Proč kočičí výkaly zapáchají víc než psí?
Kočičí trávení
Na začátek je třeba uvést důležitý rozdíl mezi kočkami a psy. Kočky jsou z vědeckého pohledu (praví) masožravci. U psů to už ale kupodivu nejde po tisících let soužití s lidmi přesně určit. Ani biologové se dnes většinou zcela neshodnou, zda jsou psi masožravci nebo všežravci.
A právě vzhledem k tomu, že kočky jsou nezpochybnitelní masožravci, tak se jejich střevní systém musí vyrovnávat s metabolizací vyšších hladin bílkovin a tuků. Aby to bylo možné, tak kočičí střeva produkují více enzymu nazývaného trypsin. Trypsin štěpí bílkoviny na krátké peptidy a aminokyseliny, které jsou snadno absorbovány střevními stěnami.
Tento enzym má tu nevýhodu, že konzervuje amoniak a další látky, které jsou za intenzitu zápachu kočičích výkalů odpovědné. Amoniak je silný dráždivý plyn, který může způsobit podráždění očních spojivek a dýchacích cest. Dalšími složkami jsou methanol a skatol - látky, které tvoří tu nepříjemnou vůni.
Proto je větší zápach exkrementů vaší kočky zcela přirozený a každý milovník chovu koček v bytě se s ním musí smířit.
Jako malé řešení za sebe můžu doporučit používat takové stelivo do kočičího záchodu, které lépe pohlcuje pachy. Běžné bentonitové stelivo v tom zrovna nevyniká, mě se místo něho velmi osvědčily ekologické podestýlky, vyráběné z kukuřice a dalších rostlinných surovin.
Jenom malé varování na konec: Pokud má vaše kočka stále stejné krmivo a najednou je výsledek jejího „snažení“ v záchodku cítit výrazně jinak, tak neuškodí návštěva veterináře. Jen pro jistotu...
témata článku:
autor:
Diskuze k článku „Proč kočičí výkaly zapáchají víc než psí?“