Proč potřebujeme Nature Restoration Law (Směrnici o obnově přírody)?

autor: prof. RNDr. Jakub Hruška, CSc.
Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu, do kterého patří i zástupci české vládní koalice, bude ve čtvrtek 15. června hlasovat o jedné důležité směrnici. O co přesně jde, jak to může prospět přírodě a pomoci v boji s klimatickou změnou?


Nature Restoration Law (Směrnice o obnově přírody)

„Přes dlouholeté úsilí o ochranu přírody a krajiny pokračuje ztráta biodiverzity a degradace ekosystémů alarmujícím tempem. Přitom zdravé ekosystémy jsou zásadní pro dlouhodobé přežití, zdraví, prosperitu a bezpečnost, které jsou základem pro odolnost krajiny.“

To se píše na začátku návrhu dlouho očekávaného EU Nature Restoration Law (NRL) vydaného Evropskou komisí 22. června 2022. Viz například mnohokrát ukázaný dramatický pokles množství polních ptáků, nebo dramatický úbytek hmyzu v Evropě.

NRL vychází ze Strategie EU v oblasti ochrany biologické rozmanitosti do roku 2030 a také zajišťuje závazky přijaté (i Českou republikou) v rámci konference o ochraně biodiverzity OSN (COP 15) v Montrealu 2022.

Jenže STRATEGIE jsou nezávazné, zatímco SMĚRNICE závazné. Proto dobrovolné dohody a strategie o ochraně biodiverzity zůstávají jen na papíře.

A právě SMĚRNICE o obnově přírody stanovuje závazné cíle. Má nastartovat obrat nepříznivého trendu u opylovačů, rozšíření ekologického zemědělství a dalších zemědělských postupů šetrných k biologické rozmanitosti, zlepšení zdraví evropských lesů, obnovu vodních toků, ozelenění měst a další.

Jde pravděpodobně o jeden z nejvýznamnější legislativních návrhů EK v oblasti ochrany přírody za posledních 20 - 30 let (přinejmenším od doby přijetí rámcové směrnice o vodách). Restoration Law je převratné v přiznání, že evropská příroda je silně degradovaná a máme nejen chránit a zlepšovat její zbytky (to bylo cílem Natury 2000), ale také je obnovovat na místech, odkud se již vytratily, a to i třeba do měst.  

Některé zcela konkrétní cíle jsou následující:

návrat přírody na zemědělskou půdu – je naléhavě nutné vrátit zpět nejméně 10 % zemědělské plochy s vysoce rozmanitými krajinnými prvky, kdy hlavními ukazateli zdraví zemědělských ekosystémů jsou polní ptáci a hmyz, zejména opylovači, kteří mají rovněž zásadní význam pro zemědělskou produkci a potravinové zabezpečení. Je potřeba zvrátit jejich alarmující pokles

zvýšení rozlohy lesů a zlepšení jejich zdraví a odolnosti

obnovení dobrého stavu prostředí mořských ekosystémů

obnova sladkovodních ekosystémů - do roku 2030 obnovit (revitalizovat) v EU bude nejméně 25 000 km řek na volně tekoucích řeky, a to odstraněním primárně zastaralých překážek a prostřednictvím obnovy záplavových území

ekologizace městských a příměstských oblastí - zvrátit nepříznivý trend úbytku městských zelených městských ekosystémů


Jenže v Evropském parlamentu se šíří politický odpor, stručně vyjádřené slovy nejpočetnější frakce EPP (Evropská lidová strana): „ochrany přírody už bylo dost, nechceme žádné další regulace“. Ale NRL nemá vyhlašovat žádná nová chráněná území, má obnovovat přírodu jako celek, tedy zvrátit dosavadní velmi nepříznivý vývoj. EPP nechce NRL upravovat, chce ji prostě manifestačně zcela odmítnout.

Ve čtvrtek se bude o NRL hlasovat ve výboru pro životní prostředí. A EPP vyvíjí silný tlak na své členy ve výboru, a to i dost drsnými hrozbami, aby hlasovali pro úplné zamítnutí. Z českých europoslanců jsou členy Stanislav Polčák (STAN) a Saša Vondra (ODS). Doufám, že tlaku nepodlehnou. Protože přesně to, co je obsahem NRL je ve vládním prohlášení české vlády…


Zdroje:
podrobnosti o Nature restoration law na stránkách Evropské komise
RestoreNature



témata článku:
autor:
prof. RNDr. Jakub Hruška, CSc.

datum vydání:
13. června 2023


Diskuze k článku „Proč potřebujeme Nature Restoration Law (Směrnici o obnově přírody)?“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!