat, jelikož se vám v pokrmu i léčitelství bohatě odmění.

Skořice, dostupná většinou v našich obchodech, je ze skořicovníku čínského.

Obsahuje více kumarinu, který je ve větším množství jedovatý (velmi nebezpečné jsou tzv. skořicové výzvy, kdy úkolem člověka je sníst naráz lžičku skořice – toto je nebezpečné zejména pro kardiovaskulární systém, kdy může dojít až k zástavě srdce!) Skořice dovážená z Číny je obvykle tmavě hnědé barvy a má silně pikantní chuť. Na dotyk je tvrdší a dá se snadněji zarolovat do známých ruliček, a proto je její transport snadnější. V Číně je také mnohem více skořicových plantáží, a tak o dostatečné zásoby není nouze.

Jak již bylo zmíněno, skořice má silné energizující a prokrvující účinky.

Dokáže prohřát celý organismus a proto je právě v zimě hojně používaná při pečení, ale také do horkých nápojů nebo čajů. V zimě dokáže totiž příjemně zahřát a rozproudí energii po celém těle. Využít lze také prohřívací skořicovou masáž, která by však vždy měla být svěřena do rukou odborníka.

Skořice se rozhodně nehodí pro těhotné ženy,

u kterých stimuluje dělohu, vyvolává děložní stahy a silně prokrvuje pánevní oblast. Některé zdroje uvádějí skořici jako přírodní prostředek k vyvolání porodu, tento účinek je však u každé ženy individuální a rozhodně by se neměl provádět ve velkém množství a před termínem porodu. Skořice také stimuluje celý krevní oběh a snižuje krevní tlak.


Skořici oceníme také v případě chřipky a nachlazení.

Podporuje totiž odkašlávání a stimuluje imunitní systém. Na své si přijdou i diabetici bojující s hyperglykémií, jelikož má schopnost snižovat hladinu cukru v krvi a stejně tak omezuje v krvi množství lipidů.

Podporuje také trávení,

působí proti nadýmání a průjmu. Jedna tyčinka vhozená do litru vody působí na podporu pitného režimu, jelikož příjemná skořicová chuť je rychle návyková a vy tak láhev s vodou budete častěji vyhledávat. Příznivě podporuje také metabolismus a tak pomůže při hubnutí.

Na své si přijdou i onkologičtí pacienti,

jelikož skořice údajně pomáhá potlačovat rakovinné bujení. Činí tak způsobem, že zamezí přístupu živin a kyslíku do nádorových buněk a tím zastaví jejich vývoj. Odstraňuje také bolesti svalů a kloubů, vzniklé nejen při chemoterapii. Také ženy se slabou menstruací ocení její působení, jelikož má schopnost stimulovat menstruaci a zvyšovat intenzitu krvácení. Má též afrodiziakální účinky.

Pro své silné protiplísňové a dezinfekční účinky

je využívána mnohými zahrádkáři jako přírodní prostředek například při plísní rajčatové nebo odtržené dýňové stopce jako postřik nebo rychlé ošetření. Stejné účinky má však také u lidí, pomáhá zbavit tělo plísní a patogenů, hojně bývá využívána i při detoxikačních kúrách.

Výborným prostředkem je také olej ze skořicovníku.

Výjimečně dobře bojuje proti virům, ale má obecně silné dezinfekční účinky. Dokáže si perfektně poradit s bakteriemi způsobujícími zubní kazy a nemoci dásní. Můžete jej tedy použít jako ošetřující prostředek po čištění zubů například v kombinaci s kokosovým olejem, který má rovněž výborné účinky proti zubním kazům. Pro své výborné prohřívací účinky bývá používán při úlevě od revmatických bolestí, především pak u postižených svalů a kloubů. Rovněž výborně stimuluje menstruační krvácení. Vždy je třeba jej naředit s jiným olejem, jinak silně dráždí pokožku. Obvykle se pro tento účel používá olej slunečnicový, ale dobrou kombinaci tvoří i s olejem kokosovým.

Pro domácí použití si můžeme vyrobit například skořicovou mast.

Kousky skořice vložíme do hrnce, zalijeme olejem, který zahříváme a macerujeme takto 24 hodin. Pozor, olej se nesmí vařit. Poté olej přecedíme, promícháme s želatinou a kyselinou citronovou, pro větší účinek můžeme přidat vitamin E, případně jiné esenciální oleje. Vše promícháme metličkovým mixérem, než vznikne hladká emulze. Mast pak uchováváme v chladu a temnu, kde vydrží až 2 měsíce. Je skvělým pomocníkem například při nachlazení, kdy ji mažeme na hrudník.

Podobně si můžeme připravit i domácí prohřívací zábal.

Na suchou pánev nasypeme kilo soli a necháme 3-5 minut prohřívat, stále mícháme. Do horké soli pak nasypeme misku skořice a necháme znovu prohřát. Teplou směs nasypeme například do plátěného pytlíku, který známe například z rašelinových balzámů. Protože je těžké odhadnout správnou teplotu soli, je dobré zábal obalit ještě ručníkem, aby nedošlo k popálení a až sůl vychladne, ručník jednoduše sundáme a zábal zůstane rovnou na těle. Přikládáme například na namožená bedra a necháme působit max. 30 minut, dokud nedojde k prohřátí postižené oblasti. Přeji, ať i vy ve skořici najdete to své, ať už zůstanete jen u koření nebo zkusíte i některý z jejích bohatých léčivých účinků.

Zdroje:
Bylinky Revue, 2019-2024. Praha. ISSN 1804-3135

HOLZÄPFELOVÁ, Blanka, Bc., 2022. Rostlinná léčba bez rizik. Nakladatelství Dvojka. ISBN 978-80-908601-0-0

THOMAS, Alena, 2018. Děláme si to doma sami 3: herbář receptů pro domácí lékárnu, kosmetický salón i špajz. V Brně: Jota. Populárně naučná. ISBN 978-80-7565-341-3.



témata článku:
autor:
Blanka Holzäpfelová
zdravotní sestra, autorka knihy Rostlinná léčba bez rizik

datum vydání:
11. prosince 2024


Diskuze k článku „Skořice – kůra nejen do štrúdlu“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!